Klasické taverny

Co se těchto typů restaurací, tak si osobně myslím, že jsou nejoblíbenější. Dobře a poměrně levně se tam najíte, máte výběr z mnoha různých jídel a panuje tam taková ta klasická, uvolněná, příjemná atmosféra.

Papírové ubrusy jsou nutností, neboť se nemusíte hlídat, jestli Vám upadne okurka, nebo ukápnete olivový olej…nebo že Vaše dítko rozlije svůj džus. Já v tom vidím pouze výhodu a k řeckým tavernám toto patří.

Co si zde můžete poručit? Pár tipů do začátku – určitě začněte klasickým řeckým salátem(salata choriatiki), který si zalejte olivovým olejem a troskou octa. Pokud máte rádi česnek a jogurt, tak shutterstock_288823010vyzkoušejte tzatziky a do třetice musím doporučit feta saganaki(to je smažený kozí sýr) – pokapejte si ho citronem, ať se jeho chuť ještě zvýrazní. To mezi předkrmy – objednejte si více předkrmů a jezte je všichni dohromady, aspoň toho více ochutnáte. Mezi hlavní jídla zařaďte plněná rajčata(rýží, bylinkama a mletým masem), mousaku(pokrm z lilků, brambor, mletého masa a bešamelu), pasticio(těstoviny         s bešamelem a mletým masem), juvetsi(maso na „červený“ způsob s těstovinovou rýží) a nebo jehněčí.   A když už budete mít bříško plné, tak se do něj ještě stejně vejde nějaké to sladké – ať už baklava, nebo panakóta, xalvá či kataifi. Vše veeeeelmiiii sladkéééé!!!!

A teď kam?

město Kos:

taverna Ambavri – krásná malá tavernička na kopci nad Kosem, sice bez výhledu, ale s výborným jídlem, krásnou atmosférou a hlavně velmi, opravdu velmi dobrými cenami

The River – tavernička na pláži v Lambi, s troškou turistického nádechu, ale velmi dobrým jídlem, krásným výhledem a hlavně si zde můžete objednat i „turecké“ speciality, neboť pan majitel je potomkem turků, kteří Kos kdysi dávno obývali. Ceny jsou trošku vyšší.

Eudokia – aneb „mama´s cooking“ – aneb jak říká samotný název – vařeno maminkou. Je to malá tavernička na ulici Bouboulinas, kde vaří maminka, zároveň stíhá pophánět své syny, aby roznášeli její výborná jídla a ještě k tomu má pořád dobrou náladu. Cítit se budete jako doma. Ceny jsou velmi příjemné.

Nestoras – taverna v Psalidy – kde kromě nádherného výhledu ochutnáte i speciality řecké kuchyně, mořské kuchyně ale připraví vám i klasické špagety. Taverna je v letních měsících hodně oblíbená místními obyvateli, tak je zde 100% zaručenost čerstvých produktů.

tavernaA pokud chcete něco hooodně řeckého, tak můžu z celého srdce doporučit tavernu „pote tin Kiriaki“ (aneb nikdy v neděli) . To je takové to klasické útočiště pro řeky – její menu je omezeno na 5-6 jídel ALE!!!!!!(je schovaná v samém centru města Kos – pokud se zeptáte místních, všichni Vás na ní odkážou)

 

Ve vesničce ZIA

shutterstock_207977974

OROMEDON – krásná taverna ve vesničce Zia, která Vás uchvátí nejen její výbornou kuchyní, ale              i výhledem na zapadající sluníčko. Jak přes den, tak večer je tato tavernička velmi vytížená a je dobré zamluvit si v ní stůl. Rozhodně tady mají výborné jehněčí z pece. Je to velmi romantické místo a díky tomu tam velmi často mladící žádají o ruku své vyvolené. Tak pokud máte něco takového v plánu…..:-P

 

 

1 komentář: „Klasické taverny

  • 28.7.2015 (14:50)
    Permalink

    Pokud můžeme cestovatelům doporučit, tak po cestě z nebo na Asclepieion se stavte v taverne SERIF TAVERNA. Je zde vynikající a příjemný (jak jinak v Řecku) personál, ale doslova báječná kuchyně. K hlavnímu jídlu Vám přinesou plněné opečené květy cukety jako předkrm a po hlavním chodu vynikající meloun. Gyros/Kebab jak je zde nazváno je nezapomenutelný, nejlepší hned po gyrosu v Psinthosu na Rhodosu, úplně jiné než co známe a považujeme též za velmi chutné gyrosy. Tohle se prostě musí zkusit.

    https://goo.gl/maps/vX7B4

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *