Hola, hola, škola voláááá…aneb povinná školní docházka v Řecku!

12003933_10206610044745737_5442199799538820518_nA je to tady. Září letošního roku je pro mne a mou rodinu novým začátkem a to začátkem školy pro mého Mišku. Ani jsem se nenadála a to moje malé miminko mi začíná chodit do školy. Koupili jsme tašku, penál, pořídili psací stůl a velkou židli, na které vypadá jako drobek. Co vypadá, on je drobek a má jít do školy? Myslím, že to nesu hůř než on. Vzpomínám si na to, jak jsem já šla poprvé do školy, s kytičkou pro paní učitelku, načesaná, natěšená…jak jsme měli na lavicích kartičky s našimi jmény a paní učitelka  se na nás usmívala. Roky běžely a já se pomocí „pomocných“ sešitů učila psát…a počítat a číst. „Máma má maso…“ „Ema má mámu…“Jak jsme četli Malého Bobše a jak jsme předříkávali básničky od Seiferta…Základní škola tenkrát trvala 8 let, pak přišla střední a první velké zkoušky…..maturita….zkoušky na vysokou…a promoce…. Když tak o tom přemýšlím, tak roky strávené na škole byly ty nejpohodovější(i přes veškeré stresy z písemek a zkoušení), nejvtipnější(se spoustou úsměvných historek) a nejbezstarostnější(koneckonců….co máte na starost?? jen se učit…). Tak třeba i můj syn na tyto léta bude rád jednou vzpomínat s úsměvem a třeba se mu tam bude líbit. Kdo ví.

Faktem ovšem zůstává, že nejsme na české škole a pod ochrannými křídly českého školství. Jsme pod řeckou taktovkou a pro mne vstupujeme do neznáma. Vlastně se budu učit s Míšou….A jak to na těch řeckých školách funguje? Jako v celém Řecku…nazvali bychom to nepochopitelnost, nesmyslnost, neorganizačnost…nebo můžeme klidně použít i řecké slovo „CHAOS“?

POVINNÁ školní docházka byla v Řecku uzákoněná až v roce 1976! Do té doby sice existovaly školy, ale v roce 1954 bylo 25% řeků analfabetů. Samozřejmě, že Řecko je považováno za kolébku civilizace a hlavně z antického Řecka pochází spousta velkých filozofů, matematiků, fyziků atd…ale já bych tuto dobu od dnešní oddělila velkými tlustými čárami, mezi nimiž by bylo tma a prázdo. I díky 500-leté nadvládě Turků se řecká inteligence zhroutila na minimum..

Školní docházka začíná kolem 15. září. První den(díky většinovému nábožeství Řecka) je „Vysvěcení školy“. Většinou v pátek. Kdy se všichni žáci sejdou a za přítomnosti kněze se škola posvětí k dobrým výsledkům, ke štěstí, k minimu nemocí a úrazů, k trpělivosti a vstřícnosti učitelů a síly a pochopení žáků. Do lavic se děti jdou posadit až v pondělí poté…

Děti začínají povinnou školní docházkou v „předškolním“ roce, kde si sice ještě část dne hrají jako ve školce a další část se formou hry učí. Učí se napsat své jméno, učí se rozdělovat roční období, učí se výtvarné výchově, učí se jednoduché matematice a učí se udržet pozornost.

Na základní školu do prvního stupně – řecky DIMOTIKO SCHOLIO – děti chodí od 6 let. (jen pro1901363_10206610044825739_2459719261099116368_n zajímavost. Ročníky jsou zde rozdělené po celých letech. Takže můj syn ač dovrší 6 let až v prosinci, tak byl povinnen nastoupit do školy v necelých 6-ti letech). První stupeň trvá 6 let. Většinou děti od začátku mají svou třídní paní učitelku a jsou s ní dva roky(1-2 třída, 3-4 třída, 5-6třída). Vedle ní se střídají zvláštní učitelé na výtvarnou výchovu, na tělesnou výchovu a na hudební výchovu. Proč většinou? No protože ač se školní rok připravuje již od 1. září, tak od určité doby tu mladí učitelé podepisují smlouvy na dobu určitou a to s ministerstvem školstvím. Takže existuje takových 45% stálých učitelů ještě ze „staré doby“ a noví učitelé jsou zaměstnáváni od 15. září do 15. června. No a protože jsme v Řecku a momentálně nám padá vláda a všechny státní organizace fungují na svém minimum, tak ani nebyly podepsány nové smlouvy s učiteli. My měli to štěstí, že nám byla přidělena paní učitelka hned od prvního dne, ale vedlejší třída to štěstí neměla a tak ty prvňáčky si stále někdo přehazuje jako horký brambor. Do kdy? „no….asi po volbách…“…ASI!!

Děti nejsou známkovány do 2 třídy. Pouze slovně hodnoceny a to 3krát do roka. Pomocné sešity neexistují a dokonce ani „úkoláček“, do kterého by jim někdo zapisoval domácí úkoly. Děti si toto musí pamatovat samy. Ve třetí a čtvrté třídě děti začínají být hodnoceny písmeny A, B, C(A nejlepší, C nejhorší) a v páté a šesté třídě si děti začínají zvykat na známkování na stupnici od 1-10(1 NEJHORŠÍ!!!). Od druhé třídy mají povinně anglický jazyk.

Ve škole děti dostanou knihy, ale sešity a jiné školní vybavení již zakupují rodiče.

images (3)Na druhý stupeň zakladní povinné docházky – řecky GYMNAZIO- se nastupuje na 3 roky. Většinou je to jiná budova a také jiný systém známkování a hodnocení a zkoušení. Hodnocení je na stupnici 1-20(20 nejlepší známka) a děti jsou hodnoceni jak 3x do roka, ale o „vysvědčení“ a postupu do dalšího roku rozhodnou až závěrečné zkoušky, které se konají na konci školního roku, kdy děti přestanou chodit do školy kolem 15. května a jeden měsíc skládají zkoušky z každého předmětu zvlášť za celý rok.

Na střední školu – řecky LIKIO – jsou děti stále zapisováni POVINNĚ. Mohou si vybrat podle svých představ zda budou chtít studovat na všeobecném likiu či na odborně zaměřeném likiu(učňáky). Dále jsou děti do těchto likií zařazovány podle místa bydliště. Likia trvají opět 3 roky. Každý ukončený školní rok se konají zkoušky za celý rok. Prváci skládají zkoušky za první ročník, druháci za druhý ročník a třeťáci za třetí ročník. Ve třetím ročníku si přibližně do března mohou studenti vybrat a zvolit, zda chtějí studovat na vysoké škole a přidat přihlášku na neomezené množství buď vysokých škol či odborných škol(například turismu). Na konci třetího ročníku kromě běžných zkoušek za celý rok, skládají všichni uchazeči o vysokou školu zkoušky tak zvané „panelinies“ na své škole, které jsou pro všechny školy v celém Řecku stejné. Takové „státní“ maturity. Podle výsledků z těchto zkoušek jsou studenti bodovány a následně každá vysoká škola si určuje od kolika bodů přijme uchazeče. Například- když bude mít student 19,25 bodů a dal si přihlášku na 2 vysoké školy a ta jedna má podmínky, že bere až od 19,27, tak má student smůlu a doufá, že pro druhou školu bude jeho počet bodů dostačující.

Vsuvka: V průběhu celého likia a poslední dobou i na gymnaziích mě osobně zaráží jeden fakt! Děti chodí do školy od 8:15 do 14:00, pak se jdou domů najíst(na školách neexistují jídelny) a následně navštěvují všemožné soukromé školy, kde se DOUČUJÍ látku, která měla být probrána ve škole, ale nestihla se, nebo rodiče mají potřebu, aby jejich dítka byla napřed. Když argumentuji tím, že většinou jsou doučování pro „méně chytré“ děti v Čechách, tak tady to je naopak. Tady ty CHYTRÉ děti chodí na doučování. A to tak, že třeba 3-4 hodiny denně. Za tyto soukromé hodiny se platí velké peníze, pokud vaše dítě bude navštěvovat skupinová doučování, tak se částky pohybují okolo 30 euro za měsíc za předmět(děti většinou navštěvuje 3-4 předměty), pokud trvají rodiny na „osobním“ doučování, tak poté je to částka kolem 100euro za měsíc za jeden předmět!!!!! A to, co už vůbec nechápu je, že to doučování je prováděno od těch samých učitelů, kteří tyto studenty učí i na školách a je tedy v jejich zájmu je v povinné školní době moc nenaučit, ale nechat si to na „potom“…..

αρχείο λήψηςVysoké školy jsou v celém Řecku státní. Vysokou školu můžete studovat(pokud Vás přijmou) jak dlouho chcete – a pokud mají rodiče na to, aby vám ji financovali. Nikoliv školu – ale hlavně děti z ostrovů se na vysokou školu musejí dostávat z velkých dálek. Pouze na Krétě jsou vysoké školy a potom až na pevninském Řecku. Zkouškové období probíhá stejně jako v Čechách – a studenti mají 2 semestry. Vzhledem k tomu, že přijímací řízení je pouze omezeno na tu „státní“ maturitu a jen okrajově se mění předměty(například děti, které se hlásí na doktora, nemusí skládat zkoušku z esejí a naopak děti, které chtějí jít na architekta, nemusí skládat zkoušku z latiny), je spousta studentů z Řecka studujících po celé Evropě a studují na evropských vysokých školách, na které je pro ně jednodušší se dostat a někdy i financovat.

No, upřímně? Jsem na to zvědavá jak to zvládneme a co nás všechno čeká. Jen abych uklidnila ty dušičky, které vědí, že mé děti jsou poločeši, tak ano, od druhé třídy řecké, nastoupím já s dětmi do 1. třídy české školy a pokusíme se přes ambasádu projít i českou základní školou!

A koneckonců, škola má být hrou a tak si pojďme hrát!225px-Johan_amos_comenius_1592-1671

1 komentář: „Hola, hola, škola voláááá…aneb povinná školní docházka v Řecku!

  • 3.8.2016 (6:20)
    Permalink

    Dobrý den, dnes jsem narazila na tento článek a velice mě zaujal. Mám vnuka v Řecku s českou národností.Letos půjde poprvé do řecké školy a přes ambasádu je domluveno, že bude navštěvovat českou školičku v Aténách. Jsem na to moc zvědavá, protože s ním nikdo nebude moct mluvit česky, pouze já přes SKYPE.
    iva

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *