KOS vs. Bodrum

V posledních dnech – dalo by se říci, že i hodinách, obletěla svět fotografie malého chlapce, který se utopil při útěku na Kos. Já nebudu líčit to, jak mi to je líto, ani nechci komentovat to, jestli to je správné a co se s těmi lidmi v Evropě bude dít dál . Já bych se velmi ráda zmínila o jiné věci. Kos – stovky a tisíce uprchlíků, Kos – turistické místo, které se změnilo v peklo, Kos – uprchlíci se vzbouřili, Kos, Kos, Kos, Kos. Názvy článků, které můžete vidět v celosvětových médiích a také našich. To, že Kos je místo, které se stalo přestupním místem pro imigranty, to je fakt. To, že Kosem do dnešního dne prošlo přibližně 48408109228tis imigrantů za rok 2015 je také fakt. To, že Kos trpí touto „negativní“ reklamou, protože spousty lidí se bojí přijet i přesto, že imigranti se shromažďují hlavně kolem policejní stanice a doposud nikoho neobtěžovali ani neohrožovali(když z toho vynechám policii), je také fakt. Řecko a řekové mají svých problémů dost díky ekonomické krizi, ale i přesto v rámci Evropské unie a díky politické straně Syriza má stále „otevřené“ hranice a snaží se pomoct jak se dá. Protože řekové jsou lidé s velkým sociálním cítěním. Takže ať se jim to líbí či nikoliv – a věřte mi, že se jim to vůbec nelíbí, tak nenechávají tyto lidi na holičkách a stále je defacto „živí“. Jak syřany, tak pakistánce, tak iránčany, tak eritrijce, tak všechny ty, kteří to mají zapotřebí. Stále se jim z „našich“ kapes dává jídlo a pití, stále shromažďujeme oblečení, stále dodáváme pleny, kartáčky a další hygienické potřeby….. Většina Řeků jsou zastánci toho, že by se měli imigranti rozdělit na syrské uprchlíky – kteří utíkají před válkou a jejich domy byly zničeny a kolikrát jsme i svědky toho, že jsou to i vzdělaní lidé, ale hlavně rodiny s dětmi, kteří opravdu neměli jinou možnost, než utéct. Utéct a zachránit své děti před teroristickou válkou. Tito imigranti jsou odbavováni přednostně a také se dříve dostávají na řeckou pevninu. A na ekonomické uprchlíky – pakistánce, eritrijce, iránce…atd., kteří vám i samotní řeknou, že jdou do Evropy za lepším životem a budou posílat peníze domů. A ano, jsou to především muži. To jen okrajově k faktům, která již všichni známe.

 

Generated by IJG JPEG Library
Generated by IJG JPEG Library

Já bych ale ráda dostala odpověď na úplně jinou otázku: Turecko. Jak je možné, že se všude píše o Řecku a Kosu, ale o Turecku a Bodrumu skoro nikde. Ne skoro….Já jsem ještě neviděla článek, který by se zabýval tím, jak se v této situaci chová Turecko??? Tak tady je má odpověď: Všichni migranti, kteří přijíždějí do Evropy přes řecké hranice, jsou migranti posíláni z tureckého pobřeží. Posíláni? Ano, na tureckých plážích jsou organizované skupiny, které, ač nezákoně, tak velmi „veřejně“ vybavují uprchlíky veškerým vybavením na cestu přes moře – čluny, palivo, záchranné vesty, stany…a směr. Za tyto služby imigranti velmi tvrdě platí (jak již jste mohli slyšet v různých médiích), dokonce jsou opět rozděleni na Syřany – ti za cestu z Bodrumu na Kos zaplatí 1500 euro a na ty „ostatní“, ti platí za tu samou cestu 400 euro. Takže za prvé – turečtí „pašeráci“ na tom velmi dobře vydělávají – na druhé straně řečtí obyvatelé, nejen že je živí, ale jsou na této situaci i biti díky poklesu turismu.

Za druhé – A TO HLAVNĚ – imigranti, kteří nechtějí, či nemohou zaplatit tyto služby tureckých převaděčů, si sami zakoupí člun a vydávají se na cestu po vlastní ose. Bohužel, pak nejsou třeba vybaveni vestami (tak, jak je vidět i na fotografiích utopených dětí), protože, pokud se přijedete podívat na Kos a budete přítomni přijíždějícím uprchlíkům, uvidíte, že VŠICHNI a to včetně dětí mají vesty!!! Takže ti, kteří se vydají na cestu bez pomoci tureckých převaděčů, se proviňují oproti „nepsanému“ zákonu a turečtí převaděči (s vidinou ušlého zisku) je nahlašují na tureckou pobřežní stráž (která je či není uplácena..???). Ta, se svými loděmi, pak krouží kolem těchto člunů, kdy v konečném důsledku vytvoří vlny a člun se převrací!!! Uprchlíci a především malé děti se topí a my pak přihlížíme fotkám, které jsou ukázány na sociálních sítích a v médiích. Jsem otřesena tímto faktem a jako důkaz přikládám i link na natočené video: https://www.youtube.com/watch?v=ASfTrCd-VTU

Velmi neoficiálně koluje také fakt, že Turecko je ochotno přijímat uprchlíky i nazpět (ty, které nepřijme Evropa), ale pouze výměnou za zrušení víz pro turecké občany při cestách do Evropy!

Stálo by za zamyšlení, kdo je ten špatný a možná by se média měla trošku víc začít zaobírat tureckým přístupem k dané situace a ne neustále házet špínu na Řecko a řecký lid, který se momentálně snaží pomoci. Evropská unie mu defacto ani nedává na výběr a Řekové jsou lidé se srdcem na správném místě a nemohou jen přihlížet lidskému neštěstí! Nebo – máte jiný nápad???

Tyto řádky jsou pouze mým názorem a jsem jistě i silně ovlivněna momentální situací a dlouhodobou nespravedlností, která jak se zdá, nemá konce. Tak Vám děkuji za Vaše pochopení.

http://aegeanews.gr/default.asp?id=27&lg_id=1&Records=Details&_id=415493

Photografie byly použity z Getty Images.

1 komentář: „KOS vs. Bodrum

  • 9.9.2015 (10:05)
    Permalink

    Toto je rozhodne zajímavý pohled na věc. Tady v pupku světa se o tomhle takhle vůbec nepřemýšlí a nikde jsem se tom nedočetl. Zde se sedí na kupce hnoje o kterou nikdo nestojí a sedící se o ni strašně bojí, schovávají se za ní a když je nikdo nevidí tak vykřikují „Postřílet, utopit“.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *