Řecká krize – můj osobní názor a přehled

flagJak začít? Co říct? Nedá se nic dělat, trošku to okomentovat musím a to hlavně z toho důvodu, abych objasnila aktuální situaci na KOSU.

Tak za prvé – všechny bankomaty fungují a vydávají peníze. Každý bankomat je denně doplňován – na Kosu je odhadem 200 bankomatů a díky „capital control“ , který nastal díky panice a náhlému vybírání vkladů, si každý z řeků může vybrat pouze 60 euro za den a tím pádem zbytek hotovosti je tam pro zahraniční karty, které nejsou limitovány(pouze jejich vlastními limity) – fronty se zde nestojí, pokud za frontu nepovažujete 2-3 lidi. Benzínky – taky fungují a jsou denně doplňovány, po počáteční euforii, kdy možná někteří napumpovali plné nádrže, ale já osobně nikde žádné fronty ani zavřené benzínky opravdu neviděla. Nebudu zapírat – i já sama jsem natankovala plnou nádrž, ale byla jsem jediná na benzínce v daný okamžik a zaplatila jsem kartou naprosto bez problému. A obchody, supermarkety, řezníci, minimarkety a restaurace – vše funguje, platit se dá kartou (kromě minimarketů, cukráren a pekáren, kde nemají a nikdy neměli zařízení na platbu kartou) i hotovostí a všeho je dostatek. Uprchlíci – stále hledáme a kdo hledá, ten najde:-)

A za druhé – k politické situaci: věřím, že budu mluvit za místní obyvatele, kteří se zmítají v rozpoluplných pocitech, názorech, nevědomosti a hlavně strachu z toho, co s námi bude. Všichni jsou si vědomi svých chyb, chyb jejich předchozích vlád i chyb těch, kteří tak dlouho žili na vysoké noze na úkor bankovních úvěrů. Pokud bych se tady měla rozepisovat co bylo, bylo by to na dlouho. Ale co bude? Lidé si zvolili Tsiprase, protože tonoucí se stébla chytá a pan Tsipras nasliboval, že zmírní podmínky, které si dává Evropská Unie ke splacení místního dluhu. Ale jde to? A teď když jde do tuhého, tak vyhlásí refendum, nechá na lidu – aby ukázali, co si o tom myslí? Proč je tedy ve svém křesle ? A nejhorší na tom všem je, že lidem je předložena volba nečeho, o čem neví plnou pravdu. Již na více případech bylo dokázáno, že nám byla řeckou vládou předložena lež (například, když se říkalo, že daň z turismu se musí zvýšit na 23%, když ve skutečnosti to má být „pouze“ 13% a když nám bylo řečeno, že se musí snížit platy zaměstnanců v soukromých institucích – až když zatlačil francouzský představitel, tak to bylo odvoláno). Tak kde je pravda, jak máme volit? Lidé jsou již unaveni situací, ať již s eurem, nebo s drachmou – hlavně chtějí už nějaký výsledek. Není pravda, že důchody jsou přeplacené – můj vyvdaný příbuzný, po 40 letech práce v  soukromé sféře, pobírá plat 230 euro na měsíc. Ano není to standartní, určite ti co pracovali ve státní sféře mají víc, ale stále to není 1000-1500euro měsíčně, jak se někteří domnívají. Obyčejní lidé platí jak mourovatí a jsou nešťastní z toho, kam ty peníze jdou, když už ne na splátky..

Tlak na psychiku těch nejobyčenějších lidí je velký a pokud čtete tento blog – věřím, že máte rádi Řecko a  pokud máte rádi Řecko, přijeďte nás podpořit – nejen řeckou ekonomiku, ale hlavně psychiku. Sluníčko, moře, ochota a pohostinnost jsou stálé hodnoty, které se nemění ani v těchto těžkých chvílích!!!shutterstock_288322361

 

1 komentář: „Řecká krize – můj osobní názor a přehled

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *