Řecko, DPH a aktuality 23.7.15

Účelem vytvoření této sekce bylo uvádět na pravou míru aktuální ekonomické informace. Vidím, že články v některých českých médiích se trošku liší od řeckých informací. Čerpám nejen z řeckých novin, zákonů, ale i z praxe. Takže:

Banky – banky se v pondělí 20.7.15 otevřely, aby mohly provádět různé bankovní transakce. Jako například – v Řecku se hodně používá platba šekem. Tyto šeky se musí donést do bank a v bankach je převádějí na peníze. Momentálně tyto šeky nejsou propláceny hotovostí, ale jejich hodnota je převedena na účet příjemce. Těmito šeky většinou platí obchodníci svým dodavatelům.

images (2)Vzhledem k tomu, že banky byly zavřené po dobu 3 týdnů, tak vykonávají jen omezené transakce, které považují za důležité. Vydávání bankovních karet a vydávání a zřizování web bankingu. Je možné navštívit bankovní schránku (pokud ji máte zřízenou na své jméno) a vybrat si ji bez jakéhokoliv dohledu. A samozřejmě je možné uložit hotovost na účet – nikoliv pouze možné, ale banky se snaží přesvědčit veřejnost o důvěryhodnosti – to se jim ale moc nedaří a řekové hotovost drží.

U bankomatu je možné vybrat částku 60eur za den – a během týdne od sobotní půlnoci do páteční půlnoci je možno vybrat 420euro za všech 7 dnů. Pokud si ale někdo během týdne vybere 60euro, pak nahromaděně vybere jen 360…a tak dále. Výběr hotovosti zůstává zatím tedy stále stejný 60 euro PRO ŘECKÉ platební karty. Ze všech zahraničních platebních karet je možno vybírat jakoukoliv hodnotu peněz, která je omezena pouze smluvním limitem na vaší kartě. Pokud by řecká karta „vycestovala“, tak i v zahraničí může vybrat pouze 60 euro denně! Existují vyjímky, kdy je potřeba na lékařské výkony v zahraničí vybrat větší část peněz – tyto vyjímky jsou velmi striktně kontrolovány a „není“ možné je obejít.

Převody peněz z bankovních účtů jsou možné v neomezeném množství, ale pouze na území Řecka. Není možné vyvádět peníze do zahraničí!

Benzínové pumpy – stále fungují bez omezení, s plnými nádržemi a ceny benzínu na Kosu jsou – Natural 95 – 1,71 euro/1L, Diesel – 1,29 euro/1L

images (3)Lékárny – vše funguje beze změny – tím myslím, že léky jsou. Lékárníci se trošku bouří poslední dobou a říká se, že stávkují, na Kosu jsem neviděla stávkovat jediného. Stávkují z důvodu, že byl vydán zákon, že léky, na které není potřeba lékařský předpis (např. Depon-řecká verze Paralenu) budou moci být prodávány v supermárketech. Jinak léky zůstali v DPH sazbě 6% – v celém Řecku, takže jejich cena se nenavýšila.

DPH – v Řecku platila DPH 13% α 23%, na vzdálenějších ostrovech – Dodecaneské ostrovy atd, platilaimages (8) 30%sleva na DPH – 9% a 16%. Proč? Protože sem na ostrovy se všechno dovaží a dopravní náklady jsou velmi drahé – dám příklad(dovoz 1x20ft kontejneru z Číny do Pirea-Athénský přístav stojí cca 600-700euro – z Pirea na Kos – až 2500euro) O těchto nákladech se bude i nadále diskutovat a budou přizpůsobeny tak, aby 30% sleva na DPH mohla být odbourána, ale aby se ceny rovnaly cenám na pevninském Řecku. Než se tak stane, tak až do 1.10.2015 bude na ostrovech tato sleva na dani platit. 1.10.15 se podle příjmových statistik rozhodne, které ostrovy jsou na tom ekonomicky „dobře“ a těm bude 30% sleva nadále odmíntuta (hovoří se o Mykonosu, Santoriny, Rhodosu a možná Kosu). DPH by mělo být v Řecku sjednoceno do 31.12.2016.

Co znamená zvýšení DPH? Všechny základní potraviny  (chleba, mléko, ovoce, zelenina, jogurty, sýry, špagety, rýže, vepřové maso, kuřecí maso a některé ryby a mořské produkty, olivový olej, voda) zůstávají v nižší daňové sazbe ať už 9% či 13%, ostatní produkty se převádějí do vyšší sazby – nově tedy například(hovězí maso, uzeniny, pekařské výrobky-(kromě chleba) donaty, zákusky, atd.)

Co se týká zvýšení DPH v restauracích – vždy se platila daň 23% nebo 16%(na ostrovech) za jídlo a alkoholické nápoje v restaurací – nyní nově – nealkoholické nápoje a balená voda se přesouvá do vyšší sazby(z 9% a 13%) – příklad, za džus který stál 1,50euro zaplatíte 1,58euro. Každopádně z momentálních zpráv na ostrově, se restauratéři a obchodníci ve většině nesnaží prozatím zvyšovat ceny a v půlce sezóny dělat nové kalkulace a tak ceny jsou skoro všude zatím stejné.

Co se týká DPH v hotelech: Smlouvy s hotely se vždy uzavírají rok dopředu. Takže na letošní sezónuimages (5) již byly veškeré smlouvy uzavřeny a cestovní kanceláře si již buď předplatily hotely, nebo jim pravidelně zasílají peníze podle smlouvy. Hoteliéři tudíž letos ceny určitě nezvedají a dovolené by se tímpádem něměli zdražovat kvůli zvýšenému DPH v Řecku. Od 1.10. se budou vypočítávat ceny následovně. Podle různého druhu stravování (pouze snídaně, polopenze či all inclusive) bude jídlo zatíženo sazbami od 5% do 30%(snížené sazby na vzdálených ostrovech) a nocleh – který je nyní zatížen sazbou 4%(na ostrovech) a 6% v ostatním Řecku – bude od 1.10.2015 zvýšeno na 13%.  Z osobního rozhovoru s majitelkou jednoho hotelu jsem zjistila, že meziroční navýšení, které se běžně praktikuje je od 2-5% – sama majitelka mi řekla, že nemíní zvyšovat  ceny o 9%, že akorát nebude diskutovat o 2% ale rovnou o 5%.

Tak hlavu vzhůru a hrdým krokem k novým lepším, i když tvrdším začátkům!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *