Zemětřesení? Pomóóóóóc!!!

Dokud jsem nepřijela poprvé na Kos, tak jsem o zemětřesení vždycky jen slýchávala a říkala jsem si, jaké to asi je? Všichni vždycky řikali, že se při zemětřesení má člověk postavit mezi dveřní futra, že tam to  nikdy nespadne, nebo že se má vyjít ven z budovy a spoustu dobrých rad. A mě to přišlo jako obrovská zábava a záhada. První roky, co jsem byla na Kosu, tak jsem menší zemětřesení vůbec ani nepozorovala. Měla jsem vždycky „štěstí“, buď jsem byla v autě, na lodi, v moři, autobuse…či jsem spala poctivým spánkem. A pokaždé jsem litovala, že jsem to necítila a že bych v ten okamžik se určitě sebrala a utíkala mezi ta zmiňovaná futra, či ven z budovy. Někde v roce 2005 v létě u mě byla na návštěvě moje sestra. Byl večer, Editka už ležela v posteli a já jsem byla ještě někde na schůzkách(jako delegátka). Celý den měl divnou atmosféru. Vzduch, jakoby se nehýbal, tlak byl nízký, podnebí velmi dusné a ptáci a zvířata, jako by zmizeli ze země. Bylo ticho…všude….Najednou jsme slyšeli veliký divný „hluk“, hluk jako když vjíždí vlak do stanice metra…a v ten okamžik jsem cítila, že ač jsem nepožila alkohol, zem se mi začala hýbat pod nohama. Byla jsem jak opilá….skla začala řinčet, věci na stole se hýbaly a já nebyla schopna udělat jediný krok, protože jsem měla pocit, že když se pohnu, tak mě samotná podlaha zklame a shodí mě na zem. Ani futra, ani vyjít ven jsem nestihla. Celá tato situace trvala asi 10 vteřin, ale protože to byla síla asi 6 stupně Richterovi škály, tak jsme si to procítili velmi silně. Nejlépe zareagovala právě moje sestra – v té době již v posteli- dodnes se tomu spolu smějeme – a její reakce?“chytla se polštáře, protože v ten okamžik to bylo prý jedinné, co se nehýbalo“ – nevím, zda by jí to zachránilo život.

Každopádně co tím vším chci říct. Ať se to někomu líbí, či nikoliv, na Kosu denně zažíváme několik zemětřesení, které ani nezaznaménáváme. Ale je tu spousta faktorů, které tyto zemětřesení vyvolávají. Pojďme se na to podívat trošku do hloubky:

Hlavním důvodem skoro všech zemětřesení v jižním egejském moři je to, že se nacházíme přesně na images (5)
rozhraní dvou litosférických desek – desky euroasijské a desky africké. To rozhraní se táhne od Kefalonie přes jižní Jónské moře východně od Peloponésu až po jih Kréty a končí na ostrově Rhodos. Africká deska se za rok posune pod euroasijskou desku o 4,5 cm. Zároveň však působí i posun  Tím nastává boj o místo a my to pociťujeme jako zemětřesení.

Řecko je na 1. místě v Evropě co se týká počtu zemětřesení a 6. místě na světě!! Díky tomu, že máme spoustu malých ani ne poznatelných zemětřesení, tak se nám většinou vyhýbají ty velké. Přesto i Kos a tato část jižního egejského moře zažila ve své historii i velká zemětřesení.

První zaznamenané zemětřesení se datují do 5 století před Kristem. Zemětřesení, které razantně změnilo architektonickou podobu na ostrově Kos se datuje do roku 551 našeho letopočtu a bylo to právě tehdy, kdy byl zničen už i Asklépion.

αρχείο λήψης (1)Další velké zemětřesení bylo na Kosu v roce 1933, které je již fotograficky zdokumentované, bylo o výšce 6,6 Rychterovy škály a tenkrát poničilo spoustu domů na Kosu. Po té byl Kos z části znova postaven ale již spíše v italském slohu architektury.

 

 

 

images (1)Kromě zemětřesení posun litosférických desek zapříčiňuje vznik sopek. Kokrétně mezi ostrovem Kos a ostrovem Nissyros (což je samotná sopka – činná, ale spící), bylo nalezeno 7 menších podmořských činných sopek! Tyto sopky se nacházejí v různých fázích činnosti a jsou nezávislé na Nissyrosu.

 

 

Samozřejmě, že podle mytologie jsou tato fakta úúúúplně jiná a možná, že i stravitelnější. Podle 64d8b15df286255b8c933250287461c5antických řeků se dovídáme, že během období války titánů s olympskými bohy, honil Poseidon(bůh moře) Titána Polyvóta. Ten mu v egejském moři stále utíkal a když už se došla Poseidonovi trpělivost u ostrova Kos, ukrojil svým trojzubcem kousek ostrova Kos(v místech, kde se nyní nachází ty nejkrásnější pláže ostrova na Kefalosu) a hodil ho po Polyvótovi. Titána zasáhal přímo na prsa a přizemnil ho do moře. Kus ostrova Kos, který leží na Polyvótovým hrudníku se nazval Nyssiros a kdykoliv se Polyvótos snaží pohnout a vymanit se z pod tíhy tohoto kousku země, tak zde máme zemětřesení. Kdykoliv ostrov ze svého srdce chrlil lávu a kameny a horkou páru, tak Polyvótos krvácel a brečel a prskal. No a v samotném centru kráteru ostrova Nyssiros můžete ucítit Polyvótův

SMRDUTÝ DECH!!!!

 

1 komentář: „Zemětřesení? Pomóóóóóc!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *