Αpokries aneb období karnevalůůů

αρχείο λήψης (1)Ani ne pár týdnů po Vánocích tady máme další oslavy, a to tentokrát karnevalové. Ještě jsme neshodili pracně nabytá kila z vánočních oslav a budeme je znovu nabírat. Proč? Protože si musíme udělat zásoby na půst. Ano, karnevaly se v Řecku konají pod názvem „apokries“ a jsou to veselé a bohaté oslavy období, které předchází období půstu, ale zároveň nemají s křesťanstvím žádnou spojitost. Respektive ortodoxní víra je i trošku proti tomu, aby se konaly tyto „bezbožné“ svátky, které jsou defacto jen marnotratné. Lidé si je ale oblíbili a mají dlouholetou tradici. Poslední dobou i „ekonomickou“.

Tyto svátky jsou datumově pohyblivé. Slaví se poslední tři týdny před začátkem 40ti denního půstu, který předchází Velikonočním svátkům respektive Velikonoční neděli. I tyto tři týdny karnevalů se dělí na různé části.

První týden je týden nazývaný „marnotratný“, jí se vše a kdysi dávno se vyhlašovalo na všechny strany, že karnevalové období začalo, proto se tento první týden nazývá týdnem Profoni neboli ohlašovací. Lidé se převlékají do masek a baví se. Druhý karnevalový týden je týden masa a nazývá se Kreatin, tedy masový. Každý den v týdnu se jí maso a obzvláště ve čtvrtek v tomto týdnu, který je nazýván jako tsikno-pemtigrilovaný čtvrtek se ve všech domácnostech griluje nebo se chodí do taveren na grilování. Třetí týden – poslední týden před masopustem je týdnem sýru Tyrini, tedy sýrový. Je to týden, ve kterém se lidé začínají pomalu připravovat na půst – je to takový mezistupeň mezi „normální“ stravou a stravou bez masa a živočišných výrobků. V tomto týdnu také vrcholí veškeré karnevalové oslavy.

Karneval – pochází z latinského výrazu Carne val = „maso – odchod“ a stejně tak řecký výraz „APOKRIES“ = apo – od, kries – masa.

Celé tři týdny následně vrcholí očistným pondělím – neboli „KATHARI DEYTERA“ což je den, kdy je státní svátek v celém Řecku (ale i v jiných státech vyznávajících ortodoxní víru) a je to den, kdy začínáme s půstem. Ale o něm více až nastane. 🙂

GKOKA_VASILIKI_TO_RODI_PAIDIKOS_STATHMOS_NIPIAGOGEIO_131170bf9fbc4b7bb01aab4be0bf1660Pro mě, jako pro maminku dvou dětí, znamenají tyto svátky hlavně to, že sháníme masky a malovátka a celé soboty a neděle chodíme po karnevalových bálech. Jednou je to karneval skautů, pak je to karneval základních škol, který je následován karnevalem mateřských škol, na to se přidá karneval tenisu a baletu a pak je to karneval a karneval a karneval…………

Různé organizace pojímají karnevaly jako možnost k vydělání peněz, které potom dle potřebyimages (25) investují. Základní školy z výdělku ze vstupenek hradí například výlety pro žáky, mateřské školy za vybrané peníze nakoupí hračky a knížky a tak dále. Na každém bálu hraje karnevalová muzika a také se prodává tombola. Děti tancují, zpívají, hrají si a hlavně se krááásně unaví.

karnabali

Největší a nejznámější karnevalový průvod se koná v Patře – a konkrétně je to třídenní veselí a průvod.Sjíždějí se na něj Řekové z celého Řecka. Na Kosu se také v každé vesničce, ale i městečku koná karnevalový průvod, který je obohacen pouličními stánky a doprovází ho ukázky tradičního tance a hudby. Převlečený lid v karnevalových průvodech také bezúhonně vyznává své politické názory a dělá si srandu z různých politiků.

Zapomeňte na Benátky a na Rio de Janeiro, ale Patra a karnevalový Kos Vám mají také co nabídnout! 🙂αρχείο λήψης (25)

1 komentář: „Αpokries aneb období karnevalůůů

  • 8.3.2016 (15:46)
    Permalink

    Děkuji za krásné a podrobné popsání karnevalového období. Já to všechno sice znám, ale ty dny se mi přeci jen pletou 🙂 Na Apokries a Velikonoce jsem byla v Řecku jen jednou, ale bylo to jedno z nejhezčích období.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *