Jak to vypadá v první línii!

V průběhu celého léta jsme byli všichni informováni o tom, jak to vypadá na Kosu s uprchlíky. Ať už pravdivě, či nepravdivě se o Kosu  mluvilo na všech frontách. Momentálně se už uprchlíci a imigranti, kteří prošli přes řecké ostrovy, dostali dál do Evropy, tam kam potřebovali. Někteří jsou vděčni za své životy, za možnost se zase nadechnout a nebát se, za teplo a jídlo, kterým jsou hoštěni. Jiní jsou někde uprostřed cesty a ještě pořád mají strach o své děti. Ne snad, že by se báli střílení, stíhaček, tanků a války, ale o to, zda to ty děti přežijou ve zdraví, zda je budou moct zahřát, dát jim co jíst.

No a jiní, a těch věřím, že je pomálu, ale o to větší hrozbou jsou, se jedou do Evropy mstít. Mstít za Alláha. Já si osobně myslím, že jestli nějaký Bůh chce někoho potrestat, měl by to udělat sám, pokud tedy věříme v jeho existenci. A pokud máme my ten pocit, že by měl Bůh někoho trestat, měli bychom se my modlit k tomu Bohu, aby tak učinil a ne se převtělovat do božích vykonavatelů. Ale to je můj názor.

Slyším a čtu často názory, že si imigranti a Syřané berou s sebou děti a ženy proto, aby se lépe dostali tam, kam potřebujou. A jestli je to pravda? OK. Odsoudím je také! Ale jsem opět u té otázky, mohou za to ty děti a ty ženy???

Takže na Kos stále uprchlíci a imigranti příjíždí. Dnes to bylo kolem 150 lidí. Dnes v noci bylo větrno. Jeden člun se překlopil. Utopilo se 7 lidí, 6 je nezvěstných. Z těch 7 lidí to byly 2 děti, 2 ženy. Proč se vydávají na cestu,  když fouká? Protože turečtí převaděči jim dávají lepší ceny, slevy, někteří i naději, že se rychleji dostanou dál. Spousta z nich neumí plavat, nikdy neviděli moře, dokonce ani nevědí, že je moře slané. A najednou jsou tváří v tvář tomutu živlu. Jediný národ, který na těchto událostech vydělává jsou Turci. Jak finančně, tak politicky. Pokud se Evropa nedohodne s Tureckem, příliv uprchlíků a imigrantů neustane. Na Kosu se plánuje vystavění Hot spotu, který bude zajišťovat odbavení imigrantů a uprchlíků během 48 hodin a bude mít kapacitu 1000 lidí. Bude mimo turistickou oblast, takže by příliv uprchlíků a migrantů neměl nijak ovlivnit letní turistickou sezónu. Ale je toto řešení, které Evropa chce?

Kolem hradu johanitských rytířů se i nadále stanuje. Stále se zde organizace Kos Solidarity snaží nakrmit hladové krky. Stále se zajišťuje odsun utečenců na pevninské Řecko. Možná jich tu momentálně máme pár stovek (na Lesbosu jich je několik tisíců), na pevninském Řecku, několik statisíců. Kolik ještě? A kam dál? Slovinsko, Maďarsko, Anglie, Slovensko postupně zavírají své hranice… Česko je ve velké většině proti, Francie krvácí, Německo obrací. Tak co se stane? Nakonec na to opět doplatí Řecko. Proč se ještě neuzavřela dohoda s Tureckem? Proč to tak dlouho trvá? Každý další den znamená dalších několik tísíc nových uprchlíků, imigrantů.

Včera jsem i já jela darovat pár plín a nějaké dětské jídlo. Maminka, která přebalovala svou asi osmi měsíční holčičku na studené dlažbě, se na mne podívala a já mohla vyčíst v jejích očích ten neskutečný vděk a pokoru za pár plín. V ten okamžik jsem si představila sebe a své děti, jak je nemám kde vykoupat, jak se v noci klepou zimou a já se snažím svým tělem je zahřát, jak mi říkají: „mami, máme hlad“ a já jim nemám co dát, jak chtějí jít na záchod a já je nemám čím utřít. Zatím čelím otázkám, co budou mít děti pod stromečkem a jestli budou chodit na tenis nebo na balet! Jak krásný máme život!

Ano…i já souhlasím, že situace je kritická a musí se řešit a musí se řešit urgentně. Nejen kvůli těm malým dětem a ženám, které jsou v tom absolutně nevinně! Všichni mají plnou pusu řečí, ale výsledek je v nedohlednu!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *