O Kosu

Kos - letecky snimek

O Kosu!

 

Ostrov Kos se nachází v jihovýchodní části Egejského moře a je součástí souostroví, které se nazývá Dodecanese. Dodeca v překladu do češtiny znamená 12 a dalo by se tedy říct, že Dodecanese znamená dvanácti-ostroví. Pravda je však taková, že těch ostrovu je tady daleko více! Některé zdroje uvádí až 26. Ale těch hlavních, obydlených je právě dvanáct:

 

Rhodos – který je i správním centrem celého souostroví

Karpathos – který je sice velký rozlohou, ale dle počtu obyvatel je až na pátém místě

Kos – třetí největší a zároveň druhý nejvíce obydlený.

Dále pak Kalymnos, Leros, Patmos, Symi, Astypalia, Kasos, Nisyros, Lipsi a Tilos.

 

Ostrov Kos má rozlohu 292 km2 a žije na něm zhruba 33-35 tisíc obyvatel. Z toho přibližně 20 tisíc v hlavním městě Kos. Pohoří, které je vidět ze všech koutů ostrova, se jmenuje Dikeos s největší horou Mt. Dikeos, která se nachází ve výšce 846 metrů nad mořem.

 

Kos je lemován krásnými plážemi ať už kamínkovými či písečnými. Více o plážích najdete v odkazu „pláže“.

 

Termální prameny nacházející se v oblasti Agios Fokas jsou tak zajímavé, že vydají na samostatnou kapitolu a rozhodně stojí za návštěvu.

 

Za návštěvu jistě také stojí krásné architektonické památky, kterých je Kos plný. Ať už se jedná o krásnou antickou nemocnici Asklepion, antickou agoru, odeon, či antický gymnasion, tak vždy na Vás dýchne neopakovatelná atmosféra antické historie. Máme jich tu spoustu, stejně jako na ostatních řeckých ostrovech. Kos je však výjimečný tím, že se zde narodil Hippocrates – otec moderní medicíny, který zde léčil, učil a položil základy novému „modernímu“ způsobu léčení a lékařství obecně.

 

Ostrov se nachází v subtropickém pásmu a díky tomu máme velmi stálé počasí a dvě roční období – létu a zimu. V létě je až 4 měsíce v kuse slunečno, bez mráčku a deště s teplotami od 25-32°C. Horka zmírňuje příjemný, jednou silnější, jednou slabší větřík, který díky egejským proudům příjemně ochlazuje teplotu vzduchu a umožňuje využít vše, co ostrov nabízí. V zimě jsou teploty okolo 10°C, což není málo (pokud to porovnám s Jabloneckou zimou), ale díky obrovské vlhkosti a silnému větru mám někdy pocit, že je tak -10°C J

3 komentáře: „O Kosu

 • 25.6.2015 (9:51)
  Permalink

  Paní Lindo nechcete mou absolventskou a bakalářskou práci k dispozici?

  Reagovat
 • 11.5.2016 (11:09)
  Permalink

  Díky za opět velmi pěkné čtení o Kosu, zdravíme a už se těšíme…v srpnu kalimera KOS

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *