Bodrum

bodrum-panoramaJak jsem se již zmiňovala v jiném odkazu tady, tak Kos je leží na hranici dvou kontinentů a dvou států. Tudíž každý z Vás má možnost navštívit během jednoho dne a jedné dovolené, dva státy. No není to paráda?

Konkrétně se můžete jet podívat do tureckého Bodrumu – a nebo chcete-li antického Halikarnassu.Ano, antického. Bodrum byl v antických dobách součástí Řecka a proto tam uvidíte i spoustu památek řeckého stylu. Kromě jiného tam byl dán do vyhnanství  Herodotos a ten se postaral o sepsaní veškerých řeckých dějin, z nichž my nyní čerpáme cenné informace.

To nejdůležitější, čím se Bodrum proslavil, je jeden ze sedmi divů světa, který tam byl postaven.Jeden ze sedmi divů světa

Slavné „mausoleum v Halicarnassu“. Tato památka se bohužel nedochovala, můžete se jít podívat na místo, kde stála a kde byly dělány archeologické výzkumy, ale uvidíte tam jen maličký zlomek z toho obrovského a krásného divu. Podle mne rozhodně stojí za to se tam jet podívat s průvodcem, který  krásným výkladem popíše jakmausoleum fungovalo a proč tam bylo postaveno. Kromě toho se třeba dozvíte, že toto mausoleum bylo vzorem pro mausoleum v Moskvě:-)

 

 

turecký trh

Já konkrétně jezdím do Bodrumu za nákupy. A to ne jen, abych si nakoupila levné „superznačkové“ trička pro děti, nebo zaručeně pravé kožené bundy, ale hlavně proto, abych se mohla projít po místním ovocném trhu, který nabízí nejen ovoce a zeleninu, ale i směs veškerého koření a ořechů, na které můžete jen pomyslet. Třeba my v Čechách, ale i v Řecku kupujeme bujonové kostky do polévky a tady tu „kostku“ máte nasušenou z čerstvé zeleniny. Je to požitek přičichnout si ke každému tomu koření a nechat se unést  vůní jídel, které vám okamžitě přejedou po vašich chuťových buňkách. A aby toho nebylo málo – tak zde můžete ochutnat a nakoupit všemožné ořechy a sušené ovoce, které jste ani nevěděli, že existují.

A když už se nasytíte vůněmi z trhu, tak určitě neopomeňte ochutnat i tureckou kuchyni v místních restauracích. Jejich kebaby, pečená zelenina, nebo nafouknutý chléb, vše dokonale ochucené je vážně nepřekonatelné.

Cesta do Bodrumu trvá normální lodí přibližně hodinku a rychlou lodí 20 minut. Odjíždí se v ranních (pro řeky ranních) hodinách – kolem 9-9:30 a vracíte se kolem páté zpět na Kos.

1 komentář: „Bodrum

  • 27.7.2016 (21:25)
    Permalink

    Dobrý den, kolik prosim stoji lístky na loď? Díky za informaci

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *