Řecká versus česká matka

images (1)Věřím v to, že každý člověk považuje svoji maminku za tu nejlepší a jednou, když vyroste, tak by se sice rád vyvaroval chyb, kterých se na nás naše rodiče napáchali, ale ve skrytu duše jsme a doufáme, že budeme stejní jako oni. Když jsem si brala mého manžela a před tím, než jsme měli děti, tak jsem byla nadšená z místa, kde budu žít, z každodenní přítomnosti moře, z řeckého jídla, z řeckých tradic, z řeckých „pravidel“, řeckých názorů….a i z mých nových řeckých kamarádek. Avšak, před tím, než jsem měla děti, jsem si nedokázala představit jak se moje kultura a výchova bude dát skloubit s řeckou kulturou a výchovou.

Mám dvě malé děti. Pětiletého Mišku a dvouletou Amálku. Jejich výchova je především na mně, neboť můj manžel naše děti miluje, hraje se s nima, věnuje jim spoustu času, ale mám pocit, že právě ve výchově se odráží jeho řecký původ. Já si vždycky představovala, že v jedné rodině je maminka ta měkká, hodná, oblomná….a tatínek ten přísný, neoblomný a přes jeho „ne“ vlak nepřejede. S výchovou našich dětí jsem zjistila, že ta tvrdá a neústupná a „milující pravidla“ jsem já a ne náš tatínek, který mě s oblibou nazývá „Merkel“:-)

Spánek

Moje řecké kamarádky mi vždycky říkají, Ty máš takové štěstí, že Ti ty Tvoje děti tak hezky spí. Ano, moje děti chodí spát v půl deváté, ať je zima či léto, ať bijou hromy, či padaj kroupy, ať praží slunce či jsou Velikonoce, spí ve své posteli, sami a sami usínají po  1 – slovy JEDNÉ pohádce a ráno vstávají v půl 1001812_10200893518996166_1743383371_nosmé. Spánek se podle mne dá naučit a já to své děti naučila už po příchodu z nemocnice. Řecké děti chodí spát, kdy se jim chce….jestli se jim chce. Jedna z mých kamarádek, maminka dvou dětí stejného věku jako jsou moje – dává své děti spát v pět odpoledne, tak na 2-3 hodinky a pak se diví, že jí usínají večer ve dvanáct…a to ještě ani nemluvím o tom, že to skoro šestileté dítko usíná popíjením mléka z kojenecké láhve. Když jsem ji na ten fakt upozornila, že už je dosti velký, a že vlastně ten školák už se nepočítá mezi kojence, tak mi, chudina, starostlivým hlasem opáčila, že se bojí, že pokud mu nedá to mléko do té láhve, že jí přestane pít mléko vůbec, a že to bude tragédie, protože řecké děti musí pít mléko do svých 37 let, ráno a večer a do 29 jim ho stále připravuje maminka a v 37 ho přestávají pít, neboť prožívají revoltu. Manžel jiné z mých kamarádek, už 3 roky spí v obýváku, protože po narození jejich druhého dítka se již nevešel do manželské postele a vzhledem k tomu, že jejich 5ti-letý syn a 3 letá dcera jsou zvyklí chodit spát s maminkou a do usnutí si hrát, každý z jedné strany s jejíma vlasy, tak vážně přemýšlím, jak to budou dělat až si ten syn přivede domů nevěstu. Kam se vejde do té postele? A bude spát mezi maminkou a Dimitrisem(syn), nebo bude spát Marianna(dcera), maminka, Dimitris a nevěsta….no nechme se překvapit. A jestli ty děti nechtějí ráno vstávat??? No tak je přece nebudeme budit, potřebujou dostatek spánku a jestli kvůli tomu párkrát zameškají školu…no bóóóóže…. Mimochodem, i po 12 letech zde, po 6-ti letech bytí matkou, stále nechápu, jak můžou dávat divadelní představení pro DĚTI, které začínají v 21:00 až 21:30??? Jsem divná???

Jídlo

Jak jsem již psala v jiných článcích, Řekové jsou velmi pohostinní, ale já mám spíš pocit, že mají trošku úchylku na jídlo. Respektive řecké matky. Respektive řecké babičky. Neboť o jídlo se v Řecku starají hlavně babičky. Většina rodin se stravuje u svých babiček (většinou u matek matek) a je to naprosto 1904145_10203107312379617_4760192352605485743_nběžné až do doby, kdy babička nemůže. Trošku za tím vidím to, že maminky svoje dcery ani nechtějí učit vařit, neboť takhle mají aspoň pod kontrolou co jejich děti a vnoučata snědí. Já svým dětem a manželovi vařím sama. K manželovým rodičům chodíme jednou týdně v sobotu. Pokaždé se opakuje ten samý scénář. Přijdeme, zasedneme ke stolu a maminka mého muže a já servírujeme jídlo. Já nabírám jídlo pro manžela – položím na stůl, moje tchýně mu tam přidá dvě, tři brambory, nebo kousek dalšího pastitsia nebo další kus masa. Dělám, že to nevidím. Koneckonců, ona pořád nadává, že by měl Manolis trochu shodit – ale ne její zásluhou!!!! Nandám svým dětem…a když jim dávám talíř na stůl, tak hle….na talíři je dvojnásobná nálož, než ta kterou jsem tam nandala já…zázrak??? Pouze můj talíř zůstane nedotčený – ne že by mě neměla ráda, ale nepouštím ho z ruky :-P. A z čeho jsou ty děti pak tak „dobře živený“??? No z babiček. Moje děti v půlce už nemůžou a prosí mě česky aby už nemuseli. Já jim to dovolím a do toho začne babička:“Michálku, já to uvařila kvůli tobě, jestli to nesníš, tak budu moc smutná – Miška na to, to Tě přejde babi. Když neuspěje u syna pokračuje…. Amálko, ukaž jak máš velkou pusu a když jí otevře, než stihne zareagovat, už má nálož v puse….Jenže i to dvouleté dítě nad babičkou vyzrává a vše vyplivává.“ Moje tchýně se ale nevzdává, když vidí, že s jídlem dál u mých dětí neuspěje, tak pokračujeme….zmrzlinku? bábovku? čokoládku (je velmi pohostinná). A to už se moje děti vesele ládují vším možným, dokud to já jako ta zlá matka opět nezarazím! Ale proč??? Vždyť v Řecku se ty děti můžou dobře najíst hlavně u babičky. A stejně jako české babičky, své vnoučata milují 2x tolik a mají o ně starost a vše co dělají, dělají z lásky… Bůhví, co já jim vařím, proč jim vařím a vůbec, vařím jim, když řecké matky se přece i s rodinou stravují u babiček!!!! Jsem divná……!!!!

Hra

Řekla bych, že tady mají řecké děti oproti těm českým trošku výhodu. Pořád si s nima někdo hraje. Od maminek, tatínků přes babičky, dedečky…dokonce i cizí lidé. Řekové milují děti a veškerý svůj volný čas se jim snaží věnovat. I já se snažím si se svýma dětmi hodně hrát, ale opět, jako česká holka mám i další hodnoty, které se snažím dodržovat, mít doma napečeno, uklizeno, uvařeno, vyžehleno..no však to znáte. Ne, že by Řekyně měli doma nepořádek, to vůbec ne!!!, ale většinou mají nějakou tu „pomocnici“…což se jim v nynější době už nebude vyplácet a budou si to muset taky dělat samy. Navaří a napeče jim babička, uklidí paní….děti jim taky pohlídá babička…vždyť je to jedno, jestli jsou doma nebo u babičky…je to jedna velká domácnost a tak mají holky dost času zajít si na nehty, na depilaci, ke kadeřníkovi a přijít domu odpočaté a hrát si s dětma do pozdních nočních hodin.

Škola?

Tak to je samosatné téma, o kterém se rozepíšu v dalším článku.

Jedno ale máme všechny společné, ať už řecké, či české – své děti milujeme nadevše, dali bychom za ně život.love

1 komentář: „Řecká versus česká matka

  • 5.8.2016 (13:16)
    Permalink

    Opravdu jsem se pobavila, byť věřím, že to občas coby „divná“ matka nemáte jednoduché ;-). Ovšem dle mého názoru to není jen českou a řeckou náturou, ale i typem osobnosti matky. Jednou bych taky chtěla být podobně „divnou“ matkou, zásadovou a s pravidly, tak jako vy, Lindo 🙂

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *