17. listopad 1973

images (18)A opět tu máme státní svátek. Státní svátek v Čechách i v Řecku. Někdy si říkám, že ta naše historie se
tak nějak prolíná. Děti i dnes nosí do školy červené karafiáty na uctění památek padlých, malují a vytváří bílé holubice jako symbol svobody! A tak těm, které zajímá trošku víc historie Řecka, věnuji tento článek.

 

 

17. listopad 1973

V tento den si připomínáme události, které se staly během povstání studentů technické univerzity v
Athénach proti diktatuře. Povstání a boj za svobodu začalo 14. listopadu a vyvrcholilo jeho velmi krutým, krvavým potlačením 17. listopadu, kdy byly k univerzitě zaslány tanky a bylo zde postříleno, zabito a zraněno velké množství revolučních studentů.

Proč?

Řecko bylo od 21. dubna 1967 pod diktátorskou vládou armády. Tento režim cíleně potlačoval občanskou svobodu, rozpustil politické strany a  vyhostil, uvěznil a mučil politiky a občany, kvůli jejich odlišnému politickému přesvědčení. Neexistovala správná informovanost a nefungovaly správní systémy ani vojsko ve prospěch Řecka. Řecko procházelo velkou vnitřní krizi.

Pod diktátorskou nadvládou armády a kvůli utlačování svobody, cenzury, věznění a zákazu voleb images (16)se lid začal bouřit, a to převážně vysokoškolští studenti. Na protest proti vojenské juntě se již v roce 1970 upálil student geologie Kostas Georgakis (i zde se prolíná řecká a česká historie, tentokrát v podobě upálení Jana Palacha). První větší akce proti nadvládě začaly 5. února 1973, kdy se studenti rozhodli stávkovat a nechodit do školy. Dne 13. února se konala demonstrace v Aténách a junta porušila univerzitní azyl (v Řecku platilo, že policie neměla na půdu univerzity přístup tak jako do ostatních veřejných budov – bylo to posvátné místo studentů) a pověřila policii, aby zasáhla. 11 studentů bylo zatčeno a odsouzeno. V důsledku těchto událostí, dne 21. února, obsadilo na 4 tisíce studentů Právnické fakulty Athénské univerzity budovu školy v centru Athén a požadovali zrušení zákona na povinný vojenský odvod, protože již  88 studentů bylo násilím donuceno narukovat.

images (17)14. listopadu 1973 začalo velké a bolavé studentské povstání proti brutálnímu vojenskému režimu. Studenti se zabarikádovali na univerzitě a zprovoznili nezávislou rozhlasovou stanici, aby podpořili ostatní občany v myšlence za svobodu a demokracii. Heslo studentů znělo všude: „ΨΩΜΙ, ΠΑΙΔΙΑ, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ“ (chléb, vzdělání, svobodu). Demonstrace a manifestace proti režimu se stále zvětšovaly a získávaly na intenzitě. Hlavně v Athénách, ale i na dalších místech v Řecku se povstalci střetávali v boji s policií a vojskem. Ve 3:00 hodiny ráno 17. listopadu, kdy probíhalo vyjednávání mezi studenty a představitely junty, byl vydán tajně rozkaz, aby vojsko vtrhlo na území povstalců (obsazenou univerzitu), a aby nikoho nešetřilo.

Vojáci a policie zahájila palbu ostrou municí proti civilistům. Počet mrtvý ch se různí, ale mluví se o 59-83149E3EA6D6E36E4176531B0C7217179E mrtvých občanů, studentů, povstalců a tisících zraněných lidí.

Povstání na technické univerzitě bylo začátkem pro sérii událostí, které vedly ke konci vlády Georgose Papadopulose. Nastoupila nová, možná ještě krutější a přísnější, diktatorská vláda Dimitrise Ioannidise.  Nový diktátor upřednostňoval vládnout v pozadí a defacto řídil své vykonavače jako loutkové figurky. Konec této vlády zapříčinila vnitřní represe a expanze zahraniční politiky, která vedla zemi do kyperské tragédie. Vláda Ioannidise se zhroutila 24. července 1974 po turecké invazi na Kypru (20. července 1974), kdy vláda nebyla schopna reagovat a tak prohrála válku o část ostrova Kypru s Turky.

V ten samý den dorazil do Atén Konstantinos Karamalis za podpory francouzského prezidenta. Stal se z něj premiér země, který začal uspořádávat opětnou demokracii v Řecku a řešit situaci na Kypru.

 

A tak i dnes se někteří řekové bouří a křičí za svobodu a ne za další juntu, kterou pro ně představovala kontrola EU v Řecku nad řeckými financemi. Jestli právem nebo ne, to už nechám na vás. Každopádně Řekové tyto svátky stále slaví a věnují jim velikou pozornost a za svou historii se nestydí. A navíc co nás nezabije to nás posílí!!!!

„ΨΩΜΙ, ΠΑΙΔΙΑ, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ“

[psomi, pedia, elefteria]

simaia_poreia_polytexneio_big

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *