15. srpen – svátek panenky Marie

Celý řecký národ se hlásí k řecké ortodoxní církvi. Díky tomuto náboženství se v Řecku oslavují a bohoslaví různí svatí, lidé, kteří se narodili jako obyčejní lidé a za svého života udělali něco speciálního, zvláštního, dobrého a po své smrti byli „vysvěceni“. Svatých v Řecku je skoro tolik, jako je dnů v kalendáři. Skoro každý den má svátek jiný svatý, ke kterému se váží různé pověsti. Každé řecké jméno, je jméno svatého, nebo jeho obměna. Všichni, kdo jsou křtěni řeckou ortodoxní církví, musí mít pouze jméno po svatém. Po zvláštní kapitole Ježíše Krista, tou, řekla bych, nejsvětější osobou je panenka Marie. Stejně jako v katolické církvi, i tady má velice významnou úlohu.

Svátek Marie – panenky Marie – se slaví v průběhu celého roku několikrát(15.8.,21.11., 09.Panagia.Gorgoipikoos9.12.,8.9.,25.3,26.12,28.11,29.4.) Ta největší slavnost se však koná právě 15.srpna.

V každém koutku Řecka najdete kostelíček zasvěcený panence Marii a podle jejich zvyků a pověstí, vlastní tato panenka Maria ještě přívlastek – Panenka Maria – držitelka novorozeněte, mořská pomocnice, ochránkyně námořníků, lékařka, atd – podle každého místa, podle každého kostelíčku jí zasvěceného, podle každého zvyku – různý přívlastek. Ale hlavně a to pro všechny řeky a pro všechny kostely, panenka Maria – MATKA. Matka, která opatruje, která tiší bolest, která pomáhá Tobě a všem potřebným, která Tě nikdy nenechá samotného, která nikdy neusne a bude bdít a držet nad Tebou ochrannou ruku a Matka, která Ti dá vše!!!

V souostroví Dodecanese – tudíž i na Kosu, Rhodosu, Karpáthosu ale i Nissyrosu je oslava panenky Marie – 15.8. připodobňována k Velikonocům v létě. Konají se obrovské slavnosti, jsou slouženy dlouhé bohoslužby, kostely ale i místními obyvateli, kteří tímto svátkem žijí, jsou hoštěni všichni návštěvníci a pocestní. A že jich není málo! Věřící i nevěřící kolem 15. srpna navštěvují nejbližší kostely zasvěcené panence Marii a svěřují se se svými problémy a prosí o zázrak na své nevyléčitelné „bolesti“. Protože je to právě ONA, matka, (které všichni ať už věříme v církev, či nikoliv), ke které si chodíme pro radu, pro pohlazení, pro NADĚJI!

Na ostrově Kos se nachází několik kostelíčků zasvěcený panence Marii a určitě stojí za to je v tento

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

svátek navštívit. Pokud chcete vidět i oslavu – panigíri – která je s tím spojená a nechcete opouštět ostrov, tak můžu doporučit kostelíček na Kefalosu – panagia Styloti. Tento svátek se oslavuje přímo 15.8. a kromě velké mše se zde koná i velká „párty“ s jídlem a pitím zdarma, tancem a živou řeckou muzikou.

 

 

 

Ovšem, pokud jste toto dočetli až sem a opravdu vás zajímá taková ta klasická řecká tradice, tak neváhejte a jeďte se podívat na ostrůvek Nissyros, kde se v předvečer svátku panenky Marie konají opravdu velikánské oslavy, ovace, pohostinnost a vše co si pod slovy „oslava panenky Marie“ můžete jen představit.

Já sama jsem panenku Marii Spylianni(skalní) v den jejího svátku „prosila“, aby se moje rodinarticle29337.w_la rozrostla ještě o jednoho člena(zakoupila jsem malou stříbrnou destičku, na které je vyobrazené miminko a pověsila jsem jí před ikonostáz s panenkou Marii. Pokud se tam půjdete podívat, uvídíte tam těchto destiček spoustu s různými výjevy) – a i přesto, že nejsem věřící, tak se mi toto přání splnilo a já když jedu na Nissyros, tak nikdy nezapomenu jít do jejího kostela zapálit svíčku a poděkovat.
80958Na Nissyrosu je do vyoské skály v přístavním městečku Mandraki vysekán klášter Panagia Spiliani(panenky Marie skalní). Podle pověsti někde ve 14 století našeho letopočtu jeden farmář na této sklále, objevil malý obrázek Panny Marie, který odnesl do kostela Panagia Potamitissa(panenky αρχείο λήψης (10)Marie říční). O několik dní později však obrázek zmizel, a byl znova objeven v jeskyni na této skále. Obyvatelé ho opět vrátili do kostela, ale zmizení a objevení na skále se ještě několikrát opakovalo. A bylo to i znamení právě pro místní obyvatele, aby v této skále vystavěli klášter a pojmenovali ho Panangia Spyliani – panenka Marie skalní. Tento klášter je nejen okrasou Nissyrosu, je na něj nádherný pohled z pobřeží a moře, ale pokud si dáte tu práci vylézt až nahoru, tak výhled, který se vám naskytne na celé Mandraki a Kos je nezapomenutelný, uklidňující, osvěžující a prostě pohádkový. Klášter byl od počátku své výstavby velmi známý, i díky tomu „stěhujícímu“ se obrázku, který je brán samotnými řeky jako zázrak. A proto sem 15. srpna přijíždí davy poutníků a návštěvníků z celého Řecka!

maxresdefault (1)V předvečer – tudíž 14. srpna se sem z Kosu vypravují lodě s návštěvníky. Lodě z města Kardaména na Kosu na Nissyros od 14 do 15.srpna jezdí skoro každou hodinu a to až do pozdních nočních hodin. Pokud se na Nisszyros opravdu vypravíte. Připravte se na velké množství návštěvníků, ale i na úsměv, pohostinnost a hudbu. Večer 14.srpna se na náměstí v Mandraki (přístavní městečko) koná veliké „glendi“(party) se živou muzikou, s jídlem (většinou řecký salát, nějaké maso, revithia (to je vařená cizrna), rýže, ….atd.) s vínem a tanečníky – kterými není nikdo jiný než místní obyvatelé. Ten pohled do víru tradičních řeckých oslav je opravdu nepopsatelný. Vše je samozřejmě na tomto náměstí zdarma. A pokud se sem vydáte spojte svůj výlet s návštěvou i kráteru, vesničky Nikia – odkud je dechberoucí výhled jak na kráter tak i na protější ostrov Tilos.ceb1ceb3-ceb4ceb7cebcceaecf84cf81ceb7cf82

Tak krásný prožitek, šťastnou cestu a XRONIA POLLA(všechno nejlepší)!!!

1 komentář: „15. srpen – svátek panenky Marie

  • 18.8.2016 (9:33)
    Permalink

    No jo, hezky jsem si u článku zavzpomínala… Musím se přiznat, že já se vždy těšila hlavně na ty oslavy a poutě, ale vždy jsem šla i vzorně olíbat všechny ikony do kostelíka 🙂

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *