Kos v zimě!

Kos je třetí nejprodávanější turistický ostrov v Řecku. V letních měsících se na Kosu pohybuje kolem 150tisíc lidí – turistů, místních, lidí příjiždějících za prací (mimochodem, čísla říkají, že během letní turistické sezóny na Kos přijíždí až 1 000 000 dovolenkářů). Dny nám ubíhají mezi prsty ani nevíme jak, frmol, shon, teplo až vedro, moře, auta, autobusy, koupání, Hippocratovy slavnosti a tak dále a tak dále. Co ale děláme v zimě? Co dělají lidé na Kosu v zimě?

Odpočívají:-) Někteří dobrovolně, někteří nedobrovolně. Ano. Na Kosu je 80% lidí zaměstnáno v turistickém ruchu, který když skončí – na konci října – se až do půlky dubna nedá ničím nahradit. Takže většina lidí je odkázáno na podporu. Vlastníci olivových hájí na začátku listopadu začínají sbírat olivy a tak se ostrov na chvíli promění ve velkou olivovou továrnu. Olivy jsou zde skoro všude. A na chvilku se tím zabaví. Jsou poměrně stále velká tepla, kolem 24 stupňů a otužilci, kteří v létě neměli čas, se stále chodí koupat. Ti, kteří touží po zimě (jako já) pomalu přemísťují olivová polínka blíž k domu, až začnou „mrazy“ abychom byli připraveni a zapálili krb. Taky se musí zkontrolovat kotle na topný olej a doplnit zásoby, abychom si mohli přitopit. Jistě chápete, že při 24 stupních je to pouze naše zbožné přání.

První, kdo začíná projevovat trošku vánoční atmosféru jsou supermarkety. Kolem 20. listopadu začínají nabízet i vánoční dekoraci a my se pomalu přesouváme do těch nejkrásnějších dnů v roce. I na Kosu 565b44b926200_dsc_0127.resizedmáme dobrovolníky z klubu Lions, který každý rok poslední neděli v listopadu pořádá velké Bingo. Na tuto událost se všichni těšíme. Do toho největšího hotelového sálu se nacpe přes 1500 lidí a všichni do jednoho se snažíme vyhrát ty zaručeně potřebné dary (kufry, oblečení, obrazy, lampy) ale hlavně se touto událostí většinou nasbírají peníze do nadačního fondu, který je následně použit pro potřeby Kosu. Minulý rok jím byly pokryty náklady na rekonstrukci základní školy, nebo předminulý díky výnosu z Binga jsme se ve (STÁTNÍ) nemocnici dočkali ultrazvuku!

V prvním prosincovém týdnu, starosta ostrova organizuje rozsvícení vánočních stromů na hlavních images-stories-products-52ab4f178bd6d_dsc06548.resizednáměstí na Kosu. Tato tradice je doprovázena kosackým dechovým orchestrem, nafouknutým sněhulákem, sborem zpívajícím vánoční koledy a je přítomen i Agios Vasilis(jinak Santa Klaus). Budete se divit, ale i na Kosu nám posledních pár let staví „ledovou plochu“. Je sranda pozorovat řeky jak se přidržují mantinelů, nebo umělých lachtanů, které fungují jako závaží a i dospělí se učí bruslit. V Čechách se takto učí bruslit děti. Tady jsou děti daleko šikovnější a zábava je s dospělýma. Je pravda, že když můj syn chce jít bruslit, musím mu vzít minimálně 2 kalhoty na převlečení, protože ledová plocha spíš připomíná bazén. Hlavně v poledních hodinách, kdy na ní svítí sluníčko a pokud by tam někdo zabrzdil tak jak to umí naši hokejisti, tak je půlka náměstí ohozena velmi silným děštíkem.

Také se organizují vánoční trhy. Ale pozor, nikoliv komerční, že by se vydali obchůdky něco prodávat. Ale jsou zde združení, která vlastníma silama něco vyrábí a následně prodávají. Utržené peníze 5662e95ca56f1__dsc6868se používají opět na „společný“ zájem občanů. Takže například združení základní školy – maminky a tatínkové vyrábí vánoční ozdoby, pečou vánoční sladkosti, malujou vánoční obrázky a za vydělané peníze se můžou děti té dané základní školy podívat na nějaký výlet, nebo se nahodí nová omítka. Je to krásný zvyk, který opět podporují skoro všichni občani Kosu. Je to pro nás velká událost, na kterou se všichni nafintíme, setkáváme se s přátely a pijeme horká svařená vína a jíme kaštany a představujeme si že sněží.

Pro děti je zde spousta zimních radovánek. Ať už je to jen samotný fakt, že jsou děti více s rodičema, které si moc v létě neužijí, více navštěvují dětská hřiště a velmi často se zde pořádány dětské narozeninové party na krytých dětských hřištích. I v průběhu vánočních svátků jsou pro děti hrány různá pohádková divadla, či organizovány hromadné výtvarné dýchánky, kde si maminky na chvilku odpočinou od svých ratolestí a děti si můžou vyzkoušet jaké to je péct cukroví, zdobit stromečky, psát dopis Agiou Basilisovi a vytvářet masky.

Většina restaurací a barů je zavřených. Lidé většinou upřednostňujou trávit večery v teple svého domova a užívat si domácí atmosféry. Restaurace a bary se otevírají znova na Vánoce a pak se opět uzavřou, neboť nastává období půstu před Velikonocemi. Podniky, které zůstavají otevřeny jsou buď ty, které fungují pouze na víkendy nebo „home delivery“.  Zůstávají otevřeny do pozdních nočních hodin, neboť řekové v mimo turistické období nejen že odpočívají, ale i tloustnou a to hlavně díky noční stravě a nohám nahoře:-)

αρχείο λήψης (1)Na ostrově vládne klid a ticho a mír. Na konci ledna, na začátku února začínají „apokries“(karneval). Konají velké karnevalové průvody a dětské odpolední party a večery v maskách pro dospělé a to vše po dobu 3 víkendů. Konec tohoto období vrcholí v „kathari deutera“(neboli čisté pondělí), které je prvním dnem 40 ti denního půstu před Velikonocemi. V toto pondělí se také pouští draci. images (3)Obloha nad Kosem je zaplněna draky všech různých velikostí, tvarů a barev a na plážích se konají pikniky složené z mořských plodů (bezmasé). A to už máme skoro či úplně březen(záleží na tom, kdy se konají Velikonoce. Čisté pondělí je datováno 40 dnů před Velikonoční neděli).

 

 

Ještě stále si užíváme pokoje. V dubnu, kdy už sluníčko pálí a teploty opět dosahují kolem 24 stupňů si images-stories-products-553a308dc27ff_3většina zaměstnavatelů uvědomuje, že by měli začít něco dělat a připravovat se na sezónu, která začíná Velikonocemi. A do těch nám zbývá pár (tý)dnů. Do ulic se nahrnou buldozery a začnou se opravovat silnice. Na pláže se vydají náklaďáky s čistým pískem a lehátky. Hotely se začínají malovat, lakovat, umývat, stlát. Minimarketky, restaurace a bary otevírají okenice a vymetají zimní vlhkost. A!!!! Do toho přijíždějí první turisti, kteří jsou překvapeni tím, jak se na Kosu pracuje, protože to (opět) skoro nikdo nestačil v termínu ve kterém slíbil:-)

Ale Kos v zimě? To je prostě malá vesnička, která si tu zimu umí užít!!kos-island

2 komentáře: „Kos v zimě!

 • 10.12.2015 (17:25)
  Permalink

  Velmi tuzim prezit tam 1 zimu a zakorculovat si. 🙂

  Reagovat
 • 16.1.2016 (11:29)
  Permalink

  Zdravím, to středozemí je celé velmi si podobné. Zdá se, že jablonečačkám se ostrovy stávají osudnými, můj případ je ostrov Krk. Přeji vše nej!!

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *