Nemocnice na Kosu….děkuji ne!!!

Kos, ač Hippokratův ostrov, kolébka moderní medicíny a místo, kam se do Asklépia přijížděly léčit tísíce lidí, je momentálně se svou lékařskou péčí dosti na štíru. Máme zde vynikající lékaře, opravdové odborníky a zdravotnické zařízení poskytující péči na vysoké úrovni. Ale to se jedná jen o soukromé kliniky. Návštěva státní nemocnice je na Kosu spíše hororem nebo zlým snem a rozhodně ji nedoporučuji podstoupit žádnému z turistů .

Již v době, kdy jsem pracovala jako delegátka, jsem se do nemocnice dostavlaimage často nechtěně se svými klienty. To, že hlavní nádraží v Praze je 100x čistší než nemocnice na Kosu, je fakt. To, že na ambulanci je neustávající fronta, je další důležitý fakt. Fronta je bohužel tvořena hlavně turisty, kteří poslušně (do určité doby, než jim dojde trpělivost) čekají až na ně přijde řada. Řekové, ač přijdou poslední, tak skoro bez zaťukání vlítnou do ordinace a představí tam svůj problém. Lékaři – mladí učni, aby se jich rychle zbavili, tak je hned přijmou a vyšetří a lidi za dveřmi čekají a čekají…

Minulý pátek jsem i já byla okolnostmi donucena zajít do nemocnice se svým synem. Měl podezření na zánět slepého střeva. Po vyšetření naším pediatrem (soukroumý – 20 euro za návštěvu), jsme byli zasláni na ultrazvuk (opět k soukromému lékaři – 50 euro) a odsud do nemocnice na odběr krve. Aby nám vzali krev, museli jsme projít již zmíněnou ambulancí! Naštěstí jsme byli v tento zimní večer jediní. V ambulanci bylo asi 5 lidí, doteď jsem nepochopila, kdo je doktor a kdo sestra. Lehátka byla špinavá, v rohu ambulance byla odhozena znečištěná a zkrvavená prostěradla, v nerezových skříňkách byly naházeny zdravotnické pomůcky a na „lékařském“ stole byl popelník s nedopalkama cigaret. V tu chvíli se mi vybavila situace, kdy jsem do nemocnice jela s asi 5-ti letým synem mých klientů, kterého bolelo bříško. Když se nad něj sklonil doktor s cigaretou v puse, tak jsem si dovolila odporovat, že to snad nemyslí vážně, a ten doktor mi opáčil: „Kdo je tady doktor, já nebo Ty?“ Ve své naději, že chlapcovi pomůže jsem tenkrát sklapla boty a mlčela. S mým synem jsme tedy po odběru krve museli počkat na opravdového chirurga, který by objasnil synovu diagnózu. Bohužel žádný z opravdových doktorů nebyl přítomen, a tak jsme ho museli zavolat telefonem a čekat další hodinu a půl než dorazil a potvrdil naši hospitalizaci na dětském oddělení. Rovnou mi sdělil, že není ani dětský chirurg, ani pediatr, kteří v naši nemocnici vlastně vůbec neexistují, a že bude aplikovat léčbu tak jako u dospělého.

imageDětské oddělení se nachází v prvním patře. Měli jsme trochu problém pokoj najít v chodbě mezi vyřazeným starým nábytkem, hračkami, či papírovými kartóny s informačními letáky pacientů. Samotný pokoj byl vymalován podle pohádky o medvídkovi Pú, dokonce i povlečení a záclony byly sladěny do stejné barvy. Na pokoji byly 4 postýlky. Podle informační tabule byl pokoj zrekonstruován v roce 2010 a můj názor je takový, že i v té době proběhl poslední úklid. Parapety měly nános minimálně roční vrstvy prachu, rzi a špíny. Poličky byly upatlané a toaletu jsem uklízela sama savem, abychom se na ni nebáli jít. Na celém patře jsou 4 oddělení: chirurgie-ortopedie, gynekologicko-porodnické, dětské a kardiologické. Pouze kardiologické oddělení má své 2 lékaře a své sestřičky. Všechny ostatní oddělení se dělí o jednu sestřičku s tím, že každý nemocný má svého rodinného příslušníka, který se o něj v době pobytu v nemocnici stará.

Už po několikáté jsem si ověřila, že zásadní heslo naší nemocnice zní: „kapačkou nic nezkazíme!“ Při menším podezření na cokoliv Vás napíchnou na kapačku a tu do Vás ládují po celou dobu pobytu v nemocnici. Nezapomeňte včas nahlásit, že jste pouze doprovod, jinak dostanete kapačku i Vy.image

V sobotu jsme čekali doktora v ranních hodinnách na vizitu. Jediný, kdo nás navštívil, byla paní uklízečka, která nakoukla do pokoje, zjistila, že je tam pouze jeden pacient. Toaleta byla čistá – bodejť by nebyla po mém zásahu – a drobky na zemi, které byly vidět, byly pouze smeteny koštětem, a to jen tam, kam paní dosáhla bez větší námahy. Po našem neustálém dotazování nakonec dorazila asi v půl druhé na zavolání sestřičky i paní doktorka. Mišku prohlédla, nezjistila nic závažného, zvýšila dávku antibiotik a prodloužila náš pobyt do neděle. V neděli pro jistotu nepřišla vůbec, pouze poslala smsku, že na základě krve můžeme jít domů. Instrukce? Žádné… Sbalila jsem své dítě a sebe rychlostí blesku a tak jak rychle běžíte do nemocnice po nějakém úrazu, tak rychle jsem já utíkala ven.

Ostrov Kos je nádherné místo a pokud se sem vydáte na dovolenou, tak rozhodně neprohloupíte, ALE s dobrým zdravotním pojištěním, které můžete využívat u soukromých lékařů!

6 komentářů: „Nemocnice na Kosu….děkuji ne!!!

 • 14.1.2016 (14:07)
  Permalink

  Ach jo, ach jo, staré známé téma o řeckých nemocnicích, které se asi nikdy nezmění… 🙁

  Reagovat
 • 15.1.2016 (11:46)
  Permalink

  Článek jsem napsala po dobré rozvaze a bez přhánění! Na druhou stranu musím přiznat, že i z vlastní zkušenosti vím, že v krajních případech ohrožujících na životě a při danných podmínkách „naši“ doktoři dělají maximum a už nám několikrát dokázali, že jsou schopni život zachránit a poslat člověka dál do lepší péče. Nemáme pediatry, nemáme kožaře, nemáme zubaře – v nemocnici, ale máme výborné ortopedy, gynekology-porodníky, kardiology a dokonce i ti zmínění chirurgové jsou ve svém oboru fakt jedničky! Bohužel podmínky, které se týkají vybavení a lidských sil jsou silně zanedbávány ze strany státu a co si dobrovolníci z Kosu nezařídí sami, tak nemaji…  (např. vymalování dětského pokoje na pediatrii, či rekonstrukce gynekologicko-porodnických pokojů nebo zajištění bojlerů na teplou vodu – vše sponzorováno LIONS KOS)

  Reagovat
 • 15.1.2016 (18:35)
  Permalink

  Ked som tam pracovala, jedna Polka si zlomila palec na nohe. Napravil jej ho recepcny! Podobny postup som pocula aj o niekom inom. U nas robia sukromnici aj v statnych nemocniciach. Nemozu aj oni? Alebo zadarmo niekto raz zacas upratat? Ja som robila chyznu oproti v apartmanoch a robila som viac, ako som mala a neubudlo zo mna. Robim to aj doteraz ako ucitelka.

  Reagovat
 • 16.1.2016 (10:26)
  Permalink

  Podobné zážitky mají i lidé v Anglii a Španělsku. Po těchto zkušenostech je třeba koukat na naše zdravotnictví krapet jinou optikou. Krom toho, že téměř vše je zdarma a relativně hned, je tu v nemocnicích čisto. Často to člověku dojde, až po zahraniční zkušenosti.

  Reagovat
 • 19.1.2016 (15:24)
  Permalink

  Brrr, běžel mi z toho mráz po zádech. Ano mnoho z nás si neuvědomuje a nedoceňuje zdravotníctví v ČR. Přeji Vám ať takových návštěv není třeba, u mne to nemění nic na tom, že se na Kos budu opět těšit a dobré pojištění na cesty je nutnost ať už člověk jede kamkoli.

  Reagovat
 • 26.1.2018 (23:41)
  Permalink

  Ja jsem si myslela, ze nemocnice v Chorvatsku, tedy presneji ta ve Splitu je Hruza…. ale po precteni vaseho clanku a vzhlednuti ilustruicich fotografii, muzu usoudit, ze nemocnice ve Splitu je oproti te vasi na Kosu opravdu Hilton s 5 hvezdy. Sice pul nemocnice je opraveno, ale ta druha pulka po tom uplne prahne….v opravenych castich je cisto, v tech staryych je to horsi, mozna je to i tim, ze kdyz je neco stare tak to tak i pusobi…spinave…..no ale ty letni nekolika-hodinove fronty na chirurgicke pohotovosti jsou asi podobne, take je to tim, ze je tu spoustu turistu a kapacita lekaru to proste nestiha…do toho prijizdi sanikty s velmi zavaznymi pripady a ty maji samozrejme prednost…takze pokud si treba jen zlomite ruku tak muzete v letnim obdobi v cekarne stravit preba i 5-6 hodin. Ale mame ve splitu aspon fungl novou porodnici 😉

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *