Březen…za kamna vlezem…ale ne na Kosu!

39a397c2ed1ee3f1fdb0c8dc7ed24213Je tu 1. březen a ve vzduchu už voní jaro. V Řecku a na Kosu zvlášť jaro voní už dlouho. Narcisky už odkvetly, mandlovníky jsou v plném květu a místní už odhazují svršky. Bodejť by ne, teplota vzduchu je kolem 18 stupňů a v noci teploty neklesnou pod 13. Sluníčko už pěkně hřeje a já mám pocit, že už vyndám sandále a sundám koberce a budu vítat léto. Dobře, dobře, trochu předbíhám, ale pláž si ujít nenecháme. Zatím jen prázdné písečné pláže zvou k procházkám a mé děti k prvnímu namočení nohou aspoň po kotníky (když teplota vzduchu přesáhne 22st.:-)).

Pro Řeky první březen, stejně tak i první dny v dalších měsících začínají přáním: „hezkého měsíce“ (kalo mina). Nicméně první březen jaké také den, ke kterému se pojí jeden ze starých zvyků. Březen je také prvním dnem ohlašující začátek sezóny, počátek rozkvětu a rození přírody.

martisVe starověkém Řecku věřili v Eleusinianino tajemství. Zasvěcenci Eleusinianiného tajemství si vázali tenkou nit na pravou ruku a levou nohu. Od té doby, děti v Řecku od 1. do 31. března, nosí na zápěstí své ruce náramek ze zakroucené bílé a červené nitě. Tento náramek nazývají „březnice“. (Mártis)

Tajemství je v tom, že tento náramek ochraňuje děti před spálením se od prvního jarního slunce, které bývá na bílou pleť po zimě velmi zrádné.

Kromě jiného, je březnice považována jako ochrana před komáry a blechami a také vyhání z těla různé zimní zapomenuté nemoce.

Náramek se vyrábí poslední den v únoru a ještě než 1. března vyjdou děti ven, musí mít náramek na ruce. Náramek se sundavá buď na konci měsíce, nebo v okamžiku, kdy děti vidí první vlaštovku. Potom jej zanechávají na pučících růžích jako symbol nových ptačích hnízd.

 

Takže pokud se chcete i vy ochránit před prvními slunečními paprsky a mít jistotu, že se nespálíte, pospěšte si a vytvořte si originální, funkční, levný a hlavně tajemný náramek Martis:-)images

1 komentář: „Březen…za kamna vlezem…ale ne na Kosu!

  • 26.4.2017 (15:52)
    Permalink

    Opravdu moc pěkné povídání s příchodem jara na Kosu, ráda si přečtu co neznám. Na Kosu jsem byla s kamarádkou v roce 2012 v září a bylo to úžasné, projeli jsme celý ostrov, každé místo ve mně zanechalo vzpomínky. Stejně tak jsme pluli i na výlet na vedlejší ostrůvek Nyssiros, opět úžasné až do poslední chvilky………………já se také počítám do „rodinky“ lidí, co mají slunce a moře v krvi……ale už jsem babička se vším všudy a mám již osm vnoučat, ale pořád/zatím?/ mě cestování baví, ráda poznávám nové země, lidi a Řecko jsem si zamilovala bez ohledu na krizi, problémy s migrací lidí……..stejně tak mě uchvátil Karpathos, Zakynthos,Kréta, Santorini, Kephalonie, Ithaka, Kypr,
    Korfu,….každý u ostriovů je jiný a přitom stejný! Navštívila jsem i pevninské Řecko, tam je to o historii, ale také krásné vzpomínky a fota mi zůstaly……..no, paní Lindo, jen tak dál……protože tam kde jste rádi, můžete s klidným srdcem doporučovat jiným ! Přeji Vám i Vašim blízkým hodně zdraví a sluníčka doma! Eva R.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *