Podnebí na Kosu

Narodila jsem se v Praze, ale vyrůstala jsem v Jablonci nad Nisou – v místě, kterému říkáme „nočník světa“, protože když všude svítí sluníčko, tak v Jablonci buď prší, či sněží…a proto je Kos, se svými ročními průměrnými 35 dny dešťů, pro mě velmi příjemnou změnou:-)

Kos se nachází v subtropickém pásmu a podle toho tady vypadá i počasí. Střídají se zde hlavně dvě roční období – zima a léto. Přičemž jaro a podzim jsou takové malé ocásky zimy a léta. Defacto skoro neexistují. Průměrná roční teplota na Kosu je 19°C.

mandleJaro: Období, které nelze moc specifikovat, ale přibližně. Začíná v půlce února, kdy již na sv. Valentýna se kochám výhledem na louku rozkvetlou narciskami a na začátku března rozkvétají madlovníky. Nádherný strom plný růžových kvítků. Samozřejmě, že i v tomto období několikrát sprchne ale už je to doba, kdy začínáme nosit lehkou bundu a během dne si už užíváme teplých slunečních paprsků. Teploty se pohybují v nočních hodinách kolem 10°C a přes den průměrně kolem 17°C. V dubnu, kdy se většinou slaví Velikonoce už vyndaváme první krátká trička a na konci duba se už kolikrát vydáváme vyzkoušet poprvé v novém roce moře – teploty noční – průměrné tak 13°C a denní kolem 22°C, teplota moře…slovy mého syna(protože já tam vlezu až tak kolem července):“Je to studené, ale líbí se mi tooooo!!!!“ a tahám ho ven modrého:-). První koupel v moři je pro mne znamením, že přichází léto a já roluji a ukládám k letnímu spánku koberce.

Léto: Poslední dobou se nám trošku kazí reputace, neboť máme tak dva – tři dny deštivé ještě i v květnu a jeden v červnu, ale následuje dalších 100% 92 dnů s modrou, čistou, slunečnou oblohou!!! Bez deště, s Sunset Koshorkým sluncem, voňavým a vyhřátým mořem. Velmi příjemně tu je hlavně na začátku léta – Květen, kdy žačíná hlavní turistická sezóna. Ne moc lidí, ne moc autobusů a aut, příjemné moře – kolem 22 stupňů a průměrné denní teploty  25°C, noční 18°C. Červen, Červenec a Srpen jsou nejteplejší měsíce v roce, teploty mohou dosahovat až 37°C, nicméně díky větru, který tady na ostrově vane téměř neustále a díky (v létě) příjemné vlhkosti, jsou to teploty velmi příjemně snášené. Když je v Čechách 35°C, chce se vám umřít, když je na Kosu 35°C a vane příjemný vánek, tak si rochníte v tom pravém létě:-) Teploty moře se pohybují do Kastri - Kefalos26°C. Kolem ostrova Kos proudí podmořské proudy(díky nímž zde  máme neustále větrno a díky nímž kolem ostrova Kos není moc podmořského života) a ty nenechávají moře ohřát na větší teploty. Nejteplejší moře je na severní straně ostrova, kde jsou mělké vstupy do moře a moře je tam „chráněno“ protějšími ostrovy. Nejstudenější je pak na Kefalosu! Září – můj nejoblíbenější měsíc!! Moře je krásně vyhřáté, teploty jsou výborné – v průměru 29stupňů, v nočních hodinách už se hezky člověk vyspí – kolem 22stupňů, všichni už se těší na nejbližší první déšť a když přijde…tak po 15.září – tak všichni tancujeme indiánský tanec a radujeme se a vybíháme ven a přejeme si „kalo ximona“(pěknou zimu), přes to, že ten další déšť s největší pravděpodobností přijde až v říjnu…. No a říjen – začátek se ještě dá počítat do léta – stále se koupeme, ale obloha už nás obdaří občasným pohledem na mráček, mrak…nad Tureckem už hřmí a my se kocháme..teploty v říjnu jsou stále poměrně vysoké..24-25°C přes den, noční už padají tak na 17°C.

Podzim: Kdy přišel, kdy odešel? Najednou je popadané listí – barvami se to tady rozhodně 375327_2800337648864_1450944623_nnevymalovává. Najednou je ticho…klid, žádné autobusy, skoro žádní turisté – ti poslední odjíždějí k 31.10. Já pokládám koberce a můj muž zjišťuje, že během léta se nestačil vykoupat a začíná chodit k moři:-) Teploty jsou kolem 22°C, v noci kolem 15°C, už konečně prší(tak 5x za měsíc:-P) a já začínám přemlouvat rodinu, abychom si zapálily krb, že v Čechách už hoří. Mají mě za blázna….

 

Zima: 1. prosince – je kolem 20°C(nenávidím 20°C v prosinci!!!!!) peču vanilkové rohlíčky, dělám linecké a zdobím stromeček. Venku chodíme v krátkém tričku a už mě to pěkně štve! Chci do Čech, chci do Jablonce, chci déééěšť, sníh a zimuuuu!!! aspoň na týden. Štedrý den jsem děti a sebe nabalila do kabátů a čepic a šál, rukavice jsme si vzali do tašky a šli jsme na procházku. V průběhu jsme sundavali čepice a šály a kabáty a zůstali jen ve svetrech:-( Teploty kolem 16°C, modrá obloha, ALE v noci bylo 10°C!!! Ten nejstudenější měsíc je Leden. Dokonce nám tady jednou v Zie i nasněžilo! Opravdu – asi 5cm v té nejvýše položené vesničce a celý Kos se jel podívat jak sníh vypadá. Pro někoho to byl 1. sníh v životě co viděl. 10408797_10206748364088985_9164235406027519370_nLidé si stavěli minisněhuláčky, které než se s nima stačili vyfotit, tak roztály. Ale byla to bomba! Průměrné teploty v lednu jsou kolem 14°C, v noci kolem 8°C, ale vlhkost, která se v zimě zažírá pod nehty vám dodává pocit, že je tak o 5 stupňů méně než co ukazuje teploměr. Každopádně moje topení frčí na nejvyšší stupeň(většina lidí si topí topným olejem), krb hoří(olivové dřevo krásně praská) a vodu si hřejeme solárními panely, protože i přes těch pár deštivých dnů nám to vodičku krásně ohřeje. Únor – vyhlížím první poupátka narcisek a říkám si, ať už je konec zimy a začne léto, chybí mi slu….to néééé, sluníčka mám dostatek i v zimě, chybí mi koupání se v moři, humbuk turistů, letní teploty a chci lééétoooo!!!!:-)

1 komentář: „Podnebí na Kosu

  • 13.5.2018 (8:41)
    Permalink

    Dobrý den, úžasný článek. Letos letíme na Kos poprvé tak se moc těšíme a po Vašem úžasném popisu se těším(e) ještě víc. Letíme v červenci takže podle Vašeho popisu vezmu opravdu hodně opalovacího krému 😀 Chtěl jsem se Vás jen zeptat koukal jsem na fotky kolem hotelu a pláž je něco mezi oblázky a pískem máme si vzít boty do vody? Nebo zbytečně přeháním, budeme mít sebou 7. dceru tak hlavně pro ní, nebo jestli dá i na boso. Budu moc vděčný za Vaší odpověď a doufám že Vás nebudu moc rušit. S přáním krásného dne Vašek

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *