Svatba na řecký(kosácký) způsob

Léto je skoro za námi a s ním nejen koupání, opalování a prázdniny, ale i svatební sezóna. A to i tady v Řecku, tady na Kosu. Svatba je jednou z největších životních událostí, to nemusím nikomu připomínat. Ale svatba v Řecku je tou největší, nejdražší, nejzvláštnější…nej nej nej událostí. Už ve filmu: „Moje velká, řecká, tlustá svatba“ jste se mohli přesvědčit jak to na takové svatbě chodí. Já vám tady popíšu „kosáckou“ svatbu a svatební zvyky, protože jiný kraj jiný mrav a tak jako mají jiné svatební zvyky na Moravě a jiné v severních Čechách, tak i na Kosu se svatba slaví trošku jinak než třeba na Krétě.

Pojďme to vzít pěkně od začátku. Když spolu dva mladí lidé chodí, tak jejich vztah je takovým veřejným tajemstvím. Všichni o něm vědí, kromě tatínka slečny (i ten o něm ví, ale dělá, že vědět NECHCE a dělá vše pro to, aby nevěděl!!) a tatínka mladíka (ten kolikrát ani opravdu neví, protože mladí hoši, než se rozhodnou pro trvalý vztah, tak ty slečny střídají „jak ponožky“. Je tu velké množství turistek a místní mladíci i staříci mají pocit, že těmto „opuštěným“ slečnám, paním, starším paním…atd. musí zajistit pěknou dovolenou!). Mladé hrdličky spolu vrkají většinou několik let, než se rozhodnou pro další krok a tím je svatba. Nikoliv společné soužití, mladý pár spolu začíná žít až po svatbě. Na tom i končí velká spousta manželství. Nejenže slečna není zvyklá po někom uklízet či prát nebo se vůbec o někoho starat. Ale mladík nemůže pochopit, proč se jeho žena čertí, když počůrá prkénko nebo když zanechá ponožky u postele. Vždyť jeho maminka s tím nikdy problém neměla???? Slečna se také před manželstvím jeví jako ta pravá, plná pochopení, obětavá, nikdy nemá s ničím problém a hlavně ať je přítel spokojený!!(Mezi námi, v Řecku připadá na jednoho chlapa asi 5 ŘEKYŇ, protože ti ostatní chlapi si vybrali už mezi turistkami a proto cizinky v Řecku nejsou zas tak oblíbené u místních slečen, neboť jim berou chlapy(Tak mi to bylo řečeno). Proto, když už někoho ta slečna klofla, tak si ho musí dovézt až k oltáři).

Jakmile vztah začíná nabírat na obrátkách, tak se konají takové mini zásnuby, kdy se většinou, oficiálně, začnou představovat všichni rodinní příslušníci. Na těchto setkáních se většinou začíná řešit, kde budou partneři po svatbě bydlet. Doposud(říkám doposud, protože v nynější době ekonomické krize to už není tak jednoduché) rodiče nevěsty zajistili novomanželům bydlení v podobě postaveného domu, či koupeného bytu, nebo zaplaceného pronájmu, včetě jeho vybavení. V době, kdy už je domluvená svatba už je tento nový příbytek připraven k nastěhování a přichází první tradice:

STLANÍ NOMANŽELSKÉ POSTELE:

Zároveň z pozvánkou na svatbu jsou všichni svatební hosté pozváni i na tuto událost, která se konná 765_36857617831_8612_npřibližně týden až dva před svatbou. Když budeme v Čechách mluvit o velké svatbě, můžeme říct, že je to událost se 70-100 lidí? Když budeme mluvit v Řecku o malé svatbě, budeme hovořit o 100-150 lidí, střední svatbě 300-500 lidí…a velká…ne, ne velká ale taková NORMÁLNÍ svatba je od 500-800 lidí. Poslední svatbu, kterou jsem navštívila čítala 2500lidí v kostele a 750 lidí na hostině….

Většina z těchto pozvaných lidí dorazí i na stlaní novomanželské postele. Kde účelem je, že nezadané(rozumněj nevdané) slečny za zpěvu vdaných stelou novomanželskou postel pro 1. novomanželskou noc. Postel je povlečena do bílého povlečení a než se dostele, tak ženich naoko předstírá nespokojenost a minimálně 3x jim jejich práci zmarní a celé jim to opět rozhází. Když už je postel ustlána, tak všichni ti hosté se na ní jdou podívat a vhodí na ní ne jen malé bonbónky pro sladké soužití, Set-Nobilis-AutumnWinter-2013-14-temale hlavně finanční hotovost. To sice je příjemná událost, ale ono to u toho nekončí. Všichni tito hosté, kteří přijdou, mají právo si celý byt či dům prohlédnou od shora až dolů a to doslova, mohou si prohlédnout jak máte složené věci ve skříni, kam dávate skleničky, kam toaletní papír a jestli pod postelí nemáte prach. Já měla na stlaní postele 450 lidí, s novou bílou sedačkou, vyleštěnou podlahou, bílými zdmi…a po odlivu svatebních hostů, jsme počítali nejen obdrženou hotovost(která může být i v řádech 10000eur), ale i způsobené škody. Celý podvečer a večer se podává koňak a likéry na občerstvení a jsou vyrobeny menší sladké zákusky. Není velkou vyjímkou, že se tancuje a zpívá. Postel by měla být netknuta do 1. novomanželské noci a v menších vesnicích na ostrově se po této události vyvěšuje prostěradlo ven, aby bylo vidět, že nevěsta byla nevinná (zaplať panBůh za kečup:-))

Do svatby nám zbývá přibližně týden. V tomto týdnu, je na pozvánce na svatbu udáno místo, kde je seznam darů, který by si novomanželé přáli dostat. Můžete jim buď mpomponieres_gia_gamous_2214_157zakoupit dar z toho seznamu a vyhnete se tak tomu, že váš dar bude dán 2x, nebo tomu, že bude vrácen a vyměněn za jiný podle gusta novomanželů. Nebo se opět obdarovávají novomanželé hotovostí. V posledních letech je velmi běžné, že se na pozvánku píší i čísla účtů. Co se týká výměny darů, tak je to velmi běžná záležitost, nad kterou se nikdo nepozastavuje. Ať již dostanete dar ke svatbě, k narozeninám, ke křtinám, máte plné právo ho vyměnit, bez toho abyste kohokoliv urazili.

Samotný svatební den, kdy obřad se konná v pozdních odpoledních hodinách, tráví ženich a nevěsta v domě svých rodičů se svými nejbližšími příbuznými, přátely, družičkami a svědky.

Nevěsta: Budoucí mladá paní na sebe nesmí celou dobu ani sáhnout. Od nalíčení, přes česání, po oblékání a obouvání bot je obhospodařována od svých družiček. V nynější době se líčení a česání družičky vzdávají a přenechávají to přizvaným kosmetičkám a kadeřnicím, ale ještě před pár lety se nevěstě všechny mstily a když nevěsta dorazila do kostela, vypadala jak z cirkusu špatně namalovaná akrobatka. Nevěsta je však oblékána, za dohledu všech (žen), a nakonec se jí všechny nevdané slečny podepíšou na svatební střevíčky, které jí jsou obouvány od jejího otce. Svatební šaty se dají buď půjčit, či zakoupit. Částky se pohybují OD 800 euro za půjčení a výše….Ke kostelu příjíždí za doprovodu svých rodičů a sourozenců a před vchodem již na ní čeká ženich.

Ženich: Nejen nevěsta to má těžké ve svatební den. Ale ani ženich na sebe nesmí sáhnout. Narozdíl od družiček, ženichova družba mladíka nejprve holí(takže je možné vidět v kostele spoustu pořezaných ženichů), pak ho oblékají a během této události mu schovávají jednotlivé svršky, které ženich musí vyplácet. Za kravatu? Pozvánka na oběd vařený od budoucí manželky…..Nestačí? +víno…Ok..má kravatu….Pravá bota?? Přislíbení probdělé a propité noci se svědkem….Ok, botu taky má. Kde je pásek?? No nemá to lehké ani ženich a také se kolikrát stane, že dorazí do kostela(protože už je čas) a stojí před kostelem s jednou botou, bez kravaty, či bez kytky, dokud nepřistoupí na podmínky, které stojí za vykoupením těchto věcí. Naštěstí se to vždy stihne do příjezdu nevěsty.

Když dorazí nevěsta, tak se všichni(nevěsta s rodiči ženicha a ženich s rodiči nevěstyDSC05543-stefani-diplo-me-anthakia-145045-kordela-lefki-organza-095045-saten-091557-touli-k-koufeta-copy) navzájem přivítají a do kostela již vstupují jako pár. Kněz je před bohem nejdříve zasnubuje tím, že jim navléká jejich snubní prstýnky. Tyto prstýnky jim následně jejich svědkové(v Řecku můžete mít až 5 svědků) vyměnují a pomyslně proplétají jejich životy. Následuje mše za oddání, kdy v jeden moment kněz káže muži aby ženu opatroval a chránil a žena ho poslouchala. Tento moment by si měl zapamatovat každý pár. Nevěsta v tento okamžik šlape muži na nohu, aby si nemyslel, že to tak bude! Následuje oddání páru symbolickým spojením jejich životů. Na hlavy jim kněz položí věnečky, které jsou spojeny stužkou. Nevěsta jeden, ženich jeden. Tyto věnečky jim zezadu jejich svědkové opět vyměňují a 993646_10201969787713128_1764716285_nproplétají jejich životy před samotným Bohem. Následně pár vypije „ježíšovu krev“(červené víno) a na důkaz dokonání akce obchází oltář 3x s knězem. Dává se tak najevo, že pár už je svůj. Během této činnosti je ženich na podporu odvahy mlácen do zad od svých přátel(neboť bude hůř:-)) Následuje blahopřání novomanželům, ale i rodiče, svědkové a sourozenci stojí v řadě vedle ženicha a nevěsty a všichni svatební hosté gratulují i jim! Při východu z kostela je pro svatbení hosty připravena „bonboniera“, neboli maličká krabička, sáček či košíček s mandlí obalenou v cukru, kterou dostane každý svatební host a většinou i občerstvení.

Na svatební hostinu jsou buď pozváni všichni hosté, či jen někteří. Záleží na ekonomických možnostech páru. Hostina se kona na mistech ke svatbam urcenych217437_1021989147407_8555_n, nebot vmestnat nekam 500 lidi je narocne. Tato hostina se většinou financuje z peněz získaných při stlaní postele. Na hostinu dorazí nejdříve svatební hosté a novomanželé se mezitím fotí a případně převlékají do dalšího outfitu. Svatebčané jsou hoštěni večeří ať už servírovanou, či bufetovou a skoro ke konci večeře dorazí novomanželé za potlesku svatebních hostů, rovnou přechází k dortu, který krájí a navzájem ochutnají po jedné lžičce a je jim otevřeno šampaňské, které propletenýma rukama popíjí. Následuje polibek a první novomanželský tanec. A pak už jen zábava a tanec a zábava a tanec….

„Já tam byla, jedla, pila, nevěsta jak z růže květ a ženich? Jakbysmet…“:-)

Okamžikem, kdy nevěsta dostane na prst svůj snubní prstýnek a získává moc nad svým manželem, se z té milé, přijemné, hodné, obětavé slečny, podle mne stává ukňouraná, nespokojená a hlavně nepřizpůsobivá manželka, která bere vládu nad svým manželstvím pevně do svých rukou, nastoluje matriarchát, manželovi padají růžové brýle z očí a aby se podrobil požadavkům a zajistil komfort pro svou ženu, tak většinou dlouho a hodně pracuje a také se hodně zdokonaluje v uspokojování a obluzování ostatních turistek(které zase mají růžové brýle vůči němu neboť Řeci své rodiny NEOPOUŠTÍ !!! Pozor na to!!!). Ne nemůžu říct, že všichni Řeci jsou proutníci a všechny Řekyně fúrie!!!

                                                                                  …ale na každém šprochu pravdy trochu!

 DSC00873

2 komentáře: „Svatba na řecký(kosácký) způsob

 • 7.10.2015 (1:24)
  Permalink

  Opakujem to donekonecna. Nasla som na Kose lasku domov svojho zivota
  Bohuzial jeho rodina bola a je proti mne, lebo som cudzinka. Vdaka tomu tam nemam riadnu pracu, ani zivot. Podozrievali ma a uverili klamstvam. Tu na Slovensku sa po navrate trapim uz 8 rokov. Nemala som tu priatela. Tu maju muzi nespravne hodnoty a ludia nie su taki dobri a srdecni, ako ja. Rozumela som si s nim a Grekmi viac ako so Slovakmi. Nikomu by som ho neukradla. Bol sam. Takto sa obaja trapime miesto toho, aby sme boli spolu stastni. Keby boli tie zeny dobre, mali by tych dobrych Grekov. Nie som modelka a tak tu nemam sancu. Slovaci ma nechapu, lebo nie som ako oni. Sezonna praca nie je viac pre mna, som ucitelka.

  Reagovat
 • 5.8.2016 (13:39)
  Permalink

  Svatební pár na fotce na začátku článku je úžasný! Krásné šaty nevěsty a elegantní ženich ;-).
  Jinak se svou představou o mini svatbičce s max. 15 lidmi bych se v Řecku asi nechytala, což? 😉 😀

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *