Zimní slevy!

Myslíte si, že sezóní slevy se vztahují pouze na oblečení, boty, jídlo…běžné služby? Kdepak. Fascinoval mne řecký článek ze zdroje: „ΕΘΝΟΣ,www.dimokratiki.gr“. Celý článek v původním znění si můžete přečíst na: http://www.kosvoice.gr/επικαιρότητα/item/29034-οι-δουλέμποροι-ξεκινούν-τώρα-εκπτώσεις-χυδαίες…-χειμερινές-προσφορές

484081092Chladná zima, studený vítr, velké vlny a skoro zmrzlé moře jsou hlavní faktory, díky nímž se ve Středomoří zastaví velký proud uprchlíků, kteří preferují námořní cestu do Evropy. Ale pašeráci lidí se snaží udržet svou klientelu pomocí speciálních nabídek –  Slev.

Podle publikace «Independent», několik obchodníků s lidmi ve městě Izmir, se rozhodlo reagovat na přicházející zimu snížením ceny. Uprchlíci čelí tváří v tvář smrtelnému nebezpečí cesty na moři v zimě, a snížení ceny na cestu do Řecka je má přimět ke zvážení situace a cestu přece jen podniknout. Když v létě požadovali překupníci 1200-1300 USD za osobu, nová sazba bude 900-1000 dolarů za osobu.

Až dosud se ceny zvyšovaly i během zimy a to přímo úměrně se zvětšujícími se čluny. Ale po několika smrtelných neštěstích během posledních měsíců a během zpřísněných kontrol na mořských hranicích,  se pašeráci musí opět uchylovat k nabídce malých lodí, které nejsou snadno viditelné. Na druhou stranu….jsou velmi lehce převrhnutelné a tím pádem životu nebezpečnější.

Výlet
V současné době vznikly v okolí Izmíru celé vesnice uprchlíků, kteří očekávají, že uzavřou příslušnou „dohodu“ o své cestě do Evropy.
Hotely a kavárny jsou plné a obchodníci si beztrestně rozestavěli své stánky v ulicích města a prodávají levné záchranné vesty. Během letních měsíců přicházelo za pašerákem denně 300-400 lidí, kteří hledali způsob, jak se dostat na  starý kontinent. Podle zpráv v britských novinách, citujících samotné překupníky, se toto číslo snížilo nyní skoro na desetinu.

Experti však předpokládají, že vzhledem k setrvačnosti přesídlování uprchlíků během tohoto roku, bude pohyb uprchlíků snížen jen u těch jedinců, kteří dávají přednost námořní přepravě, ale nezastaví se, stejně jako se nezastavil v předchozích letech.
Jak řekl generální tajemník OSN Pan Ki-mun, 4 miliony Syřanů uprchlo ze svých domovů kvůli probíhající občanské válce v jejich vlasti, zatímco na celém světě je 60 milionů uprchlíků, což vyvolává obrovskou výzvu jak pro svět, ale zejména Evropu ,
Kromě toho, kontroly na pozemních hranicích byly zvýšeny, několik zemí zavírá hranice a tudíž přístup po zemi je také ztížen.
Většina těch, kteří chtějí dojít do  EU se to snaží stihnout ještě než přijde opravdová zima a proto se vydávají na nebezpečnou cestu, na které již vyhasla spousta životů . Na 8 m dlouhé lodě s celkovou kapacitou 15-18 lidí je naskládaných 50 až 60 lidí.
V roce 2014 turecká pobřežní stráž zaznamenal 69 úmrtí v Egejském moři, ale pouze za poslední měsíc zemřelo 71 lidí. Řecké orgány ohlásily, že více než 100 uprchlíků v posledních týdnech zemřelo nebo je pohřešovaných z převrácených člunů. Itálie oznámila, že během posledního víkendu plavidla zachránila více než 650 lidí, kteří se snažili dostat do Itálie, zatímco osm uprchlíků zemřelo jen neděli.

EGEJSKÉ MOŘE
Tragédie bez konce a 31 mladých lidí mrtvých během čtyř dnů.
Od minulého čtvrtka, 31 lidí ztratilo své životy ve snaze překonat mořský živel z tureckého pobřeží na řecké ostrovy. Dramatická čísla se týkají hlavně kojenců a dětí, kteří se našli kolem převržených vraků od Lesbosu po Kastelorizo.

I přes změny v počasí, příliv uprchlíků stále pokračuje. Plavidla řecká pobřežní stráže a velitelé pobřežních sil vedou bitvu s časem, aby zachránili desítky životů po celé délce námořní hranice s pomocí vrtulníku a silami Frontexu.
První tragický incident, který se odehrál o víkendu, byl v oblasti Kalolimnos. Hlídkové lodě a vrtulníky Super Puma PA Oni zachránily 13 lidí a dostaly z moře těla čtyř dětí, tři dívky a chlapce. Ještě dva z cestujících chybí.

O několik námořních mil dále, v Pharmakonisi přistálo 80-100 lidí a jedno malé dítě zemřelo.
„Dítě spadlo do moře v průběhu cesty. Rodiče a ostatní cestující se ho snažili zachránit a tělo vylovili, ale už mrtvé, „říká starosta Lerosu Michael Kollias.
Jak vysvětluje, ostrov dorazí denně asi 500 lidí převážně z Pharmakonisi. Zůstávají 1-2 dny do identifikace a pak odchází. „Stále neexistuje žádný řádný systém pro ubytovování těchto lidí a uprchlíci přežívají ve stanech.“

V jiném koutě Egejského moře se o víkendu stala i třetí tragédii, když se soukromému plachtaři podařilo zachránit 11 migrantů. Ale i oni zjistili, že čtyři z cestujících na lodi zemřeli: dítě, menší chlapec a dvě ženy.

A v neposlední řadě, k další tragické události došlo při přepravě uprchlíků a migrantů z tureckého 21_07_20150818_kt_310514398873241439901596pobřeží na Lesbos. Třetí potopený člun během tří dnů byl zaznamenán minulou sobotu, během něhož zemřelo dalších 12 lidí, čímž se počet obětí zvyšuje na 22 od čtvrtka do soboty. Tentokrát vrak byl v tureckých teritoriálních vodách. Jak uvádí turecká tisková agentura „Anatoli“, lidé, kteří byli na palubě plavidla, volali o pomoc z jejich mobilních telefonů. Turecká pobřežní hlídka dorazila do mořské oblasti a zachránila 25 lidí, ale také posbírala 12 mrtvých, aniž by upřesnila jejich státní příslušnost.

A můžeme pokračovat. Potopené lodě u Cape Crow – 3 oběti, jedna mladá žena, menší dívka a dítě. Člun, který narazil na dřevěný hlídkový člun a pobřeží – 7 lidí mrtvých; tři malí bratři, jedno další dítě a tři dospělí.
Atd. atd. atd…..

Je to volně přeložený článek, jen pro představu, co se děje přímo u zdroje, zatímco se Evropa stále dohaduje co dál. A dokud se nedohodne, lidé budou umírat. Já neříkám, přijmout nebo nepřijmout. Otevřít hranice, nebo zavřít. Jsem ale člověk a nad každým mrtvým dítětem…ženou….člověkem mi krvácí srdce! Možná by opravdu stálo za promyšlení, že zatímco Evropa na příliv uprchlíků a migrantů doplácí a ne jen finančně, tak Turecko na této situaci opravdu vydělává. Ať už na přepravě těchto lidí, nebo na tom, že tlačí Evropu do kouta zrušením vízové povinnosti, či vstupem do EU!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *