Dvoudenní výlet na Nissyros

IMG_7799Nissyros je ostrůvek, který se nachází jihovýchodně od Kosu, je to místo sopečného původu a představuje obrázek klasického Řecka. Pro mne je to ale místo, kde bych chtěla trávit většinu svého volného času a úplně nejlépe si tam pořídit nějaký domeček – respektive „víkendhaus“:-) O Nissyrosu jsem již psala v jednom z mých článků, ale pojďme se na něj podívat trochu do hloubky. Já vím, pokud někdo přijede na Kos, tak většinou na Nissyros pojede maximálně na jednodenní výlet lodí. Ale to je velká škoda. Chápu, že týdení dovolená je málo, ale pokud si dovolíte ten luxus a dorazíte na 10-14 dnů na Kos, pokuste se vyčlenit si 2 dny, které strávíte na Nissyrosu. Já jsem se právě vrátila a jsem plná dojmů, vzpomínek, vůní a krásných panoramatických obrázků…

Na Nissyros jsme vyrazili ráno z Kardamény lodí Captain Dimitris. Děti byly natěšeny a hodinová cesta nám uběhla velmi rychle pozorováním vzdalujícího se ostrova Kos, průzračného moře, běháním po 3 palubách, ale i pojídáním brambůrků, sušenek, banánů, lízátek…proč si nezkazit žaludek již na začátku že? Ale na druhou stranu jsme na výletě – tak ať si to užijeme všichni.

Než se dorazí do Mandraki(hlavní město ostrova Nissyros), tak loď míjí ostrůvek Jali. Jali je ostrov, na kterém se těží pemza a obsidián(neboli přírodní sklo). Říká se, že ta pemza tam vytěžená, je tak vysoce kvalitní, že se odváží do Spojených Arabských Emirátů a tam z ní staví domy, neboť má velmi dobré izolační vlastnosti. Vy si ji však můžete zakoupit i na dekoraci nebo na obrušování chodidel. Co se týká obsidiánu. Tak tento nerost se dříve používal k výrobě zbraní a nožů. Momentálně je využíván spíše v bižuterii a k výrobě šperků. Je možné ho také zakoupit. Tento ostrůvek není obydlen, ale dojíždí tam každodenně zaměstnanci z Nissyrosu právě kvůli těžbě.

Přístav v Mandraki je maličkatý, ale i přesto, že tam každý den doráží lodě s turisty, tak pro místní mitsis-blue-domes-resortobyvatele je to vždy zážitek. Postávají v přístavu, mávají,  všichni chtějí pomáhat s přívazováním lodí. Na můstku stojí asi šestiletý vnuk našeho kapitána a rozkazuje kam se co má přivázat. Když začne navigovat kolik ještě metrů zbývá než loď dopluje ke břehu, začínám nejistět, ale naštěstí ho zezadu jistí i jeho maminka a my v pohodě přistáváme.

 

 

Na Nissyrosu jsme si zapůjčili auto, chceme zde zůstat dva dny a bez povozu bychom se nikam nepodívali. V Mandraki je možné jet pouze do určité vzdálenosti, dále už jsou cestičky tak úzké, že se tam ztěží vejde motorka, ale my chceme výletovat po okolí, tak je nám auto nezbytností.

IMG_7917Hned se vydáváme na náš první výlet. Jedeme se podívat do vesničky Nikia a Emborio. Jsou to dvě místa, která byla vystavěna na samém vrcholu kaldéry. Byly postaveny tak vysoko, aby se dokázala ochránit před nájezdy pirátů. První navštěvujeme Emborio – je nám blíž. Ve vesnici žije podle posledního sčítání asi 27 obyvatel. Ostatní se přestěhovali blíže k přístavu za lepší obživou. Vesnice je tichá, klidná, v uličkách je slyšet jen vítr a křik mých dětí. Domečky jsou většinou opuštěné a polorozpadlé, ale stále krásné, modro-bílé. Mám trochu pocit, že se nacházím ve vesnici duchů a když už si myslím, že jsme tu opravdu sami, tak se přede mnou objevuje kavárna, restaurace „Balkoni“. Jdeme se občerstvit a usadíme se na terasu odkud máme nádherný výhled na celou kaldéru. Jsme ve výšce asi 330metrů a
IMG_7922dokonce i moje děti ztichly a bezeslov se kochají tím výhledem. Na cestě zpátky ještě míjíme jednu z jeskyní, ze které vytéká termální pramen. Na Nissyrosu není vůbec žádná zásoba pitné vody, veškerá voda se sem dováží z Kosu. Ale díky tomu, že je ostrov stále činnou sopkou, tak zde na mnoha místech vyvěrají horké sirné prameny. Jít navštívit tuto jeskyni však okamžitě zavrhuji, neboť máme skoro 37stupňů a asi bychom se uvařili. Přejíždíme do Nikie. Také tato vesnice byla vystavěna na samém vrcholku kaldéry a i odtud je nádherný výhled a to nejen na kaldéru a krátery v ní ukryté, ale  i na druhou stranu ostrova. Při dobré viditelnosti můžete vidět i Rhodos (www.radynacestu.cz/magazin/rhodos-divoky-pribeh-nejkrasnejsiho-ostrova-v-recku/) . Při menší se musíte „spokojit“ s výhledem pouze na Tilos, Kos, Strongili….Vesnička Nikia se stala útočištěm již pro několik „cizinců“, kteří si to tady tak zamilovali(jako já) a zakoupili si zde jeden z opuštěných domů. Proto Nikie teď rozkvétá, domy jsou čerstvě namalovány bílou barvou…balkónky modrou, v uličkách je cítit vůně řecké kávy smíchané s vůní jasmínu a vše je ozdobeno krásnou buganvelií. Ráj….Na kraji vesničky, ve které žije podle statistik pouhých 61 obyvatel je vystavěno muzeum sopky Nissyros.

Vracíme se zpátky do městečka Mandraki a jdeme se naobědvat. Jíme v taverně Kleanthis. Výhled na
IMG_7811
kostel Panagia Spiliani, na sušící se chobotnice a na vlnité moře, to vše podpořeno vůní moře, ouza a pečících se ryb nám zajišťuje neuvěřitelný zážitek. Nikde jsem nejedla lepší špagety s mořskými plody, řecký salát z místních surovin(ač se na ostrov většina věcí dováží, tak některá zelenina a ovoce je z místních zásob a je to poznat), místní měkký sýrIMG_7807, maličkaté krevetky(simiako) a ouzo. Děti jsou vyčerpány a tak se ubytováváme ve vedlejším hotýlku „Ta Liotridia“. Má pouhé dva pokoje, ten jeden dvoulůžkový a druhý čtyř až pětilůžkový. Cena je 110 euro za nocleh na tom čtyžlůžkovém se snídaní. Trošku dražší, ale stojí za to. Velmi stylově vybaven, s velkým balkónem, ze kterého je možné se kochat zapadajících sluníčkem. Jinak na Nissyrosu je asi dalších 5-6 hotýlků, které jsou velmi jednoduše zařízené a dají se sehnat za lepší cenu(Three Brothers, The Romantzo….atd) Jsou blíže přístavu s výhledem na připlouvající lodičky.

Po náročném dopoledni, výborném obědu a odpoledním spánku volíme trošku odpočinkové odpoledneIMG_7814  na jedné z mála pláží na ostrově. Ostrov, díky svému sopečnému původu, má pobřeží spíše kamenité s velkými lavovými kameny. Ale pár menších plážiček se tu také najde. Ve městečku Pali se nachází maličká pláž s černým pískem. Pali je městečko vzdálené asi 5-6 kilometrů od Mandraki, žije v něm asi 150 obyvatel a je to velmi známé místo pro jachtaře. Nachází se tam krásná marina, kterou vyhledávájí jachtaři ve středozemním moři pro svůj klid, „maličkost“, krásu a pohodu. Na pláži je asi 6 lehátek, bez IMG_7813poplatku – kdo dřív přijde…ten dřív mele. Všehovšude je zde asi 12 lidí. My se uvelebujeme pod jedním ze stromů, které nám poskytuje stín a hle…hned vedle mne slyším češtinu – jak krásné a milé a jaké překvapení. Jachtaři. Přijeli se podívat na Nissyros a už zde kotví skoro týden a pořád se jim nechce odjet:-) V Páli jsou také, nefuknční, ale stále zachovalé Pantelidisovi lázně, které dříve sloužily jako turistická atrakce pro evropskou smetánku na začátku 20.století. Moře je teplé jak kafe, děti si hrají v písku a já si v přilehlé kavárně dávám frapé se zmrzlinou. Skočila jsem i do místního „supermarketu“ pro hračky na písek – supermarket otevřen a za kasou…..za kasou spící děda. Nevěděla jsem, zda ho mám probudit, přece jenom byly čtyři hodiny odpoledne a to je stále polední siesta…..před obchodem nikdo… nikdo…zkouším znova odejít a vejít trošku hlasitěji. Nic…spí…Zanechávám před ním kartičku z hraček s cenovkou 4,70euro – a pětieurovkou a odcházím. Snad se nebude zlobit….Přesně v pět hodin, v okamžik, kdy končí siesta vychází pán z krámku, mávám na něj lopatkou a on se na mě zubí přořídlou řadou zubů, oplatí mi zamávaním a nechává za sebou prázdný obchůdek a jde si vypít svou odpolední kávu. To je život co?
IMG_7862K večeru se vracíme zpátky na „hotel“ a pro mě nastala jedna z nejhezčích a nejmalebnějších chvil tady. Západ sluníčka. Kolikrát už jsem tento div viděla, kolikrát jsem se jím kochala. Ale sedět na terase, mít kolem sebe ty nejmilejší a vychutnávat si ty měnící se barvy, od jasné žluté – tyrkysové vlnité moře, přes oranžovou – sytě modré uklidňující se moře po rudou záři na obzoru a úplně klidné, mírně, hluboce modré až černé moře je pokaždé něco kouzelného, magického – a pokaždé nového a neopakujícího se. K večeru vycházíme s dětmi ještě na dětské hřiště, na kterém se schází místní dítka od pár měsíců až po 15 let. Hrají fotbal, na schovávanou, s kočkárky..no jako všechny děti a jejich maminky kolem hřiště IMG_7880posedávají vyšňořené, neboť je to pro ně vrchol společenské události na Nissyrosu. Večerní procházku zakončujeme na náměstí. Náměstí lemované 4 tavernami. Od „ouzeri“, přes místní speciality a domácí jídla až po gyros. Ať už si sednete do kterékoliv, tak neprohloupíte.V ouzeri sedí místní postarší pánové, mastí karty, hrajou tavli, popíjí ouzo a pozorují okolí. Občas sem zaskočí jejich manželka v noční košili, s natáčkami na hlavě a vyžene je domů. Občas zde uvidíte místního blázna, který všechny rozesmívá…občas zde narazíte na místního šviháka, který na vás bude mrkat, ale nikde, NIKDE tu neuvidíte shon, nepřátelství, křik, nezájem…..Hned se budete cítit jako doma.
IMG_7918Druhý den máme s dětmi naplánovanou návštěvu kráteru. Je vedro, skoro 35 stupňů, ale jsme stateční a brzo ráno vyjíždíme. Stoupáme do výšky asi 300 metrů nad mořem a na tři se přehupujeme do kaldéry. Sjíždíme po klikaté cestě a já mám pocit, že jedeme do pekla. Ne, dělám si srandu. Kolem dokola je spousta malých kamenitých terásek vytvořených před 100-150 lety. Jak již jsem se zmínila na Nissyrosu není voda a tak, když si chtěli Nisyřané něco vypěstovat, museli si udělat tyto terásky a na nich se zachycovala dešťová voda a na nich se pak dalo něco zasít a sklidit. V kaldéře platíme 3 eura jako vstupné a pomalu scházíme do největšího kráteru se jménem Stefanos. Na samém dně, které se nachází přibližně 50 metrů pod mořskou hladinou, to všude bublá, syčí, máte pocit že chodíte po něčem měkkém, dutém, že se každou chvilku propadnete, ale rozhodně to musíte prozkoumat. Zápach síry vás nenechá na pochybách, že je sopka stále činná, různě barevné horniny vám vykreslují stěny kráteru a vítr který se tam prohání vás aspoň trošku zbavuje potu. Mé děti, snad poprvé v jejich životě se mě držely za ruce jak klíšťata a bez jediného slůvka negativismu dělaly vše podle mých pokynů.(nebudu vám tady vyprávět, jak byly oba dva poděl…..í strachy), ale na druhou stranu se jim to hrozně líbilo a je to jejich největší zážitek z celého výletu. Vracíme se zpátky nad kráter, ještě se naposledy kocháme výhledem ze shora a občerstvujeme se místní „sumadou“. Nápoj z madlových jader ředěný vodou. Na můj poměr trochu více sladké, ale osvěžující.

IMG_7926Opět se vracíme do Mandraki – ještě nám chybí navštívit kostel Panagia spylini – neboli panenky marie
jeskynní. Pověst říká, že na místě, kde je tento kostel vystavěn byla 3x nalezena ikonka panenky Marie místním pasáčkem, který ji třikrát odnesl do místního kostela. Když zmizela i po 4té, tak konečně místní pochopili, že si tam „žádá“ panenka Marie, aby tam byl postaven kostel na její počest. Kostel je velmi významný pro místní obyvatele, ale i pro věřící z celého Řecka a hlavně 15. srpna se zde konají velké oslavy! My vycházíme 117 schodů a následně scházíme dalších 36 do samotného kostelíčka, který byl vytvořen IMG_7841právě v jeskyni. Na vrcholku toho 117tého schodu se nám nabízí nádherný výhled na celé město Mandraki, na Jali, na Kos a na tříštící se moře o skalní výběžky.

 

 

 

 

IMG_7928Oběd si dáváme v taverně „to Limenari“ – je to místo, mezi Mandraki a Pali a chodí si tam místní obyvatelé k paní Ouranii pochutnávat na její kuchyni. Včera měla rybí polévku a plněnou zeleninu…kromě „denní“ nabídky si můžete dát různé druhy masa a ryb připravených na grilu. Taky jsem to zkusila….ale když jsem nakonec odjednala kotletu na grilu a řecký salát a pečený sýr, tak jsem dostala na stůl, řecký salát, rybí polévku a plněnou zeleninu. Ne že bych protestovala. Jídlo bylo výborné a i když má objednávka zněla jinak, olizovali jsme si všechny prsty.

Nastal čas loučení. Odjíždíme večerní lodí(v půl sedmé) a Nissyros necháváme v zádech. Ach…jak jsme se měli krásně. Děti usínají vyčerpáním a já se ještě kochám s manželem zapadajícím sluncem a létajícími rybičkami, které nás doprovázejí celou cestu z Nissyrosu až na Kos.

Tak snad na brzkou shledanou!!!IMG_7845

 

4 komentáře: „Dvoudenní výlet na Nissyros

 • 9.9.2015 (11:27)
  Permalink

  Nádhernej článek . Nissyros je jedno z nejúžasnějších míst !! 🙂

  Reagovat
 • 15.9.2015 (10:00)
  Permalink

  Krásný článek. Při letošním pobytu na Kosu jsme tento ostrov také navštívili a prostě úžasné místo. Třeba se někdy vrátíme!!!!

  Reagovat
  • 18.9.2015 (9:54)
   Permalink

   Milá Martino,děkuji moc za komentář, moc mě těší, že se Vám tady líbilo.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *