Alikes

Alikes Mezi vesničkou Marmari a městečkem Tigkaki se na Kosu nachází solné jezero – Alikes. Μá rozlohu necelý                     1km² a větší část je položena až 0,32m pod mořskou hladinou. Je celé krásně vidět například  z vesničky Zia. Přesto, že se od moře nachází pouhých pár metrů je odděleno písečnýmí dunami, jejichž výška dosahuje 1-2 metry. A mezi dunami a vodou je ještě další oddělující pás tak zvané slanomilné vegetace, která drží půdu a chrání solné jezero před návěji písku.

Od roku 1944 do roku 1988 bylo toto místo využíváno pro získávání kuchyňské soli a bylo to jedním z nejvýznajmnějších středisek na sbírání soli v celém Řecku. Průměrně se zde za rok vytěžilo 2600TUN sole.

shutterstock_284190776Nyní je toto místo oblíbené hnízdiště a zimoviště různých ptáků, například pelikánů a je možné zde
obdivovat i různé druhy květin. V letních měsících postupně vysychá až do úplného vyschnutí na konci září a v zimě se opět plní slanou vodou.

 

Na Alikes se můžete jet podívat i z koňského hřbetu od místní farmy paní Eriky a nebo se tam jen tak projít v brzských ranních hodinách. Večer bych to moc nedoporučovala a to kvůli většímu výskytu komárů. αρχείο λήψης

Tak pěknou procházku!

1 komentář: „Alikes

  • 14.8.2015 (18:32)
    Permalink

    Isla som okolo neho v juli. Jen pri nom kanal s mocoukou. No otras!

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *