Olivový olej

Poslední dobou i v České republice se začíná rozmáhat móda olivového oleje. A to je mooooc dobře. Olivový olej je historickou součástí středomořské kuchyně a bylo vědecky prokázáno, že je nejen velmi přínosný pro naše zdraví, ale také moc chutný. Jak na přípravu studených pokrmů – a to hlavně z extra panenského oleje, nebo i ostatních pokrmů. Kam se příliš nehodí je oblast cukrářství a většinou je ho velká škoda na smažení.

Tak pojďme se podívat trochu do historie – mytologie:

Víte, který strom je národním stromem v Řecku? Ano, oliva. Víte proč? Protože v antickém Řecku, kdyžshutterstock_288019148 se hledal název pro hlavní město, byla vyhlášena soutěž mezi antickými bohy o nejlepší dar městu. Po vítězi mělo poté být hlavní město Řecka pojmenováno. Antický bůh Poseidon uštípl svým trojzubcem kousek skály a z toho místa začal vytékat pramen vody. Ale protože Poseidon byl bohem moře, tak voda byla slaná a pro občany moc nepotřebná….Zato Athéna, zasadila pro lid olivovník. Ten, když plodil, dával lidem nejen vynikající plody, ale právě i olej! Posléze i další „kosmetické“ přípravky. Zvítězila Athéna a po ní dostaly Athény své jméno a státním stromem zůstala oliva.

Na Kosu je nespočetné množství olivových plantáží a každý malý zemědělec jich vlastní desítky, až stovky. Na Kosu je také pár manufakturek, které se zabývají výrobou olivového oleje a to hlavně extra panenského a velmi chutného!

Stejně jako u vína – u kterého máme různé odrůdy vín a vznikají různě kvalitní vína, tak i u oleje záleží na způsobu zpracování plodů, na odrůdě olivového stromu, ale i na době sběru.

Extra panenský olej, je olej, který se lisuje za teploty 27°C – tak, aby se nezničily veškeré prospěšné látky, ale hlavně, aby se zachovalo PH, které má být méně než 0,8g.

Panenský olej – lisuje se za teploty vyšší jak 27°C a je také velmi chutný a možný pro použití ve studené kuchyni.

No a normální olivový olej – kde se kyselost pohybuje v hodnotách do 3,3g na 100g produktu.

Sklizeň oliv začíná všeobecně kolem prosince, ale na Kosu nedočkaví zemědělci začínají olivy sbírat již v říjnu. Výsledkem je velmi kvalitní a chutný olej, neboť plody na stromech nejsou ještě moc zralé a nejsou napadené žádnými škůdci. Sbírají se tak, že se pod stromy natáhnou černé, hustě protkané plachty a následně se buď ručně, nebo pomocí strojů těmi stromy třese a olivy tak popadávají dolů. Když se celá úroda shutterstock_288637403sveze do lisovny, tak se nejdříve pomocí velkých „digestoří“ očistí od listí a jiných nečistot, pak se rozbíjí na drť (ve větších továrnách se z nich nejdříve vyndá pecka, v menších továrnách se zachová), která v další fázi odstředivou silou vygeneruje 3 produkty – vodu(nikoliv pitnou – je možné jí použít např. na hnojení), sušinu (ne k jídlu – ale je možné ji při novém zpracování použít k výrobě méně kvalitního oleje – třeba na smažení, či využít v kosmetickém průmyslu-mýdla, krémy, šampóny) a olej. Tento olej je zapotřebí ještě očistit vodou a díky vlastnosti oleje, který je lehčí než voda se dostaneme k čistému panenskému oleji, připravenému ke spotřebě. I tento olej může mít různou chuť, různou sílu i vůni.

Velmi často na Kosu (ale i v celém Řecku) narazíte na olivovou pastu – jako předkrm ji dávají občas i v restauraci, která je tvořena přímo z naložených oliv.

Přidám jednu perličku: Moje řecká rodina sbírá i olivové květy, které nakládá a dělá z nich sirup a tvrdí, že je velmi zdravý pro celkovou imunitu člověka. Rybí sirup, který se dával v Čechách pro posílení organismu jsem nikdy nepila, ale představuji si, že to chutná tak nějak podobně, neboť je to hnus fialovej a i kdyby to bylo sebezdravější, tak už to nikdy neochutnám – ale pokud máte zájem…..:-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *