Jak vybrat dovolenou

Happy smiling tourists. Over white background
Happy smiling tourists. Over white background

Cestovní kanceláře už mají plnou sezónu. Katalogy jsou natištěné, letadla zamluvená, hotely (aspoň na papíře) připravené a teď už se jen čeká na to, až přijdou klienti a vyberou si svou cílovou destinaci a ubytování. Velmi jednoduché. Pro cestovky. Mají to v malíku. Ale leckterý klient se cítí velmi zmateně. Základní požadavky – chci do tepla, k moři s písečnou pláží a s all inclusive – nám výběr o moc nezúží a pokud si člověk chce dovolenou opravdu užít, je zapotřebí nejdříve vědět co přesně představuje těch pár dnů klidu, na které někdo šetří celý rok nebo i déle.

Pokusím se definovat některé pojmy a trochu upřesnit na co vše klient cestovní kancelář, ale i dovolenkář, který pojede na vlastní triko, může čekat.

Cestovní kancelář

Cestovní kancelář je podnik, který Vám nabízí určitý konečný produkt. Ten se, v případě dovolené třeba na Kosu, může skládat z cesty, ubytování, stravování a pojištění. CK připravuje tyto produkty již rok dopředu, aby na konci listopadu mohla vydat katalog svých zájezdů. Manažeři, kteří se o toto starají, podepisují smlouvy s hotely na základě dvou typů. První je garanční a druhý allotmentový.

 • Co se týká toho garančního – hotel se zavazuje, že pronajme cestovní kanceláři určitý počet pokojů (někdy může být dáno přesně i čísla pokojů), které nemůže nabídnout nikomu jinému. Tyto pokoje má potom cestovní kancelář k dispozici po celou dobu sezóny i kdyby byl hotel zcela vyprodán, tak tyto pokoje jsou ve „vlastnictví“ CK. Na druhou stranu, CK za tyto pokoje platí dopředu – větší část před zahájením sezóny. Logicky tedy, je v zájmu CK tyto pokoje naplnit. 
 • Allotmentová smlouva je dohoda o ceně pro další pokoje. Tedy Ck může odhadovat, že na základě míst v letadle budou schopni prodat dalších 5 pokojů v daném hotelu. Ty pak nabízí klientům(v závislosti na místech v letadle) a až pokud je prodá, informuje hotel. Za tyto pokoje se platí až když je pokoj potvrzen od hotelu, pokud těch 5 pokojů  CK nevyužije, nemusí za ně platit. Nicméně zde se může stát ta situace, které se děsí skoro každý delegát, ale i klient. Hotel, aby byl plně vyprodán, naslibuje těchto allotmentů někdy i 2x více než je kapacita hotelu. Následně pak mohou CK  z různých koutů světa v jeden okamžik hotel přeprodat a hotel je zavázán smlouvou s každou CK najít pro klienty, kteří se nevejdou do hotelu, jiné (buď stejné nebo lepší) ubytování. Hotel se může bránit tomuto přebookování do určité míry, když ohlásí CK stop sale – neboli stopnutí prodeje na období do odvolání. Tak se nebudou kumulovat další klienti, kteří by museli do jiného hotelu.
 • Může nastat i situace, kdy CK bude nabídnuto více míst v letadle pro daný let a potom si CK může vyžádat od ubytovacích zařízení další pokoje – pokud jsou. Ceny za tyto pokoje budou také logicky zvýhodněny oproti tržním cenám, ale bude záležet na tom, kdo má větší potřebu. Zda CK nebo hotel. (Pokud je hotel poloprázdný bude své pokoje nabízet CK sám od sebe za lepší cenu, než když si pokoj vyžádá sama CK!)

Pokud klient dorazí na hotel a CK nemá své „očíslované“ garanční pokoje, jsou pokoje rozdělovány IMG_7862hotelem. Hotel musí vyhovět požadavkům, za které jsou extra poplatky (např. seaview – tady opět pozor, některé hotely za seaview požadují i seaside – to znamená, že Vás mohou ubytovat v přízemí, na moře uvidíte pouze ze špiček, ale budete mít „seaside“. Toto by mělo být definováno ve smlouvě s CK), a MŮŽE přihlédnout k požadavkům klienta „neplaceným“ (jako například pokoje vedle sebe). Cestovní kancelář může maximálně požadavek napsat, nemůže ho však nijak urgovat.

Velmi podobná je situace s přepravci – ať už jsou to letadla, autobusy či trajekty. I tam může nastat situace, kdy letadlo bude přeprodáno a vy budete muset buď čekat na náhradní letadlo či poletíte (pojedete) jinou trasou.

Cestovní kanceláře jsou podniky, které Vám určitě ulehčí výběr a organizaci Vaší dovolené, rozhodně Vám chtějí pomoci, je to jejich obživa a o většině CK jsem přesvědčena, že Vám nechtějí znepříjemňovat Vašich pár dní volna. Každopádně i ony musí být kryté na výjimečné  situace, a proto s každou koupenou dovolenou, každý podepisuje cestovní smlouvu. Z osobní zkušenosti vím, že ji málokdo čte…je to někdy i třístránkový spis napsaný drobným písmem. (Nežádoucí účinky u léků z lékárny v příbalovém letáku taky málokdo čte….) Ale prostudování této smlouvy Vám zajistí příjemnější dovolenou, neboť budete vědět, co Vás může čekat a na co máte nárok!

Ubytování

V poslední době se roztrhl pytel s různými druhy ubytování a čert aby se v tom vyznal. Hotel, motel, botel, studio, apartmán, bungalow…..a pak různé typy hotelových pokojů – twin, family room, suita, family suita, junior suita, mezonet…atd. Každý z nás preferuje něco jiného a pokud si v CK nadiktujete Vaše požadavky, tak dobře vyškolený prodejce Vám nabídne ten správný pokoj pro Vás –  pokud existuje.

Zádrhel nastává na místě, kdy klienti zjišťují, jak se realita liší od skutenčnosti. A to ať jedete přes CK nebo na vlastní pěst. Očekáváme 3* hotel s polopenzí – a vidíme 1*hotel s obyčejnou snídaní a večeří. Naschvál se zmiňuji o té horší variantě, protože pokud budete očekávat 3* hotel s polopenzí a před Vámi, ve Vašich očích, uvidíte krásnou 4*hvězdu s bohatým bufetem, tak Vám to zvláštní nepřijde, pouze si popřejete ke šťastnému výběru.  Hodně často jsem se setkávala s komentářem: „My už jsme toho hodně procestovali a proto víme jistě, že tohle rozhodně není 4*. Jeďte se podívat na 4* do Španělska, do Turecka….atd.“ Ano, možná měli i pravdu, že ten hotel „stejné kategorie“ vypadal lépe. Ale možná bychom se měli podívat na definici toho, co ty hvězdičky vlastně znamenají a kdo je přiděluje.

Oficiální organizace, která má momentálně 16 členů (zemí) „hotelstars“ se snaží od roku 2010 sjednotit a IMG_7811indentifikovat oceňování hotelů hvězdičkami v rámci Evropy. O přidělení hvězd si hotel musí zažádat a hvězdy obdrží na dobu 5 let.

Není však hvězda jako hvězda. Je spousta hotelů, které se pyšní tímto oficialnim oceněním – a jsou na to náležitě hrdi, i kdyby to měly být hvězdy dvě, ALE existují hotely, které si hvězdičky přidělí samy, aniž by k tomu měly potřebné kryte dokumenty. Za tuto praxi jsou následně trestáni pouze klienty (ať už Ck nebo turisty), kteří mohou dát najevo, že s jejich osobním názorem nesouhlasí. Cestovní kanceláře poslední dobou do svých katalogů ohodnocují hotely na základě svých osobních zkušeností tak, aby klient věděl co očekávat. Pro ty, kteří chtějí přijet na Kos, tak mohu rovnou poradit, že pokud jste zvyklí na určitou úroveň hotelů ve Turecku, tak abyste se zde dostali na tuto katerogorii, musíte buď ubrat ze svých nároků, nebo si připlatit za více hvězdiček. V Řecku jsou všeobecně ubytovací kapacity mírně nadhodnoceny. Ovšem i toto je diskutabilní. Existuje zhruba 270 kritérií, které upřesňují,  co která hvězdička musí obsahovat. Například:

1*

 • každodenní úklid pokoje
 • 100% pokojů má barevnou TV včetně dálkového ovladače(nebo možnost zapůjčení za poplatek)
 • stůl a židle
 • mýdlo nebo tekuté tělové mýdlo, 1 ručník na osobu
 • služby recepce k dispozici
 • možnost přijetí a odesílání faxů
 • snídaňová nabídka
 • nabídka nápojů v hotelu

2* – 1* plus další:

 • světlo na čtení vedle lůžka
 • 1 ručník, 1 osusška, poličky na prádlo
 • příjem kreditních karet
 • možnost uložení cenností
 • odpovídající snídaňový lístek

3* – 2* plus další:

 • telefon v pokojiIMG_7808
 • přístup na internet v pokoji nebo ve veřejných prostorách
 • topení v koupelně
 • místo pro uložení zavazadla
 • polštář a přikrývka navíc na požádání
 • recepce otevřena 14 hodin

4* – 3* plus další:

 • čalouněné křeslo/pohovka se stolkem
 • kosmetické produkty
 • osušky, pantofle na požádání
 • přístup na internet
 • snídaňový bufet nebo snídaňový jídelní lístek
 • minibar
 • restaurace s „a la carte“

5* – 4* plus další:

 • produkty osobní péče v lahvičkách, župan na pokoji
 • internet, trezor v pokoji
 • služba žehlení
 • bágážista
 • osobní uvítání každého hosta
 • minibar
 • recepce otevřená 24 hodin

Toto jsou vše příklady, které uvádí česká strana Hotelstars (více můžete najít na jejich stránkách). Každopádně po rozmluvě  s řeckým představitelem asociace hoteliérů, se věci mají tak, že od roku 2013 se sice i v Řecku začalo důsledně starat o oceněňování hvězdičkama na základě velmi přísných pravidel, avsak prace jde „pomalu“. Toto ocenění se dostává na dobu 5 let, je v průběhu kontrolováno a musí si o něj hotel zažádat sám. Postupně by se měly upravit pravidla pro získávání hvězdiček tak, aby byly povinné a i hotely v Řecku by měly začít dosahovat úrovně evropských standartů.

Další katerogorií v ubytování mohou být studia (místnost s kuchyňským koutem), apartmány (většinou více místností s kuchyňským koutem a s možností přistýlky) či bungalovy (samostatný stavební celek s podobným vybavením jako má apartmán). Jsou to ubytovací kapacity, které mohou i nemusí být součástí hotelového komplexu a je i na nich možnost různého druhu stravování.

Stravování

GLU2dfa33_salatJá když pojedu kamkoliv na dovolenou a nebudu vázána malýma dětma, které potřebují pravidelnou a zdravou stravu, tak se budu snažit ochutnat co nejvíce z místní tradiční kuchyně a budu se snažit prozkoumávat místní restaurace. Každý ale upřednostňuje něco jiného a proto si můžeme vybírat z různých typů stravování:

Bez stravování – neobsahuje ani nápoje ani jídlo

Se snídaní – obsahuje snídani (americkou, kontinentální, anglickou, švédské stoly, servírovanou, bufetovou – záleží na upřesnění) a nápoje příslušné k danému typu snídaně

S polopenzí – snídaně a večeře (opět věčeře může být buď servírovaná nebo formou švédských stolů, či á la carte – u večeře se nápoje vetsinou platí zvlast)

S plnou penzí – snídaně, oběd a večeře

S all inclusive – snídaně, oběd a večeře – plus svačinové chody v určených prostorech a hodinách. Po celou dobu pobytu vyhrazené nápoje (například káva, ale nemusí být zahrnuto espresso, nebo alkoholické nápoje „místní“ výroby – nemusí však být branded name – vše záleží na přesné definici danného hotelu) zdarma. Avšak podávání nápojů může být omezeno na noční hodiny, či v různých hodinách na různých hotelových barech.

S ultra all inclusive – vše jako u all inclusive + doplňování mini baru na pokoji.

Je těžké si vybrat z takové nabídky, ale štěstí přeje připraveným a já věřím, že tento přehled někomu trošku víc pomůže se zorientovat a zorganizovat si dovolenou svých snů. Každopádně informace jsou orientační a základní, každá CK má své interní směrnice a smlouvy a proto, pokud si chcete opravdu jet na dovolenou odpočinout, pročtěte si podrobně Vaši cestovní smlouvu a zjistěte si detaily.

Tak přeji šťastnou ruku a hurá na Kos:-)

P.S.: příští článek o vyhledání správné dovolené na Kosu a recenze ubytovacích zařízení.kos-island

 

2 komentáře: „Jak vybrat dovolenou

 • 2.2.2016 (16:44)
  Permalink

  tak tenhle článek by si měl povinně přečíst každý turista, který vyráží na dovolenou .. 🙂 speciálně ti klienti, kteří vyznávají reklamační turistiku … letos mám svojí první delegaturu na Kosu .. po čtyřech letech na Krétě doufám ve změnu, snad ne marně ..

  Reagovat
 • 11.3.2016 (22:29)
  Permalink

  Pojištění většinou u cestovek neřeším. Za prvé mám stejně celoroční cestovní pojištění (http://www.ervpojistovna.cz/cs/celorocni-cestovni-pojisteni) a za druhé, nějak mám prostě oblíbenou pojišťovnu a té věřím výhradně a nechce se mi úplně riskovat 🙂 Samozřejmě ale vím, že u důvěryhodné cestovky tohle asi úplně problém nebude.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *