Leros – melancholická perla v Egejském moři

leros_agia_marinaMy Češky se dostaneme všude a řecké ostrovy jsou naše oblíbené. Tak i na Leros jsem se podívala díky své krajance, která si tento ostrov zamilovala a přivlastnila. Stala se královnou Lerosu a poznala všechna zákoutí, nejlákavější restaurace, romantické plážičky a dech beroucí pohledy tohoto malého, ale malebného ostrůvku.

Leros je všeobecně známý jako ostrov bláznů. Ne, že by se tam rodili (tímto je speciální nedaleký ostrov Kalymnos), ale byl tam postaven blázinec, do kterého byli posíláni na psychiatrické léčení pacienti z celého Řecka. A tak když uslyšíte Řeka, že ho brzy pošlou na Leros, už budete vědět proč…(u nás bychom řekli „je zralý do Bohnic“). Každopádně krásy Lerosu vás tak uchvátí, že informace o nejznámější psychiatrické léčebně zůstane na pozadí vašich dojmů…

Na Lerosu žije zhruba 8500 obyvatel a rozkládá se na 53 kilometrech čtverečných. Jeho pobřeží má délku 71 kilometrů a je hodně 532306_482890998431891_819840455_npoznamenáno intenzivní erozí. Ostrov je součástí Dodekanéského souostroví a nachází se mezi ostrovy Kalymnos a Patmos v jihovýchodní části Egejského moře. V minulosti byl velmi dobrým strategickým bodem nejen pro válečné lodě, ale i pro piráty, kteří na ostrově věznili i samotného Julia Caesara. Během první světové války ostrov obléhali Italové, během druhé světové války se zde konala velmi důležitá a dramatická bitva za osvobození. Velké množství lodí je zde potopeno a proto v letních měsících se zde můžete potápět za vraky lodí.

Leros má velmi členité pobřeží a jeho plážičky jsou úzké, malé, kryté a velmi romantické. Pokud toužíte poznat ryzí řeckou kulturu a zároveň si odpočinout, je Leros to pravé místo. Pojďme se podívat na jeho městečka a vesničky a také dozvědět se, co od nich můžete čekat.

Leros má dva důležité přístavy. To, kam lodě připlují a zakotví, vždy záleží na větrnostních podmínkách. Buď to bude v Agia Marina či v Lakki.

Agia Marina – je místo, které by se dalo označit jako hlavní město Lerosu. Když přijíždíte do této vesničky, otevírá se vám krásný pohled na malebné domečky, taverny, hotýlky, které se rozléhají až k úpatí hradu johanitských rytířů, který sám o sobě stojí za prohlídku. Nejen že je odsud nádherný výhled jak na Agiu Marinu, tak na Alindu – vesnička hned vedle Agia Mariny, ale také na zátoku Panteli.leros

Na hrad se dostanete po úzkých silničkách a po cestě vás budou doprovázet známé větrné mlýny, kterých je na Lerosu spousta a velká část z nich je předělána na domy, byty, apartmány, či „hotely“. Během vaší dovolené se tedy můžete ubytovat přímo v jednom z mlýnů. Upřímně řečeno, myslela jsem si, že při západu slunce je na mlýny nejkrásnější pohled, ale pak jsem je viděla osvětlené v noci, ráno při rozbřesku, v poledne během perného slunce a stále jsem se nemohla vynadívat na tu krásu. Také hrad je během nočních hodina krásně osvětlený a tyčí se nad zátokou Panteli jako královská koruna.

Panteli je malá rybářská vesnička velice oblíbená u turistů, je tam krásná, i když malá pláž, 16650237_10208546657365884_355284015_ntradiční řecké taverničky, cukrárny, kavárny…a máte pocit, že se tam zastavil čas. Také se tam nachází jeden z nejznámějších hotelů na ostrově Castello. Určitě doporučuji návštěvu místní cukrárny Sweet Leros a ochutnávku výborného galaktoburika (velmi sladký koláč z listového těsta, krému a sirupu), patsavuropity (tvarohový koláč z listového těsta) a tradičních lukumades (malé koblížky) a nebo se osvěžit místním domácím alkoholickým likérem z vína a pelargonie.

Z Panteli můžete přejet do Lakki – druhého, velmi důležitého přístavu na Lerosu. Podle mě je to i jedno z nejpůsobivějších míst na Lerosu. Toto místo na mě působilo velmi melancholicky, velmi smutně, přesto řecky a veškeré pocity byly velmi silné. Je zde patrný italský stavební styl z počátku 20. století. Vysoké domy s vysokými dveřmi, úzkými okny, červená barva namíchaná s bílou. Momentálně je to druhé nejlidnatější místo na Lerosu. Když jsme jen tak seděli v kavárně na nábřeží a vychutnávali si řeckou (čti tureckou:-)) kávu, měli jsme krásný výhled na nádhernou italskou vilu vůdce Mussoliniho. Svého času to musel být stavební skvost, momentálně je bohužel opuštěná, chátrající, opředená tajemstvím a tichem.79845576

Na cestě směrem z Lakki do zátoky Xerokambos projíždíte nádherným píniovým lesem, ale také místem, kde byl postaven již zmíněný blázinec. Blázinec, který „proslavil“ Leros, ale v tom horším světle. Psychiatrická léčebna tam byla postavena po druhé světové válce, kdy z ostrova odešli Italové a ostrov se potýkal s velikou nezaměstnaností. Na druhou stranu na pevninském Řecku byly psychiatrické kliniky narvány k prasknutí, a tak se politici spolu s lékaři rozhodli „vypomoci“ Lerosu a postavit tam psychiatrickou léčebnu. Svého času se v ní nacházelo až 3000 pacientů. Do 90. let byla tato léčebna největší na světě. Díky příchodu kontroly z Evropské unie, byl však objeven skutečný stav jak kliniky, tak pacientů, kteří se nacházeli v hrozných a katastrofálních podmínkách. Nazí, přikurtovaní k posteli, vyhublí, zdrogovaní atd. Tato fakta vložila na nemocnici černý plášť a většina pacientů byla převezena do jiných nemocnic. Momentálně se zde nachází pár stovek pacientů a jejich stav i stav nemocnice je i nadále kontrolován. Vyprávění a poznání minulosti tohoto místa v porovnání s nynějším stavem, kdy je vidět několik malých bungalovů, malé zahrádky, natažené prádlo mezi domky, nikde ani noha, všude ticho a klid na vás opravdu silně zapůsobí. I přes pražící slunce mě zamrazí a ujíždíme rychle dál.

Pokračujeme k nádhernému kostelíčku Panagia Kavouradena, který je vestavěný do skály nad krásnou zátokou s křišťálovým mořem. Kostelíček jePanagia-Kavourodena-Leros pojmenován podle panenky Marie „krabí“ a krabi jsou také vyobrazeny na malé ikonce uvnitř kostelíčka. Říká se, že jeden rybář byl v této zátoce při rybaření kousnut krabem. V ten samý okamžik zahlédl na skále ikonku panenky Marie. Hned se pomodlil a prosil panenku Marii o pomoc a rána po kousnutí krabem se mu ihned zacelila. Sebral ikonku panenky Marie a běžel říct o tomto zázraku do vesnice. V noci se mu však panenka Marie zjevila a prosila ho o navrácení ikony tam, kde ji našel. Tak ikona s panenkou Marií s přívlastkem „krabí“ byla vrácena a byl jí tam postaven tento nádherný kostelíček.

Na zpáteční cestě přejíždíme opět z Lakki na druhou stranu ostrova do Partheni, kde se můžete kochat výhledem na západní pláže, např. dlouhou písečnoumaxresdefault pláž v Gourna bay a také překvapující kostelík Agios Isidoros. Kostelíček postavený v moři na zbytcích starých románských vykopávek a také je to místo, ze kterého lze pořídit nádherné, romantické až dramatické fotky při západu slunce.

Partheni je velmi blízko místnímu letišti. Kde sice nepřistávají mezinárodní lety, ale Lerosani jsou na něj hrdí. I zde můžete navštívit kostel opředený zvláštní historií. Kostelíček Agia Kioura – svatostánek, který v sobě skrývá malby politických vězňů.

Na zpáteční cestě do Agia Mariny ještě projíždíme Alindou. Vesnička, která se zrcadlí naproti Agia Marině, a ve které se nachází krásné malé hotýlky, studia a apartmány.

Leros, ač tak malý ostrov nabízí velké množství zajímavostí, možností návštěv podmořského muzea, válečného muzea, sportovního vyžití (potápění, jachtingu, procházek), ale také spoustu nových chutí – sýrů, medů, vín a marmelád.

assets_LARGE_t_183762_54101327_type13145

Na Leros jsem odjížděla z Kosu s určitou představou malého řeckého ostrova, jako jednoho z mnoha. Ale již během prvních pár minut byly mé představy vyvráceny a já musím upřímně přiznat, že své krajance závidím její království. Leros určitě stojí za návštěvu a pokud ne na klidnou, odpočinkovou dovolenou, tak alespoň na jednodenní výlet. Z Kosu se na Leros dostanete za 2 hodiny rychlolodí a cesta utíká příjemně prohlídkou pláží na Kosu a mořských zákoutí kolem Kalymnosu a Telendosu.

P. S. Kdo již má Kos dobře projetý, určitě narazil na dům „HRAD“. Tento dům byl na Kosu postaven podle originálu, který se nachází právě na Lerosu. Tento dům byl postaven v roce  1927  Parisisem Belenisem, bohatým Řekem pocházejícím z Egypta a také velkým ekonomickým mecenášem Lerosu.leros_beleni-ingolden.gr_

 

 

 

2 komentáře: „Leros – melancholická perla v Egejském moři

 • 9.2.2017 (14:25)
  Permalink

  Dobrý den Lindo. Musím Vás pochválit za další a opět pěkný článek na Vašem blogu. Hezké a zajímavé články jsou stejně Váš standard. Beru to jako další tip na výlet z Kosu a když ne letos, tak třeba jindy a že těch jindy doufám ještě bude 🙂 Mějte se!

  Reagovat
 • 9.2.2017 (15:52)
  Permalink

  nádhera.. letos v létě Attika, ale za rok, nebo na podzim určitě zas nějaký ostrůvek.. krásný články a moc ráda to čtu..

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *