7. Března

DSC_3707Sedmý březen je datum velmi významný pro Dodecanéské ostrovy. A proto i tomuto dni bych chtěla věnovat pár řádků. Tento den je svátek, který se slaví pouze na Dodecanéských ostrovech a oslavuje se oficiální připojení Dodecanéských ostrovů k Řecku.

Kos a ostatní ostrovy z uskupení nebyly vždy součástí Řecka. Pojďme se podívat trochu do historie Kosu.

 

Nejstarší obyvatelé zde byli Kareši a Telchini, později Achajci a Dórové a souostroví bylo členem první a druhé aténské alliance. Velkou slávu a bohaté období zažíval nejen Kos během helénského období.

Alexander Makedonsky ostrov ovládal v letech 336-313. Na přelomu tisíciletí byl Kos začlenen do říše římské, jeho status byl “libera et immunis” = svobodný a autonomní.

Po rozdělení na západořímskou a východořímskou říši ostrov jako součást byzantské říše vzkvétal. Obyvatelé se věnovali obchodu s vínem, hedvábím, parfémy. Z té doby pochází mnoho bazilik s nádhernými mozaikami na podlaze.

V 11. století ostrov podléhal křižákům a později Benátčanům a následně ho získali Johanitští rytíři, kteří images_stories_products_5150429fe8532_p3250280.resizedse dlouhou dobu snažili odolávat tureckým nájezdům. Ty začaly v polovině 15. století a v roce 1522 jim rytíři zcela podlehli. V této době nastalo pro tento kout „Řecka“ velmi těžké a dlouhé (téměř 400 let) období nadvlády Turků. Řecká svébytnost, jazyk a kultura se zachovávala jen díky tajným školám v pravoslavných klášterech. Dodecanéské ostrovy se pokusily uspořádat povstání – v roce 1821, které však bylo velmi krvavě a krutě potrestáno. Stejně tak v roce 1867, během revolučního povstání na Krétě se i  rytíři opět vzbouřili, ale zase bez úspěchu a po mnoha vyjednáváních ať už diplomatických či vojenských, zůstaly Dodecanésy pod osmanskou nadvládou. To změnila až Italsko-turecká válka v roce 1911, kdy Italové zvítězili nad Turky a v roce 1912 převzali Dodecanéské ostrovy. Italové byli zprvopočátku vítáni jako osvoboditelé, ale to se změnilo s nástupem režimu Benita Mussoliniho. V roce 1943 ostrovy napadli němečtí okupanti, kteři se chovali podobně jako Turci – rabovali, vraždili a ničili. V květnu 1945 ostrov převzali do správy Britové. Konečne 31. března 1947 byl ostrov Kos spolu s ostatními Dodekanéskými ostrovy oficiálně předán Řecku a uskutečnění tohoto faktu nastalo až 7. března 1948!!! Obyvatelé ostrovů se mohli začít pyšnit, že jsou opět řeckou součástí a tedy tím, čím byli před 600ty lety.

Proto se tento den slaví a proto se v tento den zdobí ulice a opět se konají velké průvody jak školních dětí, tak přehlídka vojska a pomocných sil.

Letos na podporu Kosu, díky uprchlické otázce, dorazil i samotný pan prezident  pan Prokopis Pavlopoulos a tak oslavy byly ještě slavnostnější a ještě okázalejší. Ano….Řecko má prezidenta. Říkám to s mírnou nadsázkou, protože už asi 3 lidi mi poslední dobou řekli, že si mysleli, že máme jen pana Tsiprase:-)images (30)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *