Ho ho ho hooooo!!!

A Vánoce jsem tady. Tedy ne Vánoce, ale vánoční čas určitě. A jak se slaví Vánoce v Řecku na Kosu? A kdo nosí dětem dárky a jaké jsou tu zvyky? Tak to jsou otázky, které mi jsou pokládány velmi často.

24. 12. Ten (pro mne) nejkrásnější den v roce. Letos budu na Kosu už po druhé i přes Vánoce, tak jsem si kalanta-0031loni už jednou zkusila jaké to tady opravdu je. Když v Čechách hospodyňky vaří brambory na bramborový salát a kyne jim těsto na vánočku, tak tady se ještě normálně pracuje. 23., 24 jsou pracovní dny, kdy vešekeré instituce, ale i podniky fungují v normální pracovní době. Jen děti už 24. nejdou do školy, ale vezmou si triangl a obchází své tety a strejdy, sestřenice a bratrance, kamarády a kamarádky a chodí od domu k domu a zpívají koledy. Koledy, které jim mohou vynáší pár drobých, sladké, menší dárečky nebo doprovodu děti i nějaké to alkoholické občerstvění. Koledy se zpívají i 31.12. ale i 5.1.

xristougenna-e1419448377326Ti, kteří jsou trošku více přimknutí k církvi, tak drží 40ti denní půst před 25. 12. Nejí maso, ale ani žádné „zvířecí“ produkty a to speciálně v posledním týdnu. Na Boží hod se většinou chodí na ranní mši do kostela a ti, co se postili, tak jdou k přijímání. K obědu se vaří „lepší“ oběd – ale žádné tradiční jídlo to není. Někdo dělá krůtu…někdo řízky…jiní vepřovou kýtu. Jediné, co je na Kosu stejného jako u nás doma je to „obžerství“, kterému všichni propadají:-)

 

25. a 26. jsou státní svátky. Čas, klidu a míru i tady v Řecku. Dárky? Na ty si děti musí počkat. Ty  αρχείο λήψης (13)přicházejí až na Nový rok. 31. 12. se rodiny většinou schází a do půlnoci hodují u společného stolu. Opět neznám žádný tradiční pokrm. O půlnoci přichází s velkých ohňostrojem Agios Vasilis (Santa Claus), který každému dítku dává 1 (maximálně) 2 dárky, o které se děti před Vánocemi píší. Ostatní dárky si lidé vyměňují mezi s sebou. Děti věří, že Agios Vasilis nosí dárky jen dětem a dospělí se obdarovávají sami. Proto se i děti kolikrát účastní pří výrobě dárků pro své rodiče.

(Jen malá praktická poznámka, pokud řeknete v obchodě, že věc, kterou jste si právě zakoupili je dárek, tak Vám ho automaticky, bez jakéhokoliv příplatku zabalí do svátečního papíru a taštičky).

Když se vymění dárky – jdou děti většinou spát a rodiče (pokud mají hlídání) nebo lidé, kteří mohou jdou slavit do víru nočního života. V tuto noc se hodně hrajou hazardní hry – ať už karty, či kostky…rulety. O peníze, pro radost do brzských ranních hodin.

1. ledna se opět schází celá rodina a rozkrajuje se Vasilopita – o které jsem se zmiňovala v minulém článku a navštěvuje se širší příbuzenstvo.

Vánoce zde končí 6. ledna – FOTA (světlo) – slaví všichni Fotisové a Fotiny – a je čas, kdy světla zhasnou, odstrojí se stromečky a já začínám odpočítávat dny do dalších Vánoc:-)

A já vám všem přeji krásné vánoční svátky, spoustu lásky, ještě víc zdraví, štěstí, abyste všichni měli možnost vidět rozzářené dětské oči, a aby vás hřál na srdci úsměv vašich blízkých.

Šťasné a veseléééé!!!images (22)

1 komentář: „Ho ho ho hooooo!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *