Pohoří Dikeos

Pohoří Dikeos se táhne centrem východní strany ostrova. Jeho největší hora se jmenuje Mt. Dikeos a nachází se ve výšce 846m nad mořem. Kdo má rád “vysokohorské” procházky, tak vřele doporučuji. Výstup se začíná z vesničky ZIA – což je nejvýše položená vesnice na ostrově. Tůra běžnou volnější chůzí trvá cca 2 hodinky po označených cestičkách. No označených…do označení podle měřítek České republiky to má daleko, ale když trošku zmírníte své nároky a budete hledat na kamenech vyznačené šipky, tak to najdete. Odměnou pro Vás bude neopakovatelně nádherný výhled, nejen na celý ostrov Kos, ale i na protější ostrovy – Kalymnos, Plati, Pserimos, Nissyros a turecké pobřeží.

Agios_Christos_Dikeos_KosKromě toho – „uslyšíte“ ticho – takové to ticho, které jen tak někde není a je rušeno pouze zvonky oveček a koz, které při pastvě zabloudí do okolí až pod nejvyšší horu. Na vrcholu je postavený malinkatý kostelíček zasvěcený Ag. Christosovi a velký kříž. Tento kostelíček slaví svůj svátek 5.8. a je to taky jediný den, kdy tam chodí velké průvody místních obyvatel na jeho počest.

Pro ty odvážnější bych doporučovala přenocování – ať už pod širým nebem, či v malé jeskyňce, která je opatřena dvířky. Zážitek z ranního probuzení s výhledem na vycházející sluníčko, a vůně všech možných horských bylinek a mořské soli, je nepopsatelný!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *