Uprchlíci na Kosu – rozhovor

Uprchlíci na Kosu – rozhovor pro IDNES.cz

Ostrov Kos se nedávno dostal do centra mediální pozornosti kvůli vlně uprchlíků, kteří na ostrově přebývají. Servery jako Daily Mail nebo Novinky často hovoří o tom, že uprchlíci značně ztěžují životy místním obyvatelům. Server idnes.cz dokonce mluví o „apokalypse“? Vnímáte to taky tak?

 

Nevnímám. Musím přiznat, že na ostrov připlouvá více imigrantů než v minulých letech, ale tito lidé chtějí jediné, a to pokračovat dál. Kos je pro ně pouze mezi-zastávkou. Nejedou se na Kos ani dovolenkovat, ani tady nikohoobtěžovat. Je to pro něnejbližšímísto, na které se mohou z asijského kontinentu dostat. Pouze tady 2-3 noci přespí, čekají na vyřízení dokladů z místní policie – lékařskáprohlídka, otisky prstu atd. A následně pokračují dál…. Apokalypsou jsou pro Kos negativní zprávy v mediích, neboť lidé se bojí a věří jim. Nemůžu jim to mít za zlé, po událostech, které se dějí v současném světě, jsem také velmi ostražitá! Na druhou stranu, já nechci tyto lidi nijak obhajovat, ani obviňovat a ani nebojuji za jejich práva či za práva lidí v EU. To jediné, čeho chci docílit mými zprávami je, abych pravdivě informovala případné zájemce o dovolenou na Kosu, že je tu opravdu bezpečno, a že média tyto zprávy opravdu nafukují. Bydlím na Kosu již 12 let, je mým druhým domovem, a proto mi na jeho budoucnosti a přítomnosti velmi záleží. Stejně tak, jako mi záleží na Čechách – ale tam jsou vice způsobnější lidé, aby se za Čechy prali! Já jsem teď na Kosu a peru se jako češka za Kos!

 

Vnímají místní uprchlíky jako bezpečnostní nebo zdravotní riziko? Ohrožují nějak obyvatelé ostrova?

 

Neohrožují. Nemajídůvodnásohrožovat. Tito lidé se snaží utéct před válkou, před nebezpečím, najít si svou novou svobodu a práci a život, a pokud by nás nějakým způsobem ohrožovali, můžou se s tímto rovnou rozloučit. Naopak místní obyvatelé se jim snaží pomáhat – většinou prostřednictvím kostela a červeného kříže – děláme sbírky jídla a základních hygienických potřeb. Řekové jsou velmi ochotní lidé, a přestože se sami nachází ve velké ekonomické krizi, tak i to málo co mají, nelitují poskytnout lidem, kteří potřebují více než oni. Co se týká zdravotního hlediska – všichni uprchlíci jsou nejdříve podrobeni zdravotním zkouškám – jsou na to vyčleněni vojenští doktoři. Nedávno nám tady jedna paní v místní nemocnici porodila zdravou holčičku a myslíte, že to ohrozilo ostatní rodičky??

 

 Média se věnují především názorům turistů, kteří ostrov navštívili. Stěžují si na utrápené pohledy utečenců při večeři v restauraci, na potulující se skupinky na ulicích a obecně. Je pravda, že by utečenci nějak výrazně turistům na ostrově znepříjemňovali pobyt?

 

Stále nemůžu pochopit, kde se ty utrápené pohledy utečenců u restaurací nachází???? Já je opravdu ve městě potkám maximálně procházet – ale rozhodně ne žebrat, či závidět. A ano – musím přiznat, že skupinky utečenců můžou procházet městem, když jdou z policejní stanice do svého hotelu – ale nezlobte se na mě…to mají létat? Nikoho neobtěžují, na nikoho nezírají a upřímně – já, kdybych měla opustit svůj domov, svůj “dosavadní” život a vydat se s jednou taškou do neznáma, tak budu mooooc závidět všem lidem, kteří jedou na dovolenou a budou se moct vrátit zase domu. Ale já tu nejsem od toho, abych je obhajovala. Je to pouze MŮJ názor – je mi těch lidí líto, snažím se vžít do jejich situace, ale to nic nemění na tom, že turisty NEOBTĚŽUJÍ, a to ani v restauracích, na plážích na hotelech…. Věřím, že ti lidé, co tu v tuto dobu jsou, nebo byli, mi dají za pravdu!

 

 Byla na místě i česká média, měla jste šanci se s nimi setkat? Jak na problém nahlížela?

 

Ano, byla tady česká média, s některými jsem hovořila – mimo record mi bylo sděleno, že něco do Čech přivézt musí, a že nemůžou ukazovat “prázdné, čisté” pláže a historické památky, či centrum města a západy slunce, protože to nikoho nezajímá……Přesto jim děkuji, protože jsem ráda, že jsem se k tomuto tématu mohla vyjádřit. Snad z těch mých malých komentářů si lidé, kteří sem chtějí jet, vezmou to, co potřebují. Ráda bych ještě dodala, že nejsem nikým podplacena, ani zaujata. Vše, co říkám a dělám je pouze z mé vůle. Pokud se to někomu nelíbí, ráda bych vzkázala pouze jedno: “ Nesouhlasím s tím, co říkáš, ale do poslední kapky krve budu bránit tvé právo to říct.” Voltaire

 

Děkuji…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *