Kalymnos

Na severní straně od ostrova, přes moře se nachází krásný ostrůvek Kalymnos. Není moc v podvědomí lidí, ale určitě budete všichni znát jeho „produkty“. Ostrov Kalymnos a jeho blízké sousedy Pserimos a Plati je možné obdivovat z Kosu a to z měst Tigkaki, Marmari a Mastixari. Na ostrov se můžete vydat buď na vlastní pěst a to z přístavu v Kardaméně – lodní spojení pravidelnou linkou, která odplouvá skoro každou hodinu a nebo společně v rámci jednoho z fakultativních výletů, kdy navštívíte všechny tři ostrůvky a při troše štěstí po cestě uvidíte i delfíny.shutterstock_281721626

Ostrov Kalymnos také patří mezi Dodecaneské souostroví a má rozlohu 134,5km čtverečných. Žije na něm zhruba 16tisíc obyvatel a hlavní městečko se jmenuje Pothia. Tento malebný ostrůvek je velmi známý pro své „skály“ a díky ním je vyhledáván na horolezeckou turistiku. Nenajdete tady velké hotely a masový turistický ruch, ale spíše malé hotýlky, penzióny a studia – velmi jednoduše zařízené.

Pokud pojedete na Kalymnos pouze na jednodenní výlet, tak se určite půjdete podívat do místní manufakturky shutterstock_283114820na zpracování mořských hub. Kalymnos je jedno z míst, kde se tyto mořské houby loví, zpracovávají a dále exportují do dalších koutů světa. Pokud si chcete tuto houbu zakoupit – ať už na mytí, či odličování nebo na dekoraci, tak Vám dám pár rad.

shutterstock_276014639Nejlepší jsou ty přírodní houby – hnědé, chemicky neupravené. Mají v sobě stále dost minerálů a místní obyvatelé je používají třeba i na mytí novorozeňat. Kvalitní houba by v sobě neměla mít moc velkých otvorů, vždy si ji nechte namočit ať víte, zda Vám bude příjemná na dotyk. Ty nejdražší a nejkvalitnější mají na povrchu jemné chmýří. To jsou houbičky používané v kosmetice a na koupání. Ty jasně žluté houby jsou již chemicky upravené – odbarvené – a hodně se používají na dekoraci. Všechny tyto houby jsou loveny právě kolem ostrova Kalymnos.

Kromě hub, je Kalymnos známý i svými velkými mandarinkovými poli a nejsladšími mandarinkami, které znám.

Pokud byste měli zájem o potápění, tak na rozdíl od Kosu, je na Kalymnosu velmi čilý mořský život a díky tomu je i Kos zahrnován mořskými plody a rybičkami.

Vedle ostrova Kalymnos se nachází také malý ostrůvek Telendos, nazývaný také „spící princezna“,  kde žije asi 100 obyvatel a vytváří nádhernou přírodní scenérii, hlavně při zapadajícím sluníčku.

shutterstock_243747811

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *