O Asklepiónu a Hippocratovi

Asklepión

Ostrov Kos je jedinečný v mnoha ohledech. Nejen to, že se nachází na rozhraní dvou kontinentů a během jednoho je možné navštívit z něj dva státy, ale právě i dva světadíly.

Dále je ostrov nazýván zahradou egejského moře, neboť se zde vyskytuje velké množství podzemních vod, které zásobují ostrov nejen pitnou vodou, ale poskytují i možnost koupat se v termálních pramenech. Ale úplně nejdůležitější, čím se Kos proslavil, je fakt, že se zde narodil Hippokrates, otec moderní medicíny a byl zde postaven jeden ze tří nejvýznamnějších Asklépií na celém světě.

Asklépion je antická nemocnice, která byla postavena na počest boha Asklépia. Bůh Asklépia byl poločlověk, polobůh, který dokázal pouhým dotykem vyléčit nemocné. Lidé v antickém Řecku věřili, že jsou nemocní jen proto, že se na ně některý z antických bohů zlobí. A proto pomoct jim může pouze Asklépios – potomek boha Apollona. Když Asklépios zemřel, začali mu lidé stavět tyto okrsky lékařství. V antickém Řecku jich postavili na 300, a právě na Kosu je jeden z nejznámějších a nejvýznamnějších, protože se zda následně setkali jak asklepiovci,tak hippokratovi učenci.

HippocratesHippokrates se na Kosu narodil v roce 492 před Kristem a stal se z něj postupem času velmi vzdělaný a inteligentní člověk, který se začal zajímat o tělo člověka, jeho fyziologii a funkci. Byl tak trochu vyděděnec společnosti, neboť nevěřil, že je nemocný jen proto, že se na něj bozi zlobí, a proto začal zkoumat biologii člověka podrobně. Za svého života sepsal více než 80 spisů z různých lékařských oborů – ať už pediatrie, ortopedie, gynekologie, neurologie apod. Když to zvážíme – tak i po těch 2500 letech se 2 z nich stále “používají” – ať už spis z gynekologie – Hippokrates objevil, že jediný správný porod je hlavičkou napřed, či z neurologie – až podle Hippokrata se začalo říkat, že epilepsie není posedlost ďáblem, ale nervová porucha! Za svého života sepsal Hippokratovu přísahu, kterou dodnes skládají všichni doktoři na celém světě, i když v maličko pozměněné podobě.

Chtěli byste se dozvědět více? Přijeďte se podívat na malebný ostrov Kos a určitě se vydejte spolu s průvodcem po stopách moderní a antické medicíny!!! 🙂had

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *