Kam s dětmi na Kosu?

10306453_10205550936108683_3688421789352719420_nProtože jsem máma dvou malých dětí, a protože moc ráda cestuju a poznávám nová místa, tak se snažím naši dovolenou skloubit se zábavou mých dětí. Není to vždy jednoduché a moc mě mrzí, že na internetu je tak málo článků a informací věnovaných  rodinám s dětmi. Z tohoto důvodu bych velmi ráda, všem těm, co přijedou na Kos s malými dětmi a nechtějí trávit svou dovolenou pouze na hotelu, dala pár rad, jak se někam podívat a zároveň zabavit děti.

 

Řekové milují děti – nejen své, ale i děti cizích lidí. Jakmile vás uvidí s kočárkem, spustí okamžitou árii řeckých výkřiků, zdrobnělin a pískání. Kdo to vidí poprvé, tak si říká:“ten člověk se buď zbláznil, nebo je to úchyl“…ani jedno ani druhé. Oni prostě se okamžitě převtělují v infantilní osobu, která svými projevy dokáže zaujmout každé dítko – kolikrát bych chtěla vědět, co si v daný okamžik myslí ty děti….myslím, že bychom se nasmáli. Když někam přijdu se svými dětmi, tak protože Amálka je modrooká blondýnka(nevypadá moc řecky) a Miška má sice hnědý očka po tátovi, ale pihatý nosík po mě, tak budí skoro všude rozruch.

Řekyně, rozložitá paní kolem 60-65 let….přichází a už z dálky „víská“(hlas pokládá o minimálně 4 oktávy výš a ještě ke všemu hlasitost vytáčí na maximum):“Achuuuu toooo….to je kjásná holčičká….achuuuu toooo….Ty máš krásné očíčka, tak je táák sladká…achuuuu toooo…apapapapapapapapaaaaa….můžu Tě štípnout do tvých kjasných stehýneček?, achuuuu tooo…tfuj tfuj tfuj(plive – prská na moji dceru), abych Tě neuhranula…..achuuuu toooo…“(Amálka nevěřícně kouká střídavě na paní…střídavě na mě, utírá si poprskaný obličej a v duchu si říká:“Maminko pomooooc, ta paní mě chce štípnout….“ Zdravím paní(nejsem si jistá, zda nepatří do rodiny mého muže. Ač jsme spolu již hodně let, tak stále poznávám jeho sestřenice, bratrance, tetičky a strýčky a už jsem se naučila zdravit všechny, protože si většinu vůbec nepamatuju, tak se jistím). Paní mi odpovídá(od 6 oktáv níže a bez šišlání) a zároveň se otáčí na mé starší dítko, nasazuje opět soprán:“Ty jsi kjásný chlapeček, to je tvoje sestřička? a jak se jmenuješ? Mluvíš řecky? Ty svoji sestřičku chráníš viď? Co dělá tatínek? Pozdravuj babičku a dědu(hle…zná naši rodinu…bude to někdo z rodiny…), Ty už jsi velký kluk, ty už určitě chodíš do školy viď…..“a kanón otázek by pokračoval, kdyby Míša paní neutnul. Postoj bojovníka, ruce vbok, oči schované pod svraštěným a zamračeným obočím, výraz naštvaného vlka(ano můj syn je momentálně v období negace a neguje vše a všechny, doufám, že ho to brzo přejde):“A ty jsi kdo jako???“ (ano, také bych se to ráda dověděla a doufám, že nebude chtít odpověd ode mne…)Paní skočí ze sopránu do tenoru, mrkne pohledem na mě, usměje se, pohladí Mišku po hlavě a říká:“No já jsem přece teta od maminky Stamatise, který pracuje s Tvým tatínkem a má za syna Dimitrise a Irini? Víš?“ – „Ne“ Paní kouká na mne a pohledem mě žádá o pomoc s vysvětlením(já stále nemám páru), „Ale no tak Míšo, ty si nemůžeš vzpomenout viď? To nevadí, hezky pozdrav, musíme jít…!“ Vysvobození…

Ale takhle reagují i pánové a to na úplně cizí děti. Tak až budete v Řecku, tak si vstřícnost Řeků vůči vašim dětem nevykládejte špatně:-)

A kam tedy děti vzít?

Dětská hřiště:

Konrkétně ve městě Kos se nachází několik dětských hřišť. Dvě největší jsou situována na ulici actionplayorganapaidikisxarasP7231696Themistokleos a to je v blízkosti Lambi. Druhé je v místě mezi ulicí Koritsas a Kleovourlou. Na hřištích nenajdete písek a to hlavně proto, že v Řecku je velké množství toulavých koček a nebyla by zajištěná dobrá hygiena, ale na druhou stranu, písek na Kosu máte na plážích, takže vašim dětem asi chybět nebude. Ale jsou to hřiště s houpačkami, klouzačkami, kolotoči a většinou se plní v letních měsících až po zatmění. Další dětská hřiště najdete i v Antimachii, takže pokud se vydáte na výlet na Kefalos, můžete tu cestu zpestřit právě zastávkou na tomto hřišti poblíž větrného mlýna.

Lido:

495f38733c99474a88419a6b21a6d4bdLido je vodní park umístěný poblíž vesničky Mastichari. Je to největší vodní park na Kosu a dá se tam v pohodě strávit celý den. Kromě vodních atrakcí – umělé vlny, mnoho tobogánů, černá díra, ale i normální bazén, ale i krásná vodní prolézačka pro nejmenší, je tam i kryté „hřiště“ s nafukovacími hrady, místem ke kreslení a jiné hry. To v případě, že už je dítko unavené sluníčkem, můžete zdarma využít. V parku je možné se i najíst, nachází se tam několik barů, restaurací ale i minimarketů. Voda v bazénech je sladká. Vstupné je 17 euro pro dospělého a 13 pro dítě nad 4 roky. Od některých hotelů tam jezdí i „LIDO“ autobus a nebo některé společnosti prodávají Lido jako jeden z fakultativních výletů.

Natural traditional park of ZIA:

Pokud se vydáte do vesničky Zia, ať už za nákupy, či za výhledem, tak opět můžete zabavit děti návštěvou 100_4651-e1333136419740krásné „kosácké“ zoologické zahrady. No, teď asi trošku přeháním…respektive, hodně přeháním. Proč? Je to park situovaný na konci vesničky Zia, na kopci. Můžete ho vystoupat a v průběhu vaší procházky si prohlédnout ovečky, kozy, oslíka, králíky, ježky, želvy, kachny, bažanty, ale třeba i daňka evropského. Na své si přijdou i milovníci bylinek, kteří mohou očichávat rostlinky vyskytující se podél cesty – ať už oregáno, majoránka, tymián, máta, rozmarýn..atd. Celým parkem protéká uměle vytvořený potůček a když vystoupáte až na samotný vrchol, tak budete vy i vaše děti obdařeni nejen nádherným a tichým výhledem, ale i síťovanými houpačkami jako stvořenými pro odpočinek ve stínu borovic a za zpěvu cikád. Asi tak v půlce parku je i malý občerstvovací stánek s houpačkami a klouzačkami. Vstupné je 3 eura pro dospělého – děti neplatí.

Plaka:

Už jsem se zmínila v jiném článku(http://kosaci.eu/2015/07/02/plaka/) o tomto krásném zalesněném místě a věřím, že je to opravdu skvělý tip pro výlet s dětmi.

Termální prameny:

Pokud budete mít zapůjčené auto, tak i s dětmi vřele doporučuji navštívit tento kousek Kosu. Nejenže je to místo léčivé – díky síře a moři, velmi vhodné pro léčbu lupénky a jiných kožních problémů, ale vaše dítko bude nadšené, že se bude moci koupat v absolutně teplém moři. Akorát bublinky do vany tam chybí…a ani to ne. Protože celou tou tůňkou probublávají malé lechtavé bublinky. ALE!!! Právě s dětmi, udělejte výjimku a nejezděte tam přes den – nejenže je tam spousta turistů, ale zároveň to horké slunce ze shora, teplé moře ze zdola…nemusel by to být hezký zážitek. Zajeďte si tam kolem osmé…půl deváté večer, kdy je ještě trošku vidět a děti se tak nebudou bát – a zůstaňte do úplného setmění a můžete s dětmi z teplého moře pozorovat padající hvězdy, kterých tam padá opravdu velká spousta!

King Size:

Plážový bar, který se nachází ve městě Tigkaki je místo, kde se nejen můžete najíst, občerstvit, napít a udělat si z něj „základnu“ pro lenošení na pláži, ale v jeho zahradě jsou opět umístěny atrakce pro děti – je tam loď postavena mezi stromy pro malé námořníky a piráty. Jsou tam dvě velké trampolíny, malé domečky, loutkové divadlo…atd. Pro mě je to příjemné skloubení mého odpočinku a dětské zábavy.

Friends:

Friends-play1Pokud už budete mít sluníčka až „po krk“, tak ve městě Kos na rohu ulice Megalos Alexandros a Elefteriu Venizelu najdete kavárnu Friends. Je to místo, kde se děti vyřádí na nafukovacích atrakcích, prolézačkách, které jsou velmi dobře zabezpečeny proti úrazu a pro ty nejmenší i „balónková“ hřiště se skluzavkami. V těchto místech je i školený personál, který děti hlídá a vy si tak můžete vypít v klidu kávu! Za vstup dítěte zaplatíte 3 eura a v ceně máte malý džus + vaše útrata.

 

Jízda na koni:

Na Kosu jsou přibližně 3-4 místa, kde si můžete zajezdit na koních. Já upřednostňuji ERIKAS
horses(http://erikashorsefarm.gr/) . Nachází se mezi vesničkou Marmari a Tigkaki a kromě koní a projížďky po pláži nebo po farmě se můžete podívat i na různá zemědělská zvířata, nakrmit si oslíka, králíky, rybičky, osvěžit se kávou v místním stánku a děti si můžou i pohrát na provizorním hřišti.a832e0d1-0b2f-0f07-0447-4b614ab1554e

Tak věřím, že si vyberete a že i děti prožijí krásnou dovolenou plnou nových zážitků.

 

2 komentáře: „Kam s dětmi na Kosu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *