Po stopách rytířů….

Můj syn miluje pohádky. A nejraději má ty pohádky, kde jsou rytíři, hrady, draci a záporní hrdinové. A úúúplně nejvíc miluje pohádky, které si vymýšlíme. A já si občas vymýšlím pohádky z prostředí Kosu a z míst, které mu pak můžu ukázat. Je to pro něj velký zážitek procházet se po místech, kde „bojují“ jeho rytíři, kde se „schovávají“ jeho draci, a které dobývají jeho nepřátelé.

A toto vše mi umožňují tři z pěti krásných hradů, které se tady na Kosu nachází. Zámky na Kosu nemáme…respektive máme nyní, ale jen na bankách a doufáme, že i ty brzo padnou…:-)

Město Kos

Fortress of the Knights of Saint John of Rhodes on KosTen nejznámější hrad na Kosu a také místo, které je jen těžko přehlédnutelné ve městě Kos, je hrad Johanitských rytířů – Neratzia. Johanité přišli na ostrov v roce 1314 a od té doby začali budovat tuto pevnost po dlouhé 2 století. Hrad byl původně postavený na ostrůvku u města Kos, který by s
pevninou spojený mostem, který stojí do dneška a který je jeden z nejfotografovanějších míst na Kosu. Vodou byl tento ostrůvek o zbytku města oddělen až do 20.století. Nyní je pod mostem již silnice. Hrad byl vystaven na obranu proti turkům, kterým dlouhá léta oddolával, ale v roce 1522 jim bohužel podlehl. Nachází se na velmi strategickém místě, odkud je dobrý rozhled na celý přístav a skoro na celé severní pobřeží ostrova Kos a tímpádem mohli rytíři velmi brzo rozpoznat přicházející nebezpečí.  Vchod do hradu je možný z Hippocratova náměstí právě přes již zmíněný most, který v těch dávných dobách byl zvedací. Tento hrad byl postaven ve dvou etapách a je v něm také možno rozeznat dvojité hradby. První fáze byla postavena již ve 14.století – a když tento prostor již nebyl dostačující, postavila se novější část hradu, která byla dokončena v roce 1514. Kameny na stavbu byly přineseny z různých antických staveb, které byly zničeny mostpři jednom z velkých zemětřesení v 5 století našeho letopočtu. Proto ve zdech hradu můžete objevovat výjevy z Asklépia nebo z bazilik, které byly postaveny v antické agoře. Když ostrov ovládli turci, tak hrad používali jako sídlo turecké posádky a pro pobyt tureckého vládce. Nicméně 17.března 1816 v hradu explodovala nálož střelného prachu a způsobila tak  pevnosti velké škody. Italové se snažili tuto zkázu napravit a mimo jiné sesbírali veškeré „zbytky“ z architektonických památek z celého Kosu a dovezli je sem do hradu a chtěli z hradu udělat „živé“ museum“. Díky tomu tomu můžete v hradu nahlédnout do hluboké historie Kosu. V nynější době působí hrad jako místo, kde se v letních měsících konají různé výstavy, koncerty         a divadelní představení v rámci Hippocratových slavností. Je velký zážitek sedět pod hvězdami rozzářenou oblohou, daleko od pouličních světel a poslouchat orchestr jak vyhrává Malou noční hudbu.

Mimo jiné, návštěva hradeb Vám umožní dechberoucí výhled na místní přístav. Vstupné činí 3 eura.

Hrad v Antimachii

antimaxiaTento hrad je schovaný v samém středu ostrova a pokud pořádně nezaostříte svůj zrak, tak ho ani nerozeznáte od okolní krajiny se kterou krásně splývá. Tato pevnost byla postavena později než hrad ve městě, opět Johanitskými rytíři a mělo za úkol bránit ostrov i z vnitrozemí, aniž by byl viděn a ohrožován z moře. Byl postaven jako jeden z posledních ze série 5 hradů na Kosu, ale také to je jediný hrad, který byl obydlen až do 19 století a to až 1000 obyvateli. Do dnešní doby se v něm nachází dva malé kostelíčky, přičemž kostel zasvěcený svaté Paraskeyi je dodnes funkční a 26 července je oslavován a koná se v hradu jeho slavnost, oslavakdy po mši následuje program s živou hudbou, jídlem a pitím a samozřejmě tancem. Vám se v něm opět naskytuje nádherný výhled nejen na hrad jako takový, ale i na městečko Kardaména a přilehlé ostrovy – Nissyros a Iali. –

Vstupné – není..-:)

Kastro, palio pyliHrad v Pyli

Pyli je malá „dvouvesnička“ uvnitř ostrova. Dělí se na „Starou Pyli“ a „Mladou Pyli“. Zatímco v Mladé
Pyli se nachází kašna, ze které vytéka 7 (říká se že různých) minerálních pramenů a žena, která tuto kašnu obejde proti směru hodinových ručiček a napije se z každého tohoto pramene, tak do roka a do dne otěhotní (osobně si myslím, že je k tomu zapotřebí ještě chlap, ale budiž…), tak ve Staré Pyli se nachází další hrad.

Tato pevnost byla postavena v nadmořské výšce 300 metrů nad mořem na konci 11 století. Je to tudíž Palio pylinejstarší hrad. V 11 století Kos čelil nájezdům pirátů a před jejich rabováním se obyvatelé začali stahovat z pobřeží do hor. Na obranu proti pirátům a včasné rozeznání postavili právě tento hrad. Pokud na něj budete koukat ze silnice, budete si myslet, že se do něj nemáte šanci dostat. Ale z druhé strany Pyli vede cesta a nekonečné schody. Odměnou za tento výšplh bude možnost vypít si frapé v malé kavárničce s nádherným výhledem a procházka po „mrtvém“ antickém městě. Malá perlička na konec – rozhodně Vám stojí za to navštívit toaletu v této kavárně – proč? Obrázek napoví:-)

                 kavárna palio pylizachody stare pyli

Na Kefalosu byly postaveny ještě 2 hrady. Jeden, rozpadlý, není přístupný „bosou“ nohou a pozůstatek druhého můžete vidět přímo na kraji vesničky Kefalos. Je to zbytek jedné věže – odkud jsou foceny opět panoramatické fotografie Kefalosu.kefalos, panorama

 

Tak jak říká moje babička: „Dobré boty, tabulku čokolády do baťůžku, citrón na krk a vzhůru na tůruuuuu:-)“

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *