Tak co bude?

flagMůj blog jsem založila proto, aby se lidé dozvěděli více informací o Kosu a jeho krásách. Nicméně nemůžu ignorovat aktuální situaci v Řecku a nevyjadřovat se k tomuto tématu. Proto pár řádků ode mne.

Nejsem politik, abych vám všem říkala fakta, lži a nebo na vás dělala jakýkoliv nátlak, ale budu mluvit tak jak mi „zobák“ narostl a tak jak tomu já, jako obyčejná holka, rozumím. Co se tu teď děje? Minulou neděli bylo vyhlášeno referendum, které se ptalo, zda souhlasíme s podmínkami na splácení řeckého dluhu. Většina obyvatel si odhlasovalo, že nikoliv. Můžu už pouze dodat, že ty podmínky, o kterých se hlasovalo, už byly dávno smeteny ze stolu a v danou neděli už vůbec neplatily. Pan Tsipras, trošku alibisticky, přehodil svou zodpovědnost na národ, a to proto aby ukázal Evropě, že řekové už dál nemůžou. Proč? Protože Ti obyčejní už nemají z čeho platit a nedokážou si představit z čeho budou platit ještě více. Říkám obyčejní lidé. Ti co jsou vidět, a ti o kterých se neustále mluví o tom, jaké mají platy a důchody atd – tak těch není většina. Věřím v to, že pokud se zeptáte v jákékoliv zemi, zda lidé budou souhlasit s navýšením daní o 10% a více, že s tím bude souhlasit je málokdo. Já opět neříkám, že řekové nesouhlasí se splátkou toho dluhu. Souhlasí – a jsou si vědomi, ač za to nemohli přímo oni, ale jejich předchozí vlády – že tady dluh je, že se provinili a že musí být nějak potrestáni. Ale v rámci zachování životního minima. A to životní minimum při důchodu 230 euro pro dvě osoby – je nedostačující. V Řecku je spoustu fatálních chyb, které musí být napraveny – z mého pohledu to jsou hlavně monopoly – které zde udržující velmi vysoké ceny a tím pádem i drahý život(DEI- elektrika, voda, jedna přepravní společnost…atd.) platy a pozice státních zaměstnanců(ty už byly dosti zkrouhnuté a stále se na tom pracuje), podpora menších podnikatelů – defacto neexistuje. Co se týká slevy pro ostrovy v Egejském moři – není úplně neopodstatněná, ale zase souvisí s těmi monopoly. Z osobní zkušenosti – z mé práce – dovážím do Řecka celý 20ft kontejner z Číny a za přepravu platím z Číny do Athén 600-700 euro…z Athén na KOS 2500EURO!!! Chci tím říct, že například na Kos, Rhodos….a ostatní Dodekanéské ostrovy se vše dováží, a proto jsou tu velmi vysoké pořizovací náklady a proto Tsipras požadoval 30% slevu. Avšak padlo i toto.

Pan Tsipras nadzvednul celou Evropu svým chováním a nakonec? Nakonec souhlasil s podmínkami, které na začátku odmítal, a které jsou ještě o trochu horší než ty na začátku. A budou platit? Schválí je do středy řecká vláda? Padne vláda? Budou volby a pojedeme od začátku? Nevím, nevíš…nikdo neví. Všichni jsou chytří, všichni mají nějakou radu po ruce a nejlépe to, že Řekové jsou vyžírky, že si nakupují drahé věci, že si moc dovolují a postupně jsou na řeky všichni rozzlobení. Ale za co můžou obyčejní lidé? Ti lidé, kteří tady mají každý kousek políčka, chodí poctivě do práce, jsou milí na každého cizince, protože jim jsou vděční za to, že sem ještě stále jezdí a tím nám ukazují svoji podporu. Víte, jak těm lidem je? Už pět let žijí ve strachu, který posledních 5 měsíců se stále stupňuje a momentálně poslední 2 týdny se drží na svém vrcholu. Lidé neví, co bude zítra, jsou odtrhnutí od svých peněz, je na ně vyvíjen obrovský mediální tlak. Protože každé noviny, které napíšou..dochází léky, benzín, jídlo….nevyvolávají paniku pouze u turistů, ale i u místních a ačkoliv tak tomu vůbec není, tak se všichni sbíráme a jezdíme tankovat, nakupovat a zajišťovat se na dalších pár dnů, týdnů, měsíců…..A druhý den zase vidíme, že benzínky fungují, supermarkety jsou plné a lékárny bez problémů. A když už se trošku nadechujeme, a mžouravě vidíme světlo na konci tunelu, tak přijde další bomba….Merkelová chce počkat na výsledky referenda, Finové jsou zásadně proti udržení Řecka v eurozóně, Slovensko je pro odchod Řecka z eurozóny, náhlý příval imigrantů, celonoční jednání summitu….A my sedíme přikovaní k televizi, internetu a hltáme každou novou zprávu a snažíme se vyčíst mezi řádky, co je dobré, co je špatné, už se ani nedohadujeme mezi s sebou..už se jen podporujeme k úsměvu.

Protože se musíme usmívat, protože musíme mít chuť bojovat, protože svět je krásný, protože Řecko je naše krásná země, protože naše děti nemůžou za to, co se tu děje a nesmějí za to platit podrážděnými rodiči a protože TI turisté, co sem stále jezdí, tak TI si zaslouží náš vděk, naši lásku a náš optimismus, za to, že nás podporují a svou přítomností stále drží nad vodou….

DĚKUJEME….Ag. Stefanos - Kastri

6 komentářů: „Tak co bude?

 • 14.7.2015 (5:49)
  Permalink

  Je mi líto,že to s Řeckem takhle dopadá je to krásná zem a obyčejní lidi příjemní a vstřícný.Držím jim palce,aby se z toho marastu dostali.

  Reagovat
  • 14.7.2015 (7:16)
   Permalink

   Milá Jitko, mockrát děkuji za podporu a za Vaše pochopení! I Vám přeji vše nej!

   Reagovat
 • 16.7.2015 (17:37)
  Permalink

  Dobrý večer budeme se snažit i já s přítelkyní být milí a usměvaví na Řeky od 20. 7. 2015 🙂 . Bohužel média v ČR nehodnotí věcně a snaží se ukazovat neználkům bohaté důchodce a odpočívající Řeky. Děkuji za zajímavé stránky

  Reagovat
  • 28.7.2015 (6:21)
   Permalink

   Mockrát děkuji, že jsem Vás přesvědčila o tom být na ty naše domorodce milí. Dejte mi vědět, jak jste se měli.

   Reagovat
 • 27.7.2015 (14:08)
  Permalink

  Minulý týden jsme se vrátili z Kosu, procestovali jsme některá místa na ostrově a strávili zde fantastických 12 dnů. Vždy když jsme projížděli hlavním městem, tak jsem u policejní stanice hledal uprchlíky. Viděl jsem pouze v pondělí kolem 9 ráno ucelený hlouček asi 40-60 osob vedle policejní stanice v parku, asi šlo o uprchlíky, nicméně nevědět o tomto problému asi bych si jich ani nevšiml, protože takových skupinek a to turistů. lze zahlédnout v každé turistické destinaci plno. V ostatní dny a to jak během dne tak i večer jsme zde již takřka nikoho nezahlédli. Možná tak jednu dvě skupinky po 5 lidech, což zase není nic neobvyklého a je jedno zda se jedná o turisty nebo lůzu nebo aktuálně uprchlíky, to samé vidíte i v Brně, Praze atd.
  Co se týče aktuální krize s bankami, tak jediným projevem byl text na displejích bankomatů upozorňující na denní limit. Žádné fronty, žádná panika, prostě nic. Kdybych o situaci nevěděl, tak bych se na bankomat ani nepodíval. Všude jsme platili hotově, což děláme vždy, protože kurz při placení kreditní kartou mě nikdy nepřišel lepší než kurz ve směnárně u araba ve Vaňkovce v Brně. Nicméně jednou jsme postřehl, že kdosi platil v obchodě kreditní kartou.
  Ovšem co nás překvapilo nejvíce, byla nálada Řeků samotných. Všude úsměv a ochota, vstřícnost a maximální projev přátelství tak jako vždy. Je až zvláštní, že tito lidé, kteří nevědí kdy se dostanou ke svým penězům v bance, jaké budou mít podmínky k podnikání v dalším období a nic asi nemají jisté, tak se stále dokáži usmívat a být příjemní jako by se nic nedělo. Dokázali bychom to my z Česka, být v pohodě, kdyby nám banky znepřístupnili naše peníze? No nevím ani možná já sám bych to nedokázal a byl bych sakra nervozní. Možná mají Řekové jiné hodnoty a jiný pohled na svět … a to je ten důvod proč má celá naše rodina Řecko ráda, milujeme zdejší lidi, moře a co hlavně …… kuchyni…..co dovolená to kila nahoru.
  Co říci závěrem, média poslední dobou dosti papouškují a přenášejí informace bez jakéhokoliv ověření a zamyšlení se nad vlastním prezentovaným obsahem. My čtenáři pak zase velice lehce sklouzáváme k tomu, že informace bezmyšlenkovitě hltáme protože když je to v novinách/internetu, tak je to přece pravda. Nakonec pak někdy realita je velice vzdálená tomu co je prezentováno.

  Reagovat
  • 28.7.2015 (6:16)
   Permalink

   Dobrý den Jane,

   děkuji za potvrzení mých slov a za nezaujatý komentář. Jsem moc ráda, že se Vám na Kosu líbilo a třeba se sem ještě někdy vrátite! Mějte se pěkně a pozdravujte v Čechách. Linda

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *