Kathara deftera – neboli „čisté pondělí“

αρχείο λήψης (30)Čisté pondělí je jeden z nejočekávanějších dnů v roce pro Řeky. Zkuste uhádnout proč? Ano, je to opět státní svátek založený na jídle. Pro laika je to den, kdy se sice nejí maso, ale za to „musíte“ (a to musíte prostě chcete muset a ještě ke všemu vám to nikdo nevyčítá – ani církev) jíst mořské plody a ryby, ruku v ruce s ouzem, tsipourem a samozřejmě „sladkou“ lžičkou. Pro děti je to den, kdy je rodiče vozí na pláže a louky a pouští s nima do nekonečna draky a buď se k tomu konají picknicky na pláži, nebo se pak jde na hostinu do nějaké rybí taverničky.  Krásný to den. Proč, kdy a jak se slaví?

Čisté pondělí je začátek postu. Tedy 48 dní před Velikonoční nedělí začíná právě tímto pondělím. Po třech týdnech karnevalů, kdy se člověk připravuje na půst, se začíná očišťovat – „žranicí“:-)

V pravoslavné církvi je čisté pondělí bráno jako začátek očistce nejen fyzického (odříkání všech živočišných výrobků – maso, mléko, vajíčka, sýry…atd.), ale i duševní. Tento půst trvá 40 dní, tedy tolik, kolik se postil Ježíš Kristus v poušti a toto období se nazývá „sarakosti“. Během sarakosti se nesmí konat svatby a každý den se konají bohoslužby.

Děti pouští draka.

Jak již jsem řekla, čistým pondělím začíná očistec nejen fyzický, ale i psychický. A to je důvod, proč se vimages (33) Řecku pouští draci. Řekové se přiklánějí k verzi, že to byli právě oni, kteří přivedli tuto tradici na svět ve 4. století př. nl., ale ve skutečnosti jsou doloženy záznamy, že první, kdo pouštěli draky, byli Číňani a to až 1000 let před narozením Krista. Účelem tohoto zvyku ve starověké Číně byla mužská spojení s Bohem. Ve skutečnosti lidé pak věřili, že čím výš drak létal, tím větší je pravděpodobnost, že Bůh viděl jejich přání, které bylo na draku napsáno a tím větší je pravděpodobnost, že bude splněno.

Symbolika pouštění draka v řecké křesťanské tradici je zcela v souladu se starou Čínou. Respektive, papíroví draci představují let lidské duše k Bohu a tím pádem její „očistec“.
images (31)Jídelníček na Čisté pondělí je velmi jednoznačný, i když v různých koutech Řecka se dají poznat jemné odchylky. Základem je chléb Lagana, který se peče pouze v tento den. Je to nekvašený chléb elipsového tvaru posypaný sezamem. Tento chléb tradičně doplňuje taramosalata – což je pomazánka z rybích jiker – recept najdete na stránkách v Řecká kuchyně. No a pak jsou to klasiky jako – různé druhy naložené zeleniny ve slano-kyselém nálevu (okurčičky, papriky, květák, olivy….), αρχείο λήψης (31)chobotnice (na kyselo, grilovaná, vařená ve šťávě), kalamáry, mušle, krevety a samozřejmě ryby. Samé dobrůtky udělané na různé způsoby. Nesmím opomenout, že se také podávají různé druhy luštěnin – ať už fáva (kaše ze žluté čočky) či fasoláda (různé druhy fazolí).

A ouzo či tsipouro (pochopitelně:-))

 

images (32)A když už máme plné břicho tak ho doplníme ještě nějakou sladkostí a to nejlépe „postní“ (přece jenom se očišťujeme, nezapomeňte na to!!!). Chalvas – zákusek dělaný z krupice, oleje, cukru, vody, skořice a hřebíčku. A nebo Makedonský chalvas – dělaný ze sezamu a medu (chutná jako oslazené piliny, ale je velmi zdravý!)images (34)

I můj muž se  mě každoročně ptá, zda budeme držet tradici a já mu každoročně odpovídám: „Ano, od Čistého pondělí do úterního rána.“ Je divné, že se nezdráhá a v úterý si opět pochutnává na svíčkové na smetaně:-)

 

2 komentáře: „Kathara deftera – neboli „čisté pondělí“

 • 18.3.2016 (9:18)
  Permalink

  Moc se mi líbí, jak pěkně vždy dané tradice přiblížíš, moc dobře se to čte a vzpomíná 🙂

  Reagovat
 • 27.2.2017 (10:05)
  Permalink

  Mě se moc líbí jak umíte vše tak pěkně popsat.Mám tak aspoň já od Českého ráje přehled o čemkoliv.
  Iva

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *